`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

آیا با معدل 13 هم میشود برای کانادا اپلای کرد؟

آیا با معدل پایین هم می‌توانیم پذیرش دانشگاه های کانادا را بگیریم؟ نمره معدل در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا هم مهم است؟ در این مطلب، تاثیر معدل بر اپلای و ویزای تحصیلی کانادا را می‌خوانید.

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های متقاضیانِ مهاجرت تحصیلی، نمره معدل است. دانشگاه‌ها در نقاط مختلف دنیا، برای پذیرش دانشجویان شرایط و الزاماتی را مشخص می‌کنند که معدل یکی از آنهاست. برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های کانادا هم باید حداقل نمره معدل تعیین شده توسط این دانشگاه‌ها را کسب کرده باشید. علاوه بر این، نمره معدل حتی روی قبول یا رد درخواست ویزای تحصیلی کانادا هم تاثیرگذار است. در این مطلب بررسی می‌کنیم که آیا با معدل پایین مثل 13 هم می‌توان برای کانادا اپلای کرد یا خیر.

حداقل معدل مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی کانادا

دانشگاه‌های کانادا دو فاکتور بسیار مهم را به عنوان الزامات پذیرش دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند؛ نمره معدل و نمره زبان. حداقل نمره معدل مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های کانادا به مواردی مثل رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر شما بستگی دارد. اما به طور کلی، بسیاری از دانشگاه‌های کانادا نمره 15 را به عنوان حد نصاب پذیرش تعیین کرده‌اند. در ادامه حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌های کانادا را می‌خوانید:

  • رشته معماری دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی ارشد: حداقل نمره 15
  • رشته جغرافیا دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع کارشناسی: حداقل نمره 14
  • رشته شیمی دانشگاه کلگری در مقطع کارشناسی: حداقل نمره 16
  • رشته بیولوژی دانشگاه واترلو در مقطع کارشناسی ارشد: حداقل نمره 15
  • رشته مهندسی عمران دانشگاه مانیتوبا در مقطع کارشناسی ارشد: حداقل نمره 15

یعنی با معدل پایین نمی‌توانیم پذیرش را بگیریم؟

البته که نمره معدل هم تاثیر قابل توجهی روی درخواست پذیرش شما دارد اما نمره معدل همه چیز نیست! اولاً که اگر خوب بگردید می‌توانید برخی دانشگاه‌ها را در کانادا پیدا کنید که حتی با معدل 13 هم پذیرش می‌دهند. ثانیاً برخی فاکتورها وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید ضعف نمره معدل خودتان را پوشش دهید. پس حتی با معدل پایین هم می‌توانید برای کانادا اپلای کنید و پذیرش بگیرید. در ادامه فاکتورهای تاثیرگذار برای پوشش دادن نمره معدل پایین را بررسی کرده‌ایم.

نمره زبان بالا

داشتن نمره زبان بالا نشان می‌دهد که شما مهارت‌های زبانی کافی برای برقراری ارتباط و تحصیل در کانادا را دارید. بنابراین اگر معدل پایینی دارید، سعی کنید وقت زیادی برای آماده سازی آزمون‌هایی مثل تافل و آزمون آیلتس بگذارید تا با کسب نمرات بالا در این آزمون‌ها بتوانید پذیرش دانشگاه را بگیرید.

سوابق شغلی و حرفه‌ای مطلوب

رزومه حرفه‌ای قوی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اپلای کانادا محسوب می‌شود. ممکن است شما معدل خوبی نداشته باشید اما دارای سوابق کاری مناسب و قابل توجهی در زمینه رشته تحصیلی‌تان باشید و همین موضوع بتواند تاثیر زیادی روی هیئت تصمیم گیری دانشگاه داشته باشد.

سوابق پژوهشی قوی از جمله مقالات

برخورداری از سوابق پژوهشی می‌تواند ثابت کند که شما علی رغم معدل پایین، به گسترش علم علاقه دارید. ضمن اینکه سوابق پژوهشی و کارهای تحقیقاتی قطعاً تاثیر مثبتی روی اساتید دانشگاهی خواهد داشت و آنها را مجاب می‌کند تا نمره معدل شما را در نظر نگیرند.

81357043-e071-4955-9de2-3a09f5cf7bbd

توصیه نامه تاثیرگذار از اساتید شناخته شده

اگر بتوانید از اساتید شناخته شده دانشگاه‌های داخلی یا خارجی توصیه نامه بگیرید، یک گام بلند برای جبران نمره معدل پایین خود برداشته‌اید. به همین دلیل، برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه از روش‌های مختلف یکی از اقدامات مهم برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های کاناداست.

انگیزه نامه حرفه ای و تاثیرگذار

انگیزه نامه یا SOP یکی از مدارکی است که برای گرفتن پذیرش تحصیلی باید آن را ارائه دهید. انگیزه نامه همانطور که از نامش هم پیداست، نشان می‌دهد که مهم ترین هدف و انگیزه شما از تحصیل در رشته تحصیلی مورد نظرتان در دانشگاه مقصد چیست. ممکن است نمره معدل پایینی داشته باشید اما انگیزه نامه‌تان آنقدر حرفه‌ای و متقاعد کننده باشد که تاثیر کاملاً مثبتی روی نظر هیئت تصمیم گیرنده بگذارد.

تاثیر نمره معدل بر ویزای تحصیلی کانادا

شاید فکر کنید که بعد از گرفتن پذیرش تحصیلی دیگر همه چیز تمام است و قرار نیست معدل پایین برایتان دردسرساز شود. اما متاسفانه اینطور نیست و معدل پایین حتی می‌تواند در پروسه اخذ ویزای تحصیلی هم تاثیرگذار باشد. موارد مختلفی بوده که متقاضیان با وجود گرفتن پذیرش تحصیلی دانشگاه، به دلیل معدل پایین موفق به اخذ ویزای تحصیلی نشده‌اند.

خیلی مواقع افسران مهاجرت به سراغ سوابق تحصیلی متقاضیان ویزا می‌روند و چیزهایی مثل نمره معدل را بررسی می‌کنند. داشتن نمره معدل خوب در مقاطع تحصیلی قبلی می‌تواند یک امتیاز مهم در تایید ویزای تحصیلی کانادا باشد. اما نمره معدل پایین هم به همان میزان شانس ویزا شدن درخواست شما را کاهش خواهد داد.

برای رفع این مشکل هم مثل همان موارد قبلی می‌توانید روی فاکتورهای موثری مثل نمره زبان، سوابق کاری و... تمرکز کنید تا تاثیر نمره معدل پایین را کاهش دهید. اما در نهایت این افسر پرونده است که تصمیم نهایی را می‌گیرد و همین نمره معدل پایین ممکن است دلیلی باشد برای رد درخواست ویزای تحصیلی کانادا!

a73bf3dd-14f7-4a9a-af7f-1e6f4de62ee9

برای اینکه با معدل پایین مثل 13 و حتی کمتر هم شانس تحصیل در کانادا و سایر کشورها را داشته باشید، خیلی مهم است که دانشگاه محل تحصیل را با دقت انتخاب کنید. علاوه بر این، آماده کردن مواردی که تاثیر نمره معدل را کاهش می‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر معدل پایین دارید و می‌خواهید هر طور شده در خارج از ایران ادامه تحصیل دهید، با کارشناسان لتسگویونی تماس بگیرید. ضمن اینکه سیستم جستجوی هوشمند لتسگویونی به شما کمک می‌کند تا بهترین دانشگاه را متناسب با نمره معدل خود پیدا کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید