شمانیوز

روپینیرول آگونیست گیرنده دوپامین می‌باشد، به این معنی که این دارو به عنوان دوپامین بر روی گیرنده‌های مشابه در مغز، عمل می‌کند. در واقع، آن مانند یک جایگزین برای دوپامین عمل می‌کند و این به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک می‌کند.

روپینیرول آگونیست گیرنده دوپامین می‌باشد، به این معنی که این دارو به عنوان دوپامین بر روی گیرنده‌های مشابه در مغز، عمل می‌کند. در واقع، آن مانند یک جایگزین برای دوپامین عمل می‌کند و این به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک می‌کند، روپینیرول (Ropinirole) با نام تجاری Adartrel برای درمان سندرم پاهای بی قرار (RLS) و پارکینسون استفاده می شود. سندرم پاهای بی قرار یک احساس ناراحت کننده در پاها است که بیمار برای حرکت پاهای خود نیاز به مسکن دارید. روپینیرول می تواند علائم پریشان کننده این سندرم را در فرد کاهش دهد، بیماری پارکینسون روش مغز را هماهنگ با حرکات ماهیچه ها تحت تأثیر قرار می دهد. در این بیماری تعدادی از سلول های جسم سیاه مغز صدمه دیده و می میرند. این سلول های مغز (نورون های دوپامینرژیک)، پیام اعصاب را با تولید یک ماده شیمیایی به نام دوپامین، به نخاع منتقل می کنند و این پیام است که حرکات عضلات بدن را کنترل می کند. زمانی که این سلول های مغزی آسیب می بیند، میزان دوپامین تولید شده کاهش می یابد. ترکیبی از کاهش سلول های مغزی و سطح پایین دوپامین در سلول های این بخش مغز، باعث آهسته و غیر طبیعی شدن پیام های عصبی به عضلات می شود که این علائم اصلی بیماری پارکینسون یعنی سفتی، تکان دادن (لرزش) و کندی حرکت را ایجاد می کند.

 

روپینیرول آگونیست گیرنده دوپامین می باشد، به این معنی که این دارو به عنوان دوپامین بر روی گیرنده های مشابه در مغز، عمل می کند. در واقع، آن مانند یک جایگزین برای دوپامین عمل می کند و این به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک می کند. داروی روپینیرول ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان بیماری پارکینسون استفاده شود.

 

برندهای مختلفی (مارک تجاری) از داروی روپینیرول، در بازار وجود دارد که ممکن است با تعویض مارک های مختلف دارو، درمان شما تحت تأثیر قرار بگیرد. پس هر بار که دارو را خریداری می کنید، یک مارک خاصی که همیشه مصرف کرده اید را خریداری کنید.

عوارض جانبی روپینیرول

 

 • اعصاب مرکزی: بدتر شدن پارکینسون، فراموشی، ضعف، سرگیجه، کنفیوژن، خستگی، توهم، سردرد، هایپرکینزی، هایپراستزیا، اختلال تمرکز، بی حالی، درد، خواب آلودگی.

 • قلبی ـ عروقی: فیبریلاسیون دهلیزی، درد قفسه سینه، ادم، اکستراسیستول، افزایش فشار خون، افت فشار خون وضعیتی، علائم ارتواستاتیک، طپش قلب ، سنکوپ تاکیکاردی.

 • چشم، گوش، حلق ، بینی : اختلال بینایی، خشکی دهان، فارنژیت، رینیت، سینوزیت، خشکی چشم.

 • دستگاه گوارش: دردهای شکمی، بی اشتهایی، سوء هاضمه، نفخ، تهوع و استفراغ.

 • سایر عوارض: ناتوانی جنسی، عفونت ادراری، برونشیت، تنگی نفس، فلاشینگ، افزایش تعریق، ایسکمی محیطی، عفونت ویروسی.

مراحل پیشرفته پارکینسون (همراه لوودوپا)

 • اعصاب مرکزی : رویاهای غیر عادی، بدتر شدن پارکینسون، فراموشی، اضطراب، کنفیوژن، سرگیجه، دیسکینزی، توهم، سردرد، هایپوکینزی، بی خوابی، تحریک پذیری، درد، پارستزی، فلج، خواب آلودگی، ترمور.

 • قلبی ـ عروقی: افت فشار خون، سنکوپ.

 • دستگاه گوارش: دردهای شکمی، یبوست، اسهال، دیسفاژی، نفخ، افزایش بزاق، تهوع، استفراغ.

 • ادراری ـ تناسلی: پیوری، بی اختیاری ادراری، عفونت ادراری.

 • تنفسی: تنگی نفس، عفونت تنفسی فوقانی.

 • سایر عوارض: دوبینی، خشکی دهان، آنمی، کاهش وزن، آرترالژی، افزایش تعریق، عفونت ویروسی.

 • سندرم پای بی قرار

 • اعصاب مرکزی: سرگیجه، خستگی، خواب آلودگی، پارستزی.

 • قلبی ـ عروقی: ادم محیطی.

 • چشم، گوش، حلق ، بینی : نازوفارنژیت، احتقان بینی.

 • دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال، سوءهاضمه، خشکی دهان.

 • عضلانی- اسکلتی : آرترالژی، کرامپ های عضلانی، درد اندامهای تحتانی.

 • سایر عوارض: سرفه، افزایش تعریق، آنفلوآنزا. 

مسمومیت با روپینیرول و درمان آن

مصرف بیش از حد باعث دیسکینزی خفیف دهان و صورت، آژیتاسیون، افزایش دیسکینزی، آرام بخشی، افت فشار خون ارتوستاتیک، درد قفسه سینه، کنفیوژن، استفراغ و تهوع می شود. درمان عمدتاً حمایتی بوده و شامل حذف داروی جذب نشده می باشد.

نکات قابل توصیه

- بیماران مصرف کننده فراورده های حاوی روپینیرول را در مورد احتمال واکنش های حساسیتی / آلرژیک مانند کهیر، آنژیوادم، بثورات و خارش، آگاه کنید.
- خواب آلودگی ناشی از مصرف روپینیرول در طی انجام فعالیت های روزمره را به بیماران هشدار دهید.
- بیماران ممکن است سنکوپ را تجربه کنند . مخصوصا اگر آنها سالمند باشند، ممکن است فشارخون با یا بدون علائمی مانند سرگیجه، تهوع، سنکوپ و گاهی تعریق را در هنگام مصرف روپیرینول را تجربه کنند .
- هنگام مصرف روپینیرول ، بیماران را در باره امکان بروز توهم (دیدن چیزهای غیر واقعی، شنیدن صداهای غیر واقعی یا احساسات غیر واقعی) و سایر رفتارهای شبه سایکوتیک که ممکن است رخ دهد مطلع سازید.
- در صورت مصرف یک یا چند دارو (از جمله قرص های روپینیرول) که باعث افزایش تون دوپامینرژیک می شوند و معمولا برای درمان بیماری پارکینسون تجویز می شود، ممکن است بیماران رفتار تکانشی را تجربه کنند ، آن ها را در این مورد آگاه کنید.
- قطع مصرف روپینیرول یا کاهش دوز دارو باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.
- به بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون گوشزد کنید که خطر ابتلا به ملانوم در آن ها بیشتر از سایرین است.
- بیماران مبتلا به سندروم پای بی قرار ممکن است پس از شروع درمان با قرص های روپینیرول ، افزایش و یا شروع دوباره علایم این بیماری را تجربه کنند.

 

منبع:ساعد نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied