شمانیوز

ماسیتنتان (Macitentan) دارویی است که برای کنترل پرفشاری ریوی مصرف می شود. فشار خون شریان ریوی (PAH) بیماری است که در آن فشارخون عروق خونی تغذیه کننده ریه بیش از حد بالا است.

ماسیتنتان (Macitentan) دارویی است که برای کنترل پرفشاری ریوی مصرف می شود. فشار خون شریان ریوی (PAH) بیماری است که در آن فشارخون عروق خونی تغذیه کننده ریه بیش از حد بالا است و تنها با داروی ماسیتنتان افاد بهبود می یابند، پس در ادامه از فواید تا مضرات داروی ماسیتنتان با ما همراه باشید.

 

موارد منع مصرف داروی ماسیتنتان

  • به تاریخ انقضای داروی ماسیتنتان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از آن مصرف نکنید.

  • هرگز داروی ماسیتنتان را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

  • تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

 

مصرف ماسیتنتان در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند، مشخص نیست که آیا ماسیتنتان می تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه. هنگام استفاده از این دارو نباید به کودک شیرخوار، شیر دهید، درحالی که این دارو را مصرف می کنید، از رابطه جنسی محافظت نشده پرهیز کنید. شما باید در طول درمان و حداقل ۳۰ روز پس از مصرف این دارو از این روش پیشگیری از بارداری مؤثر، استفاده کنید.

اگر از قرص های پیشگیری از بارداری، تزریق، تکه های پوستی یا حلقه های واژینال استفاده می کنید، باید از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری، مانند کاندوم یا دیافراگم یا کلاه گردنی استفاده کنید یا می توانید از یک ژل اسپرم کش استفاده کنید.

اگر فقط از یک روش استفاده می کنید، باید از یک روش دوم نیز به عنوان پشتیبان استفاده کنید. به عنوان مثال، از یک دیافراگم یا گردن به علاوه یک کاندوم استفاده کنید، به علاوه یک ژل اسپرم کش استفاده کنید.

اگر شریک جنسی شما عمل وازکتومی را انجام داده است، هنوز هم باید از یک روش دوم برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید مانند یک روش ممانعت کننده یا یک فرم هورمونی (قرص های کنترل زایمان، تزریق، پچ های پوستی یا حلقه واژنی).

 

تاثیر ماسیتنتان بر رانندگی و کار با ماشین آلات

ماسیتنتان می تواند باعث ایجاد سرگیجه در شما شود، در چنین حالتی رانندگی نکنید. قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

 

تداخلات دارویی ماسیتنتان

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهایی که می توانند بر حذف ماسیتنتان از بدن و چگونگی عملکرد آن تأثیر گذارند عبارتند از :

ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول (itraconazole)، کتوکونازول (ketoconazole))، کوبیسیستات (cobicistat)، آنتی بیوتیک های ماکرولیدی (مانند کلاریترومایسین (clarithromycin))، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند فوس امپرناویر ، ریتوناویر (ritonavir))، رفامایسین ها (ریفامپین (rifampin)).

 

هشدارها

سایر آنتاگونیست های گیرنده اندوتلین (ERA) با افزایش آمینوترانسفرازهای کبدی ، سمیت کبدی و نارسایی کبدی همراه بوده اند. قبل از شروع مصرف دارو آزمایشات آنزیم های کبدی را انجام دهید .

اگر افزایش آمینوترانسفراز های کبدی همراه با علائم بالینی کبد باشد ، مصرف دارو را قطع کنید.

سایر آنتاگونیست های گیرنده اندوتلین با کاهش غلظت هموگلوبین و هماتوکریت همراه بوده اند. اگر کم خونی شدید وجود دارد ، مصرف دارو را شروع نکنید.

پس از شروع مصرف دارو بیمار را از لحاظ احتباس مایعات برسی کنید. اگر احتباس بالینی قابل توجهی در مایعات ایجاد شده است ، بیمار را ارزیابی کنید تا علت آن را مشخص کنید.

آنتاگونیست های اندوتلین با عوارض جانبی بر اسپرماتوژنز همراه است. در مورد تأثیرات احتمالی بر باروری به مردان مشاوره دهید.

 

نکات قابل توصیه

 

بعضی دارو ها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ماسیتنتان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

  • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می دهید.

  • در صورتی که دچار بیماری های کبدی و کلیوی هستید.

  • اگر شما دچار کم خونی هستید.

  • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

 

منبع : ساعد نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied