شمانیوز
کد خبر : 890668

قیمت نفت روز پنج‌شنبه تحت تاثیر کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران به رکورد بالای جدیدی صعود کرد، اما نگرانی‌ها نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی رشد قیمت‌ها را محدود کرد.

ایسنا نوشت: قیمت نفت روز پنج‌شنبه تحت تاثیر کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران به رکورد بالای جدیدی صعود کرد، اما نگرانی‌ها نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی رشد قیمت‌ها را محدود کرد.

قیمت نفت از ۵۷ دلار گذشت

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۷ سنت (معادل ۰.۳ درصد) نسبت به قیمت نهایی روز چهارشنبه افزایش یافت و به ۵۷.۳۳ دلار در هر بشکه رسید، اما از اوج قیمت ۵۷.۵۵ دلار که روز گذشته به آن صعود کرده بود فاصله داشت. بهای معاملات آتی نفت برنت با شش سنت افزایش نسبت به روز گذشته، به ۶۷.۱۴ دلار در هر بشکه رسید. تحلیلگران می‌گویند: کندی اقتصاد جهانی مانع از این شده که قیمت‌های نفت رکورد بالای جدیدی را برای سال میلادی جاری ثبت کند. بنجامین لو، تحلیلگر شرکت فیلیپ فیوچرز در سنگاپور گفت: کندی رشد اقتصادی به کاهش مصرف سوخت منجر خواهد شد و روند صعودی قیمت‌های نفت را تحلیل خواهد برد. بر اساس گزارش رویترز، با وجود نشانه‌های کندی رشد اقتصادی که در اواخر سال ۲۰۱۸ ظاهر شد، قیمت‌های نفت امسال تحت تأثیر اجرای توافق کاهش تولید کشور‌های اوپک و غیراوپک تقویت شده‌اند. این گروه که به اوپک پلاس معروف است موافقت کرده تولید خود را مجموعاً ۱.۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ کاهش دهد. یک عامل تأثیرگذار دیگر بر قیمت نفت، تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا بوده است. اما از سوی دیگر، تولید نفت آمریکا به مدد رونق صنعت نفت شیل، بیش از دو میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ رشد کرد و به رکورد ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز رسید و با بالا بردن سطح ذخایر، مانع از رشد قیمت‌ها شده است. طبق گزارش مؤسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ فوریه به میزان ۱.۳ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده و به ۴۴۸.۵ میلیون بشکه رسیده است. آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه منتشر خواهد شد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید