`
شمانیوز
شما نیوز

دلیل ریزش مو کودکان کم سن چیست ؟

جهت یافتن علت ریزش موی کودک این مقاله مهم و با ارزش را حتما مطالعه نمایید .

در صورت ریزش موی کودک حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا درمان دقیق و بهتر صورت گیرد. این مطلب جهت اطلاعات بهتر شما گذاشته شده است و جهت درمان باید حتما به پزشک متخصص مو مراجعه نمود.کمتر اتفاق می‌افتد که کودکان موهای سرشان را از دست بدهند اما در نوزادان اولین موهای کرکی غالباً بعد از تولد می‌ریزند و رشد بعدی ممکن است طول بکشد بنابراین کودک شما ممکن است تا چند ماه طاس به نظر برسد همچنین شیرخواران از طریق سائیدن موهای پشت سرشان با بالش دچار ریزش موی کودک  می‌شوند در نتیجه محلهای سفید و بی‌مو در پشت سر انها دیده میشود این امر بخاطر ان است که موهای طفل هنوز به طور محکم در داخل پوست جاگرفته است و با کمی اصطکاک دچار ریزش میشود، شایعترین علت ریزش موی کودک بزرگ تر عفونت قارچی پوست سر موسوم به کچلی است دراین حالت لکه‌های حلقه‌ایی بدون مو و بسیار خارش دار و به رنگ صورتی یا خاکستری که در ان پوسته‌هایی نیز مشاهده میشود.

به نظر می‌اید از دیگر علتهای بی‌موئی در کودکان موخوره یا Alopecia areata میباشد دراین عارضه لکه‌های گرد و بی مو ناگهان ظاهر میشوند و ظرف چند ماه موهای نازک سفید از ان سر در می‌اورند و سپس موهای طبیعی می‌رویند برخی از کودکان بخاطر تیکهای عصبی یا خلق و خوهای مخصوص، وادار به کشیدن، تاب دادن و شکستن موهایشان میشوند. این بیماری که تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو نامیده میشود اغلب زمانیکه کودک بر روی چیزی متمرکز میشود بدتر میشود.

ریزش مو در کودک آیا خطرناک است؟

از دست دادن مو طبق معمولً خطرناک نیست و هر چند کودک نسبت به ان نگران باشد اما بالاخره رشد موها دوباره آغاز خواهد شد.

ابتدا چه کار باید بکنید؟

1- هر گونه لکه‌ای روی پوست سر کودک را بررسی کنید. اگر پوست به شکل خاکستری یا صورتی و پوسته پوسته باشد نشانگر کچلی است در غیر این صورت ممکن است کودک شما دچار موخوره «آلوپسی آرئاتا» شده باشد.

2- توجه کنید آیا کودکتان به تیکهای عصبی کشیدن یا تاب دادن موهایش هنگام تمرکز دچار است.

آیا در ریزش مو در کودکان مشورت با دکتر لازم است؟

اگر به کچلی مشکوک هستید هر چه زودتر با دکتر تماس بگیرید زیرا مسری است البته بوسیله دارو براحتی درمان میشود و اگر درباره علت لکهای بی ‌مویی بر سر کودک و یا وجود تیک نگران هستید هر چه زودتر به دکتر مراجعه کنید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

دکتر به درمان علت اصلی بیماری خواهد پرداخت اگر کودکتان کچلی داشته باشد یک پماد ضد قارچ برای پوست و قرص برای پوست سر تجویز می‌کند.

اگر علت ان موخوره یا آلوپسی آرئاتا باشد بشما می‌گوید که هیچ درمانی ندارد و این عارضه موقتی است.

شما چه کمکی می‌توانید به درمان ریزش مو کودک بکنید؟

اگر کودک دچار کچلی است تا زمان التیام یافتن وی را از رفتن به مدرسه باز دارید.

اگر کودک از کچلی ناراحت است کلاهی برای او تهیه کنید. از نظر رشد مجدد مو همواره و به طور منظم کودکتان را معاینه کنید و کاری کنید که خودرا نبازد، نسبت به واقعه خونسرد باشید با ان مانند یک بیماری معمولی برخورد کنید. معلم کودک را از قضیه مطلع می‌سازید تا از مورد تمسخر قرار گرفتن وی توسط همکلاسیهایش جلوگیری کند.

اگر کودک موهایش را زیاد دستکاری می‌کند کاری نکنید متوجه ناراحتی شما از این بابت شود. خیلی ارام و بموقع وی را از این عمل منصرف کنید و حتما‌ از خستگی بیش از حد یا اضطراب او جلوگیری کنید تا تیکهای وی بدتر نشود.

ریزش مو کودک در اثر عفونت قارچی

عفونت قارچی یا تینه کپیتیس، بیماری قارچی است که با عفونت سطح پوست سر، ابرو و مژه‌ها همراه است. کودکان مبتلا به بیماری عفونت قارچی طبق معمول ریزش مو های تکراری یا مو های خرد شده در بالای سطح سر را دارند.

قسمت‌ها و تکه‌های‌ بدون مو طبق معمول گرد یا بیضی و اغلب نامنظم هستند. گاهی اوقات دیده می شود که موها دقیقا روی پوست خرد می شوند و به شکل نقاط سیاهی روی پوست سر به نظر می آیند.

تشخیص ریزش مو کودک

تشخیص بیماری ریزش مو در اثر عفونت قارچی در درجه اول براساس ظاهر پوست سر است. این بیماری کودکان زیر سن بلوغ را بیشتر درگیر می کند و براساس نوع قارچ درجه التهاب، عفونت و پوسته‌ریزی متفاوت خواهد بود.

اگر دکتر به این نوع ریزش مو در کودک مشکوک شود، آزمایش‌های‌ میکروسکوپی تجویز می کند تا به تشخیص خود مطمئن شود.

درمان ریزش مو کودک

بیماری عفونت قارچی با یک داروی ضد قارچ به مدت هشت هفته به علاوه شامپوی مخصوص قابل درمان است. این شامپو دو تا سه بار در هفته باید استفاده شود.

این بیماری متاسفانه مسری است، بنابر این کودک بدون درمان نمی تواند به مدرسه یا مهدکودک وارد شود. اگر کودک به مدرسه میرود و البته تحت درمان دارویی قرار دارد، نیازی به ممانعت از ورود او به مدرسه نیست.

ریزش مو کودک در اثر سندرم آناژن

 عارضه ی سندرم آناژن از حدود 6 ماهگی تا 6 سالگی ممکن است کودک را درگیر کند. سندرم آناژن در کودکان با مو های طلایی و روشن بیشتر دیده می شود، اتفاقی که دراین سندرم می‌افتد این است که والدین ابراز می کنند مو های فرزندشان خیلی آسان و بدون درد به شکل دسته‌ای کنده می شود. البته پوست سر دراین عارضه طبیعی است.

تشخیص ریزش مو کودک

به نظر می رسد مو‌ها دراین اختلال در قسمت پشت سر ودر ناحیه نزدیک گردن رشد نکرده‌اند و بیشتر باعث ریزش موی منطقه‌ای میشوند. بنابر این ممکن است با بیماری‌هایی مانند ریزش موی سکه‌ای و تریکوتیلومانیا اشتباه شود.

درمان ریزش مو کودک

درمان  سندرم آناژن تنها توسط دکتر متخصص و استفاده از داروهای مخصوص انجام میشود. اما به طور کلی نگران‌کننده نیست و درمان کامل اتفاق می‌افتد.

ریزش مو کودک در اثر استرس

ریزش مو دراین کودکان به صورت تکه تکه و مو های شکسته شده با طول‌های‌ متفاوت است. این حالت ممکن است بدلیل این باشد که کودک در دسترس استرس‌های‌ زیادی قرار دارد. استرس‌هایی مانند طلاق والدین، از دست دادن والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ، بدنیا آمدن خواهر و برادر دیگر و… .

تشخیص ریزش مو کودک

در اغلب موارد گرفتن شرح حال کامل از بیمار و بررسی مسائل و مشکلات میتواند دکتر رابه تشخیص قطعی برساند. البته در راه تشخیص باید والدین نیز نقش داشته باشند و شرایطی را کودک در ان قرار دارد، خوب شرح دهند.

درمان ریزش مو کودک

اگر متوجه این نوع ریزش مو در کودک خود شدید، سعی نکنید وی را سرزنش کنید، زیرا سرزنش سودمند نیست، بلکه علت دقیق استرس کودک را تشخیص داده و نسبت به رفع ان اقدام کنید.

ریزش مو کودک در اثر اختلال  وسواسی جبری

از حدود 12-10 سالگی ممکن است کودک به طور ناخودآگاه اقدام به کندن مو های خود کند. مناطق ریزش نامنظم با حدود مشخص اختلال وسواسی جبری دراین کودکان یکی از علل این عارضه است که با تعدیل رفتار و مشاوره روانپزشکی التیام می‌‌یابد. ضایعات تکه‌ای و به صورت مو های خرد شده در اندازه‌های مختلف در سطح ان است.

برخی کودکان مبتلا به تریکوتیلوماینا، دچار تریکوفاژی نیز می‌‌شوند، که عبارت است از کندن موها و سپس خوردن انها که پس از مدتی گلوله‌‌های مو در معده این کودکان انباشته میشود. چنانچه این آسیب‌ها طولانی نباشد، با درمان، موها قابل برگشت خواهد بود.

تشخیص ریزش مو کودک

پیش آگهی این نوع ریزش مو در کودکان خوب است. چون در اغلب موارد کودک تحت یک استرس روحی_ روانی استیا مبتلا به بیماری‌های‌ روانپزشکی مثل وسواس، افسردگی و… است.

درمان ریزش مو کودک

اولین قدم در درمان این نوع ریزش مو، مراجعه به روانپزشک یا مشاور و درمان استرس کودک است.

ریزش مو کودک در اثر اختلالات هورمونی

کودکانی که از اختلال عملکرد تیروئید رنج می‌برند، اغلب به ریزش مو دچار می‌شوند. وقتی که غده تیروئید کودک پرکار یا کم کار است، سوخت‌وساز بدن نامنظم می‌شود.

 تشخیص ریزش مو کودک

با یک آزمایش خون ساده می‌توان اختلال عملکرد تیروئید را تشخیص داد. توجه داشته باشید که به‌طور کلی موهای نوزادان پس از تولد دچار ریزش می‌شود و موهای جدیدی جایگزین ان می‌شود و این امر کاملا طبیعی است. بیش از حد شانه زدن یا شستن موها نیز موجب شکستگی و تضعیف ریشه موها می‌شود.

درمان ریزش مو کودک

هرگاه کودک شما دچار ریزش مو شد وحشت نکنید چرا که در اکثر موارد این شرایط موقتی خواهد بودو پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. فقط کافی است پیگیر باشید و البته اصول اولیه بهداشت رابه کودکان خود بیاموزید.

علت و درمان ریزش مو در کودکان (روش های سریع درمان ریزش مو)

ریزش مو کودک در اثر آلوپسی

بروز ناگهانی تکه‌های‌ گرد و بیضی طاسی روی سر به نام آلوپسی مشهور است. این تکه‌ها کاملا صاف و بدون مو و بدون التهاب و پوسته هستند. بیماری  آلوپسی  طبق معمول ظرف یک شب یا حداکثر چند روز ظاهر میشود. در آلوپسی سیستم ایمنی بدن به فولیکول مو حمله می کند.

تشخیص ریزش مو کودک

حدود پنج درصد از کودکان مبتلا به آلوپسی‌آره‌تا فرم پیشرفته‌تری از بیماری را نشان می دهند که شامل از دست رفتن همه ی مووهای سر است. برای تشخیص این بیماری آزمایش خاصی وجود ندارد و متخصصان پوست اغلب این بیماری رابا رد سایر علل طاسی و بررسی‌ تکه‌های‌ طاسی از نزدیک تشخیص می دهند. البته آزمایش کشیدن موها در اطراف ضایعه کمک‌کننده است.

اگر موها به اسانی کنده شود، نشان میدهد ضایعه فعال بوده و باید منتظر ادامه طاسی بود اما به طور کلی درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. هرچند از برخی داروها برای رویش مجدد مو استفاده می شود اما این داروها از ایجاد ضایعات جدید پیشگیری نمی کند.

درمان ریزش مو کودک

اگر ریزش مو در حد یکی دو تکه کوچک باشد و تکه‌ها به هم متصل نشده و ناحیه وسیعی را در برنگرفته باشند، به اسانی قابل درمان است اما در صورتی که این ریزش منتشر شده باشد و مو های ابرو و مژه و بدن را نیز درگیر کرده باشد، درمان به سختی انجام می شود اما به طور کلی با درمان مناسب درصد بالایی از بیماران تمامی مو های از دست رفته خودرا ظرف مدت یکسال باز‌می یابند.البته در برخی بیماران این بازگشت زودتر اتفاق می‌افتد. این کودکان باید فقط و فقط تحت نظر متخصص پوست درمان شوند. (درمان ریزش مو کودک را جدی بگیرید)

 

منبع : تالاب

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها