شمانیوز
شما نیوز

خطرات خرمالو برای بدن!

افراد نباید نسبت به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز اصرار کنند چون خوردن این میوه ممکن است به بیماری « بزوآر » منجر شود.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل نسبت به بروز انسداد معده و روده بر اثر خوردن بیش از اندازه خرمالو هشدار داد و گفت که افراد نباید نسبت به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز اصرار کنند چون خوردن این میوه ممکن است به بیماری « بزوآر » منجر شود.

 حسن عابدی افزود : بیماری بزوآر ، یک توده جامد از مواد هضم نشده در معده است که در مجاری گوارشی تجمع می یابد و در مواقعی موجب انسداد در مسیر گوارشی می شوند که این توده ها به طور عموم در معده ایجاد می شوند و در مواردی ممکن است در روده کوچک و روده بزرگ نیز ظاهر شوند.

وی با اشاره به اینکه بزوآر معده هم در کودکان و هم در بزرگسالان و حتی در برخی از حیوانات ایجاد می شود، بیان داشت: این بیماری در افرادی که سیستم گوارش نرمالی دارند هم ایجاد می شود ولی امکان بروز آن در افرادی که سیستم گوارشی در آن ها طبیعی نیست، بیشتر است.

عضو  هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت:این بیماری در افرادی که دارای سابقه جراحی معده، دیابت یا بیماری کلیه پیشرفته ، سابقه بیماری های روانی یا اختلالات رشد باشند ، بیشتر دیده می شود.

دکتر عابدی وجود فیبرهای غذایی غیر قابل هضم را خرمالو را علت زیان آور بودن مصرف بیش از حد روزانه آن دانست و افزود : این گونه فیبرهای غیرقابل هضم همچنین در میوه ها و سبزیجات مانند کرفس، کدو تنبل، آلو، کشمش، تره فرنگی، چغندر و پوسته آفتابگردان هم وجود دارد.

وی از توده هایی با تارهای مو و الیاف لباس و فرش و تجمع داروهایی که به خوبی در مجاری گوارشی منتشر نشوند به عنوان دیگر عوامل ایجاد بیماری بزوآر در افراد یاد کرد.

این فوق تخصص گوارش با بیان این نکته که خرمالو یک میوه بسیار مفید، سرشار از کلسیم و انواع ویتامین ها و فیبر است ، گفت : بعضی از مردم گمان می‌کنند که حالت چسبندگی این میوه باعث انسداد معده یا روده می شود در صورتی که این باور اشتباه است.

خرمالو، میوه راحت الحلقومی است و مردم، مثل سیب یا گلابی آن را خوب نمی جوند و حتی در بسیاری از موارد، آن را نجویده می بلعند و به همین دلیل تکه های له نشده خرمالو کم کم در داخل معده و گاهی در انتهای روده کوچک جمع و با غذاهای دیگر موجود در معده ترکیب می شود و توده تشکیل می دهد که باعث انسداد می گردد.

وی با اعلام این که بیماری بزوآر معده  اغلب بدون علامت است ، افزود : با این وصف بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و احساس پری بعد از خوردن حتی مقدار کمی غذا می توانندن از علایم این بیماری باشد.

عابدی گفت : این بیماری گوارشی همچنین زخم های گوارشی، خونریزی و انسداد روده را سبب می گردد و مرگ بافتی را در بخشی از سیستم گوارش به دنبال دارد.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود : بزوآر های کوچک ممکن است به خودی خود و یا بعد از مصرف داروهایی که به بخش شدن توده کمک می کنند، از مجاری گوارشی عبور کنند و در موارد شدید خصوصا تریکو بزوآرها، اغلب به جراحی نیاز است.

وی توصیه کرد: برای پیشگیری از انسداد معده و روده اولا افراد روزانه بیش از یک عدد خرمالو نخورند و ثانیا همان یک عدد  را هم خوب بجوند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

منبع: ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied