شمانیوز

به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، دانشجویان برای دومین ترم متوالی از حضور فیزیکی در فضای آموزش محروم هستند و به صورت مجازی در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، دانشجویان برای دومین ترم متوالی از حضور فیزیکی در فضای آموزش محروم هستند و به صورت مجازی در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد.

ویروس کرونا چند ماهی است که مهمان ناخوانده جهانیان شده و بسیاری از مردم دنیا را از طبقات و قشر‌های مختلف به خود درگیر کرده است؛ به علت وجود همین بیماری سنگین و برای حفظ سلامت جسمانی دانشجویان، استادان و کادر خدماتی دانشگاه‌ها ترم دوم سال تحصیلی ۹۸_۹۹ به صورت مجازی برای دانشجویان برگزار شد.

ترم تحصیلی جدید در سال ۱۳۹۹ هم به علت ناپدید نشدن ویروس کرونا به صورت کاملا مجازی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و ترکیبی برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری برگزار خواهد شد.  

به گفته منصور غلامی وزیر علوم، دانشجویان جدید الورود به مدت ۲ الی ۳ هفته به منظور آشنایی با محیط دانشگاه، کلاس درس و استادان به صورت حضوری در دانشگاه آموزش خواهند دید.  

برخی از دانشگاه‌ها از تاریخ ۱۵ شهریور ترم تحصیلی خود را آغاز کردند و برخی هم تصمیم گرفتند تا از امروز ( شنبه، ۲۹ شهریور) ترم تحصیلی جدید را به صورت مجازی برای دانشجویان آغاز کنند تا به اینصورت سلامت جسمانی دانشجویان از ویروس کرونا و همزمانی آن با آنفلوانزا در فصل پاییز حفظ شود.

 

 آمادگی ارائه تمام دروس نظری به صورت مجازی را داریم

علی خاکی، صدیق معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آغاز سال تحصیلی جدید گفت: تمام تمهیدات در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نظر گرفته شده تا دانشجویان بتوانند از آموزش الکترونیکی بهره مند شوند و حضور فیزیکی نداشته باشند.  اگر در مناطقی وضعیت شیوع کرونا سفید اعلام شود و یا در طول ترم شرایط برای حضور برخی دانشجویان وجود داشته باشد «مثل درس های دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد و یا دروس کارگاهی و آزمایشگاهی»، دانشگاه ها برای حضور برنامه ریزی خواهند کرد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: اگر شرایط به گونه ای باشد که هیچ نوع حضور فیزیکی دانشجو در دانشگاه امکان پذیر نباشد، آمادگی ارائه تمام دروس نظری به صورت مجازی را داریم. 

او  بیان کرد:در آموزش مجازی برای نحوه حضور دانشجویان در کلاس ها، ارزیابی دانشجویان در طول ترم و در نهایت امتحان پایان ترم  باید مستمر باشد. 

خاکی صدیق درباره رفت و آمد دانشجویان برای رفتن به دانشگاه گفت: یکی از سیاست های اصلی ما تصمیم گیری برای بحث رفت و آمد دانشجویان از شهری به شهر دیگر بود که از چند ماه قبل به دانشگاه ها ابلاغ کردیم با مهمانی دانشجویان در دانشگاه محل تحصیلشان موافقت شود تا از این رفت و آمد جلوگیری کنیم. اگر دانشجویی در محل سکونت و یا نزدیک محل سکونتش دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد می‌تواند به آن دانشگاه مراجعه کند البته اگر آموزش به صورت الکترونیکی باشد که تفاوتی ندارد و استفاده از مهمانی بیشتر شامل دروس حضوری، آزمایشگاهی و کارگاهی است. 

معاون وزیر علوم درباره وضعیت خوابگاه ها تصریح کرد: خوابگاه‌ها زیر نظر دانشگاه‌ها در حال آماده شدن هستند و احتمالا با ظرفیت ۵۰ درصدی دانشجو پذیرش خواهند کرد. در اسکان دانشجویان در خوابگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دارای کلاس‌های عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی در اولویت هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: دانشجویان نو ورود نیز با توجه به اعلام سازمان سنجش از ابتدای آبان به دانشگاه وارد می شوند و برای آشنایی آنها با محیط دانشگاه شرایط برای حضور چند هفته ای آنها فراهم خواهد شد. بعد از آن آموزش این دانشجویان، غیر حضوری و مجازی خواهد بود.

 

دانشگاه تهران

حسین حسینی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان  درباره شروع ترم تحصیلی جدید در این دانشگاه اظهار کرد: جشن شروع سال تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه تهران در تاریخ ۲۳ شهریور برگزار شد و از امروز شاهد برگزاری کلاس های این دانشگاه هستیم. 

حسینی با اشاره به حضور دانشجویان کارشناسی ارشد در خوابگاه‌های دانشجویی، تصریح کرد: حضور دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به منظور انجام پایان نامه، رساله و اتمام دروس عملی در خوابگاه‌های دانشجویی حتما باید با تایید واحد یا دانشکده باشد.

 

دانشگاه صنعتی شریف

محمود فتوحی فیروز آباد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره جزئیات شروع ترم تحصیلی جدید در این دانشگاه، اظهار کرد: ترم تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف برای دانشجویان قدیمی از امروز آغاز می‌شود.

او افزود: برای حضور ورودی‌های سال ۹۹ یا همان دانشجویان جدیدالورود مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه صنعتی شریف بعد از اعلام نتایج کنکور توسط سازمان سنجش برنامه ریزی خواهد شد.

فتوحی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته دانشجویان جدیدالورود از اوایل آبان می‌توانند در دانشگاه صنعتی شریف حضور یابند، اما طبق آمادگی‌هایی که داریم به راحتی می‌توانیم برنامه درسی این دانشجویان را زود‌تر از تاریخ موعود شروع کنیم.

او با بیان اینکه مبنای آموزش‌ها در ترم تحصیلی جدید مجازی خواهد بود، تاکید کرد: آموزش‌های ترم جدید برای دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف مجازی خواهد بود، اما امکاناتی در دانشکده‌های مختلف دانشگاه فراهم شده است تا برخی از کلاس‌های دانشجویان به صورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

فتوحی ادامه داد: استادان و دانشجویان علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های ترکیبی یعنی حضوری و مجازی  از این امکانات استفاده خواهند کرد. برخی از دانشجویان می‌توانند به صورت محدود و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی سر کلاس حاضر شوند و همزمان با برگزاری آن مابقی دانشجویان از این کلاس‌ها به صورت مجازی بهره ببرند. این شرایط را به علت تعامل نزدیک استاد و دانشجو فراهم کرده ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی، تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد کلاس‌های عملی، کارگاه‌ها و دروس آزمایشگاهی به صورت مجازی در ترم گذشته برگزار شده است و تنها تعداد محدودی در دانشگاه حضور یافتند.

فتوحی اضافه کرد: تصمیم دانشگاه صنعتی شریف به این صورت است که بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به خصوص آن‌هایی که دارای پایان نامه و رساله عملی هستند، حتما به صورت حضوری در دانشگاه آموزش ببینند.

 

دانشگاه امام صادق

آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه امام صادق (ع) با سخنرانی آیت الله آملی لاریجانی رئیس هیأت امنای جامعه الامام الصادق علیه‌السلام امروز  از ساعت ۱۱ مقابل ساختمان شهید حاج قاسم سلیمانی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

 

دانشگاه علم و صنعت

ابوالفضل واحدی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره روند ارائه آموزش‌های ترم جاری در این دانشگاه، اظهار کرد: آموزش‌های ترم جاری این دانشگاه از امروز به صورت مجازی و غیر حضوری  برای تمام دانشجویان مقطع کارشناسی آغاز می شود.  

واحدی تصریح کرد: دانشگاه علم و صنعت قصد دارد تا در صورت مساعد بودن شرایط از نظر ویروس کرونا بخشی از کلاس‌های عملی را به صورت فشرده، حضوری و با رعایت استاندارد‌های بهداشتی برگزار کند.

 

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره شروع ترم تحصیلی جدید برای دانشجویان اظهار کرد: کلاس‌های دانشگاه امیرکبیر به صورت رسمی از امروز برای دانشجویان قدیمی برگزار می‌شود و اسامی دانشجویان جدید الورود نیز پس از این تاریخ به دانشگاه‌ها اعلام خواهد شد.

او افزود: دروس عملی از ابتدای شهریور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد و دانشجویان مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برای انجام پروژه‌های خود در دانشگاه حضور یافتند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: نحوه برگزاری کلاس‌های دانشگاه امیرکبیر به شیوه ترکیبی یعنی حضوری و مجازی خواهد بود که به علت ویروس کرونا برنامه ریزی ما بیشتر بر مبنای آموزش‌ به شیوه مجازی است؛ چرا که اگر در طول یک ترم دانشجو به هیچ عنوان در دانشگاه حضور نداشته و با استاد هم هیچ ارتباطی نداشته باشد، دچار مشکل خواهد شد.

معتمدی با بیان اینکه دانشجویان کارشناسی دو هفته به صورت حضوری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ۴ هفته به صورت حضوری در دانشگاه می‌آیند، تاکید کرد: برنامه ریزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورتی است که زمان حضور دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی با یکدیگر تداخل نداشته باشد تا سلامت جسمانی دانشجویان و استادان حفظ شود.

او گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید زمان بیشتری را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به علت اینکه پروژه‌های عملی دارند، بگذارنند، حتی این طرح به نحوی برنامه ریزی شده است که شرایط دانشجویان ساکن در دیگر شهر‌ها نیز مدنظر قرار گرفته شود.

 

دانشگاه تربیت مدرس

طبق اعلام معاونت آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تقویم آموزشی حذف و اضافه دروس ۱۳ و ۱۴ مهر و پایان کلاس‌های این دسته از دانشجویان ۱۷ دی برنامه ریزی شده است.

پذیرش و آغاز کلاس‌های دانشجویان نو ورود به دلیل تعویق آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها در همه مقاطع تحصیلی منوط به زمان اعلام نتایج نهائی پذیرفته شدگان بوده و متعاقبا اعلام خواهد شد.

تشکیل کلاس‌ها در نیمسال تحصیلی جدید به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه رسمی آموزش الکترونیکی دانشگاه (LMS) انجام می‌شود.

 

دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی 

 کلاس های دانشگاه خواجه نصیر الیدن طوسی از امروز آغاز و تا ۶ بهمن ادامه دارد، بر این اساس حذف و اضافه از ۱۲ مهر آغاز و تا ۱۳ مهر ادامه خواهد داشت. درخواست درس حذف خاص از ۱۵ مهر آغاز و ۲۹ آذر به پایان می‌رسد. امتحانات نیمسال اول تحصیلی این دانشگاه نیز از ۲۰ دی آغاز و تا ۶ بهمن ادامه دارد.

 

دانشگاه الزهرا

 کلاس‌های دانشگاه الزهرا از امروز (شنبه،  ۲۹ شهریور) آغاز می‌شود. ۴ دی آخرین مهلت حذف اضطراری و ۱۸ دی کلاس‌ها به پایان می‌رسد. ۲۰ دی الی ۹ بهمن نیز زمان برگزاری امتحانات است.

 

دانشگاه علمی کاربردی

براساس تقویم آموزشی نیمسال اول سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه جامع علمی کاربردی، کلاس‌ها از اول مهر شروع می‌شود، همچنین حذف و اضافه از ۱۲ مهر آغاز می‌شود و ۱۶ مهر به پایان می‌رسد. حذف اضطراری از ۶ دی آغاز می‌شود و ۷ دی به پایان می‌رسد؛ کلاس‌ها ۱۹ دی به پایان می‌رسد.

امتحانات از ۲۰ دی آغاز می‌شود و تا ۳ بهمن ادامه دارد. ثبت نمرات تمامی دروس به جز کارورزی و پروژه از ۲۰ دی آغاز می‌شود و ۸ بهمن پایان می‌یابد. درخواست تجدید نظر نمرات از ۹ بهمن آغاز می‌شود و تا ۱۰ بهمن ادامه دارد، رسیدگی به تجدید نظر نمرات از ۱۱ بهمن آغاز می‌شود و ۱۲ بهمن به پایان می‌رسد. نمرات دروس کارورزی و پروژه از ۲۰ دی آغاز و تا ۱۸ اسفند ادامه دارد.

 

دانشگاه سوره

براساس اعلام روابط عمومی دانشگاه سوره، کلاس‌ها از امروز آغاز و حذف و اضافه دروس در روز‌های شنبه و یکشنبه (۱۹ و ۲۰ مهر) انجام می‌شود. همچنین حذف اضطراری از روز ۲۷ مهر آغاز می‌شود و تا ۱۹ آذر ادامه خواهد داشت، پایان کلاس‌ها نیز ۱۸ دی خواهد بود. امتحانات از ۲۵ دی آغاز می‌شود و تا ۹ بهمن ادامه دارد. 

دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته مجاز هستند در هر سال تحصیلی حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد و در مقطع کارشناسی ارشد حداقل ۸ و حداکثر ۱۴ واحد انتخاب کنند. همچنین حضور دانشجو در تمام جلسات  به صورت مجازی مربوط به هر درس الزامی است.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied