شمانیوز

تاول چیست؟ تاول که متخصصین پوست به آن وزیکول می گویند، برآمدگی قسمتی از پوست که با مایع پر شده است. اگر تا به حال به مدت طولانی از کفش نامناسب استفاده کرده اید، با تاول آشنایی دارید.

تاول چیست؟ تاول که متخصصین پوست به آن وزیکول می گویند، برآمدگی قسمتی از پوست که با مایع پر شده است. اگر تا به حال به مدت طولانی از کفش نامناسب استفاده کرده اید، با تاول آشنایی دارید. استفاده از کفش نامناسب شایع ترین علت تاول است، که اصطکاک به وجود آمده بین کفش و پوست باعث جداشدگی لایه ی پوست و پر شدن آن با مایع می شود. تاول ها اغلب آزار دهنده، دردناک و یا ناراحت کننده هستند، اما اکثرا نشانه ی مشکل جدی نیستند و بدون هیچگونه اقدامات پزشکی درمان می شوند. اگر تاول غیر قابل توجیهی در پوست شما ایجاد شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

علل ایجاد و علائم تاول چیست؟

تاول ها می توانند ناشی از سایش، عفونت و در موارد نادر یک بیماری پوستی باشند.

 

تب خال:

ضایعه ای قرمز، دردناک و سرشار از مایع که در نزدیکی دهان و لب ظاهر می شود. ناحیه ی آسیب دیده قبل از پیدایش زخم دچار سوزش و خارش می شود. بروز آن می تواند همراه با علائمی خفیفی شبیه به آنفلوانزا مانند تب پایین، دردهای بدنی و تورم غدد لنفاوی باشد.

 

هرپس سیمپلکس:

تیپ ۱ و ۲ هرپس، عامل ایجاد ضایعات دهانی و ناحیه ی تناسلی هستند. این ضایعات دردناک به تنهایی یا به صورت دسته ای ایجاد شده و مایع شفاف زرد رنگی را ترشح می کنند و سپس از بین می روند. علائم خفیفی شبیه به آنفلوانزا مانند تب، خستگی، تورم غدد لنفاوی، سردرد، درد عضلانی و کاهش اشتها را به دنبال دارد. ممکن است تاول ها در پاسخ به استرس، قاعدگی، بیماری یا قرار گرفتن در معرض خورشید دوباره ایجاد شوند.

 

تب خال ناحیه ی تناسلی:

هرپس نوع ۱ و ۲ عامل ایجاد این بیماری آمیزشی است. در این نوع تب خال تاول های دردناک پر شده از مایع وجود دارد که با پاره شدن آن ها مایع به بیرون می ریزد. ناحیه ی آلوده ی قبل از پیدایش تاول ها شروع به خارش و سوزش می کند. علائم آن شامل تورم غدد لنفاوی، تب خفیف، سردرد و درد های عضلانی است.

 

زرد زخم:

در نوزادان و کودکان شایع است. ضایعات و دانه های ایجاد شده معمولا در اطراف دهان، چانه و بینی قرار دارند. ضایعات خارش آور و پر شده از مایع به سادگی پاره می شود و ترشحاتی به رنگ عسل از آنها خارج می شود.

 

سوختگی: سوختگی یک اورژانس پزشکی است و به مراقبت های فوری نیاز دارد. در نظر داشته باشید شدت سوختگی بستگی به عمق و سایز ناحیه ی سوخته دارد.

    سوختگی درجه اول: تورم و خشکی جزئی، قرمزی، دردناک بودن ناحیه ی سوخته و سفید شدن ناحیه بر اثر اعمال فشار بر روی آن

    سوختگی درجه دوم: تاول های دردناک و شفاف، قرمزی و لکه دار شدن پوست

    سوختگی درجه سوم: ناحیه ی سوختگی قهوه ای رنگ یا خشک و سفید است و ظاهری چرمی دارد و به دلیل از بین رفتن اعصاب بیمار دردی حس نمی کند.

 

درماتیت تماسی:

ساعت ها یا روز های بعد از تماس با محرک و آلرژن ظاهر می شود. ضایعات دارای مرز مشخص هستند و در محل تماس محرک ایجاد می شود. همچنین درماتیت تماسی باعث خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن پوست می شود. به علاوه برخی از این تاول ها پاره و پوسته پوسته می شوند.

استوماتیت یا التهاب فراگیر دهان: درد یا التهاب ناشی از عفونت، استرس، آسیب، حساسیت یا بیماری های دیگر که بر روی لب ها یا درون دهان ایجاد می شود. استوماتیت دارای دو دسته ی اصلی، استوماتیت هرپسی یا تب خال و استوماتیت آفتی یا زخم دهان است. علائم استوماتیت هرپسی عبارت است از تب، درد عضلانی، تورم غدد لنفاوی و تاول های دردناک پر شده از مایع که بر لب ها و دهان قرار دارد و خالی شدن آن ها باعث ایجاد زخم می شود. همچنین در استوماتیت آفتی، زخم ها گرد یا بیضی با حاشیه ی قرمز و ملتهب و مرکز زرد یا سفید هستند.

 

سرمازدگی:

یک اورژانس پزشکی است که به مراقبت های فوری نیاز دارد. سرمای بسیار شدید سبب آسیب به بدن و یخ زدگی می شود. قسمت هایی که سرمازدگی در آن ها شایع تر است شامل انگشتان دست و پا، بینی، گوش ها، گونه ها و چانه است. علائم سرما زدگی  شامل بی حسی و زبری پوست که ممکن است رنگ آن سفید یا زرد شود و حالت مومی و زبر پیدا کند. علائم سرمازدگی شدید شامل سیاه شدن پوست، از بین رفتن هرگونه حس لمس و ایجاد تاول های سرشار از خون یا مایع است.

 

زونا:

ضایعات بسیار دردناک که حتی بدون حضور تاول هم باعث سوزش و خارش می شود. ضایعات به صورت دسته های تاول حاوی مایعات است که به سادگی پاره و مایع آن خارج می شود. به طور شایع این ضایعات به صورت یک نوار خطی بر روی تنه ظاهر می شوند، اما ممکن است در صورت هم دیده شوند. همچنین ممکن است همراه با تب خفیف، لرز، سردرد یا خستگی باشد.

 

اگزمای دیس هیدروتیک:

در این حالت تاول های خارش دار در کف دست و پا ایجاد می شوند. در نظر داشته باشید که علت این بیماری ناشناخته است، اما ممکن است آلرژی مثل تب یونجه در آن دخیل باشد. تاول های حاوی مایع روی دست ها و پاها و انگشتان  پدیدار می شود. خشکی، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست همراه با ترک های عمیق سایر علائم آن است.

 

پمفیگوئید:

یک بیماری خود ایمنی نادر است که اختلال در عملکرد سیستم ایمنی باعث ایجاد دانه ها و تاول هایی بر روی پاها، بازوها، غشاهای مخاطی و شکم می شود. پمفیگوئید بر اساس مکان و زمان ایجاد تاول ها انواع مختلفی دارد. در نظر داشته باشید که در سیر این بیماری ابتدا ضایعاتی قرمز رنگ قبل از پدیدار شدن تاول ها ایجاد می شود و سپس تاول های ضخیم، بزرگ و حاوی مایع شفاف یا حتی خون ممکن استبه وجود بیاید. توجه داشته باشید که تاول های پاره شده معمولا حساس و دردناکند.

 

پمفیگوس ولگاریس:

یک بیماری خود ایمنی نادر است که پوست و غشاهای مخاطی دهان، گلو، بینی، چشم ها، ناحیه ی تناسلی، مقعد و ریه ها را درگیر می کند و تاول ها در بیماری پمفیگوس دردناک و خارش دار هستند و به راحتی پاره می شوند و خونریزی می کنند. همچنین تاول های موجود در دهان و گلو باعث ایجاد درد در حین غذا خوردن و بلعیدن می شوند.

 

اگزمای آلرژیک:

این اگزما که بیشتر شبیه سوختگی است و در دست و ساعد رخ می دهد، همچنین باعث خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و سردی پوست می شود.

 

آبله مرغان:

دسته ای از تاول ها همراه با خارش، قرمزی و حاوی مایع که این تاول ها در مراحل مختلفی از بهبودی در سراسر بدن قرار دارند. ضایعات همراه با تب، کوفتگی بدن، گلودرد و کاهش اشتها همراهند. این بیماری تا زمانی که همه ی تاول ها از بین نرفته اند، مسری است.

 

بیماری باد سرخ:

یک عفونت باکتریایی(عامل آن باکتری استرپتوکوکوس گروه A)  در لایه ی فوقانی پوست است. همچنین علائم باد سرخ شامل تب، لرز، احساس بیماری، قرمزی، تورم و دردناک بودن قسمت درگیر پوست با حاشیه ی برآمده، وجود تاول در آن ناحیه و تورم غدد است.

 

درماتیت هرپتی فرم:

یک ضایعه ی خارش دار همراه تاول و سوختگی که در آرنج، زانو، پوست سر، پشت و باسن رخ می دهد. همچنین درماتیت هرپتی فرم ناشی از بیماری خود ایمنی عدم تحمل گلوتن و بیماری سلیاک است، حتی علائم آن با رعایت رژیم غذایی عاری از گلوتن درمان می شود. توجه داشته باشید که علائم این بیماری شامل برآمدگی هایی جوش مانند حاوی مایع شفاف با خارش فراوان است.

 

چگونه می توان از ایجاد تاول پیشگیری کرد؟

تاول های ناشی از سایش پوست پا بسیار شایع است، که به راحتی با اقدامات زیر قابل پیشگیری است:

    همیشه کفش راحت و مناسب بپوشید.

    پوشیدن جوراب های نرم در هنگام پیاده روی های طولانی مدت باعث کاهش اصطکاک پا و کفش می شود.

    اگر در هنگام راه رفتن احساس کردید که کفش پای شما را می زند، حتما از چسب زخم یا هر چیزی برای پوشاندن ناحیه ی درگیر استفاده کنید.

 

درمان تاول چیست؟

اکثر تاول ها نیاز به درمان ندارند و خود به خود از بین می روند، چون اغلب لایه ی فوقانی پوست از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. در صورتی که علت ایجاد تاول را می دانید، می توانید آن را با بانداژ بپوشانید که این عمل باعث جذب مایع آن توسط بافت و از بین رفتن تاول می شود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید تاول را سوراخ کنید، مگر اینکه بسیار دردناک شود، زیرا  پوست روی آن از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. تاول های ناشی از سایش، آلرژن ها و سوختگی واکنشی موقت به محرک ها هستند، که در این موارد بهترین درمان، درمان علت ایجاد تاول است. همچنین تاول های ناشی از عفونت ها نیز موقتی هستند اما نیاز به درمان دارند. دقت کنید اگر حس کردید که مبتلا به هر نوع عفونت شده اید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که بعضی از تاول ها مانند بیماری پمفیگوس هیچ درمانی ندارد، اما پزشک در این موارد با تجویز دارو به کنترل علائم کمک می کند. اما درمان های اصلی تاول با تجویز پزشک شامل کرم های حاوی استروئید جهت بهبود ضایعات و دانه های پوستی و آنتی بیوتیک جهت درمان عفونت پوست است.

 

چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید؟

    زمانی که ضایعات به حدی دردناک باشد که باعث اختلال در خواب یا فعالیت های روزانه شوند.

    ضایعاتی که ناگهانی دردناک، شدید باشند و گسترش یابند و یا این ضایعات باعث احساس خجالت در شما شوند.

    تاول هایی که در عرض ۳ هفته بهبود نیابند.

    وجود ضایعات در صورت و ناحیه ی تناسلی

در صورت مواجهه با موارد زیر باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید:

    عفونت پوست و مشاهده ی علائمی همچون تب و ترشحات چرکی از تاول

    زمانی که ریه، چشم ها و کانال بینی دچار درد و التهاب می شود، که ممکن است به دلیل استنشاق محرک ها رخ دهد.

    ضایعات باعث تخریب مخاط دهان و دستگاه گوارش شده باشند.


منبع : دکتر تو 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied