کد خبر : 895677

تلاطم در خرید و فروش کالا‌های اساسی سبب شد تا دولت راهکار‌های مختلفی از جمله ارایه کالا با کد ملی یا ارسال آن از طریق پست را مدنظر قرار داده و اکنون هم به عرضه این اقلام در بورس کالا فکر کند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از مهر، تلاطم خرید و فروش کالا‌های اساسی و به خصوص آن دسته از اقلامی که با ارز دولتی و تحت یارانه دولت وارد کشور شده و برای رفاه حال مردم، باید با قیمت مناسب عرضه شوند، این روز‌ها به یکی از معضلات اصلی تنظیم بازار در کشور تبدیل شده است. بر این اساس دولت تاکنون روش‌های متفاوتی را برای عرضه کالا‌های اساسی در نظر گرفته است که از جمله آن، ارائه کالا‌های اساسی به مردم از طریق دریافت کارت ملی و بر اساس کد ملی و یا حتی ارائه کالا‌ها از طریق پست است.
توزیع کالاهای اساسی در بورس کالا راهکاری حال دولت و مجلس به عنوان یکی از راهکار‌های عملیاتی برای توزیع متعادل کالا‌های اساسی میان توزیع‌کنندگان اصلی، اقدام به بررسی طرحی کرده اند که بر مبنای آن، کالا‌های اساسی بتوانند در بورس کالا عرضه شده تا خرید و فروش آن از سمت واردکنندگان و توزیع کنندگان عمده، شفاف شده و این کالا‌ها به دست جامعه هدف اصلی برسد. بر این اساس به تازگی جلسه‌ای میان اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس و رؤسای بانک‌ها و بیمه‌ها برگزار شده که یکی از راهکار‌های مطرح شده در آن، در خصوص عرضه کالا‌های اساسی در بورس کالا بوده است. در این رابطه، احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص موارد مطرح شده در دیدار اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر امور اقتصاد و دارایی، رؤسای بانک‌ها و بیمه‌ها و معاونان وزارت اقتصاد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار که دوشنبه هفته جاری انجام شد، گفت: در این جلسه موضوعاتی از قبیل: راهکار‌های تحقق شعار سال (رونق تولید)، بورس کالا، کسری‌ها و نیاز‌های وزارتخانه و دستگاه‌ها، قیمت ارز، ثبات قیمت‌ها، ثبات قوانین مصوب در اجرا، بهبود شرایط کسب و کار و مباحث پولی و بانکی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. وی افزود: با توجه به اینکه در کشور شاهد رانت‌ها و فساد‌های گسترده در حوزه کالا‌های اساسی هستیم، بر همین اساس به وزیر اقتصاد پیشنهاد شد تا از ظرفیت‌ها و ساز و کار‌های علمی و کارشناسی بورس کالا برای ورود تمامی کالا‌های اساسی استفاده شود که وزیر نیز بر این موضوع تاکید داشت. انارکی ادامه داد: به طور یقین با معامله کالا‌های اساسی در بورس کالا نه تنها شاهد واقعی شدن قیمت‌ها و شفافیت در معاملات خواهیم بود، بلکه خریدار و فروشنده به عنوان هر دو طرف معامله به دلیل واقعی بودن قیمت‌ها به دور از دخالت‌های دستوری، رضایت خواهند داشت. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: وزیر اقتصاد در این نشست اعلام کرد با برگزاری جلسات کارشناسی، راه را برای ورود تمامی کالا‌های اساسی در بورس کالا به منظور تحقق رونق تولید هموار می‌کند. محمدی انارکی در ادامه با تاکید بر اینکه رونق تولید در فضای غیرشفاف و از طریق بازار‌های غیررسمی محقق نخواهد شد، گفت: اقتصاد کشور از چند جبهه همچون تحریم، نوسانات ارزی و وجود واسطه‌های مخرب مورد فشار است که این عوامل می‌تواند به طور مستقیم کالا‌های اساسی و مواد اولیه را تحت تأثیر قرار دهد؛ از این رو داد و ستد کالا‌های اساسی در بازار‌های غیررسمی که امکان نظارت بر آن‌ها وجود ندارد، بر مشکلات می‌افزاید و باید زمینه عرضه حداکثری محصولات در بورس کالا که دارای شفافیت آماری است را فراهم کنیم. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تصریح کرد: بورس کالا در تلاش است تا با معرفی ابزار‌های مالی جدید، خدمات متنوعی را به فعالان صنعت ارائه دهد که این ابزار‌ها در دنیا پرکاربرد و برای اقتصاد مفید هستند؛ به این ترتیب باید فرهنگ استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا به منظور حمایت از تولید، تأمین نیاز آسان مواد اولیه و پوشش ریسک نوسانات قیمتی در بین صنایع نهادینه شود که این امر همکاری همزمان مجلس، دولت و تشکل‌های تولیدی را می‌طلبد.
جزئیات سهمیه‌بندی کالا‌های اساسی
سامانه سهمیه‌بندی کالا‌های اساسی از جمله گوشت و مرغ با توجه به سیاست دولت برای تامین کالا‌های اساسی از طریق کالابرگ الکترونیک توسط بانک مرکزی با بهره‌گیری از کارت بانکی و کد ملی آماده شد.
به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از ایبنا، عبدالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی در گفتگویی تلویزیونی چند ماه گذشته با اشاره به سیاست مجلس در زمینه تخصیص ۱۴ میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی برای تامین کالا‌های اساسی از طریق کالابرگ الکترونیکی از ایجاد سیستم سهمیه و نظارت بر تخصیص کالا‌های اساسی با نرخ تعیین شده با استفاده از کارت بانک ی خبر داد و اعلام کرد که در گام نخست این سامانه برای گوشت توسط متخصصین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آماده شده است؛ بر همین اساس با توجه به لزوم نظارت بر عرضه و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت ارائه راهکار از طرف بانک مرکزی به منظور بهره گیری از زیرساخت شبکه پرداخت کارتی جهت توزیع عادلانه کالا‌های اساسی از جمله گوشت، فرآیند رفاهی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری شرکت خدمات انفورماتیک، شرکت توسن و شرکت‌های پرداخت الکترونیک بازنویسی و با بهره‌گیری از زیرساخت ارزش افزوده سامانه شتاب (سامانه مانا) عملیاتی شد تا هر نوع سهمیه‌ای بر اساس کد ملی شهروندان کنترل شود.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید