شمانیوز

غذاهای دارای سویا غنی ترین منبع ایزوفلاون هایی چون جنیستن، دیدزئین و گلایستین هستند. مصرف این گروه از فیتواستروژن ها باعث بهبود وضعیت بهداشتی فرد، کاهش کلسترول خون، حفظ سلامت پروستات و بهبود دانسیته استخوانی می شود.

غذاهای دارای سویا غنی ترین منبع ایزوفلاون هایی چون جنیستن، دیدزئین و گلایستین هستند. مصرف این گروه از فیتواستروژن ها باعث بهبود وضعیت بهداشتی فرد، کاهش کلسترول خون، حفظ سلامت پروستات و بهبود دانسیته استخوانی می شود، چینی های باستان سویا را که در آسیای جنوب شرقی رایج است، یکی از 5 دانه حیاتی زندگی می دانسته اند. آمریکا اکنون بزرگترین تولید کننده سویا است،‌ پروتئین سویا درست به اندازه پروتئین حیوانی تخم مرغ، شیر و گوشت موثر و مفید است. جمعیت زیادی از آسیایی ها اکنون به دلیل استفاده از این ماده دارای میزان کمتری سرطان سینه، پروستات، و سایر سرطان ها هستند. زنان ژاپنی مقادیر زیادی سویا را که می تواند عامل کنترل علائم یائسگی شود مصرف می کنند. مطالعات بر روی مزایای بهداشتی غذاهای سویا دار شامل کسانی می شود که روزانه 45 تا 90 میلی گرم ایزوفلاون در روز مصرف می کنند.(معادل 2 یا 3 بار مصرف سویا در روز)

در اکتبر 1999، FDA اعلام کرد که غذاهای دارای 25/6 گرم سویا در هر وعده باعث کاهش خطر بیماری قلبی می شوند. جهت سنجش کیفیت این عامل و صحت این ادعا، غذا باید همچنین دارای چربی کم (کم تر از 3 گرم) و چربی اشباع شده کم تر از یک گرم و کلسترول اندک (کمتر از 20 گرم) شود و مقدار سدیم آن کمتر از 480 میلی گرم در هر وعده باشد.

 

منبع : مه شو

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied