کد خبر : 898794

درحالی بنا بود از اول خرداد مشتریان بانکی برای عملیات‌های خرید و ... از رمز‌های یک بارمصرف استفاده کنند که بانک مرکزی به دلیل آماده نشدن زیرساخت‌های لازم اجرای این طرح را به تعویق انداخت.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم، استفاده از رمز‌های یک بار مصرف در عملیات خرید خبری بود که طبق بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها رسانه‌ای شد و واکنش‌های مختلف مردم را به همراه داشت؛ مهمترین نگرانی مردم از اجرای طرح رمز‌های یکبار مصرف این بود که نتوانند عملیات خرید را تا دریافت رمز یکبار مصرف کامل کنند.
طرح الزام رمز‌های یکبارمصرف را به تعویق افتاد اما دلیل بانک مرکزی برای الزام بانک‌ها به استفاده از رمز‌های یکبارمصرف برقراری امنیت بیشتر در معاملات غیرکارتی مردم بود و کماکان هم به این موضوع تأکید دارد که بانک‌ها باید مشوق‌هایی را برای مشتریان پرریسک خود در نظر بگیرند تا آن‌ها را به استفاده از رمز‌های یکبارمصرف تشویق کند.

اما پیگیری‌ها حاکی از آن است که اجرای این طرح برای مدتی به تعویق افتاده و ممکن است روش آن نیز تغییر کند. بر اساس آنچه بانک مرکزی در نظر داشت، قرار بود رمزهای دوم یک‌بار مصرف از طریق اپلیکیشن‌های بانکی در اختیار مردم قرار گیرد اما با توجه به مشکلاتی که برای اپلیکیشن‌های گوشی‌های اپل در ایران اتفاق افتاد، ممکن است مشکلاتی در زمینه اجرای این طرح به وجود آید.

به این ترتیب نظام بانکی کشور بر آن شده تا روش جایگزینی را به جای اپلیکیشن‌های بانکی بیابد که به نظر می‌رسد در دسترس‌ترین گزینه در حال حاضر استفاده از پیامک است.

این در حالی است که حدود ۷۰ درصد از مشتریان نظام بانکی شماره تلفن همراه خود را به صورت درست در اطلاعات هویتی خود در بانک‌ها ثبت نکرده‌اند، بنابراین به نظر می‌رسد تأخیر به وجود آمده در اجرای این طرح برای ساماندهی شماره‌های تلفن همراه مشتریان باشد.

پشت‌پرده تأخیر در رمزهای یکبارمصرف/ بانک مرکزی مانع سود ۱۶۰۰ میلیاردی بانک‌ها شد
بانک‌ها برای اجرای طرح رمز‌های یکبار مصرف، در نظر داشتند کارمزد ۲۰ هزار تومانی بگیرند که بانک مرکزی مانع این کار شد. طرح رمزهای یکبارمصرف بانکی، که بنا بود طبق بخشنامه بانک مرکزی از ابتدای خردادماه سال جاری در سیستم پرداخت عملیاتی شود، با تصمیم بانک مرکزی به تأخیر افتاد. البته عقب نشینی بانک مرکزی از این طرح دائمی نیست و به بانک‌ها اعلام کرده که باید مشوق‌هایی را در نظر بگیرند تا مشتریان پرریسک برای دریافت رمز‌های یکبارمصرف به شعب مراجعه کنند. هدف بانک مرکزی از اجرای این طرح، برقراری امنیت در معاملات غیر کارتی و جلوگیری از کلاهبرداری‌های اینترنتی است؛ بانک مرکزی معتقد است با این طرح می‌تواند از درصد کلاهبرداری اینترنتی بکاهد. اما نکته مهمی که در پشت پرده اجرای این طرح وجود دارد در موضوعی است که بانک مرکزی بار‌ها به آن تأکید کرده است؛ بانک مرکزی در اطلاعیه‌های مختلف تاکید داشت که استفاده از رمز‌های یکبار مصرف خدمتی است کاملاً رایگان و مردم نباید پولی بابت آن بپردازند. این تصمیم البته در ابتدا با مخالفت بانک‌ها همراه بوده است؛ بانک‌ها در ابتدا اصرار داشتند که از هر مشتری بابت ارائه رمز‌های یکبارمصرف کارمزد دریافت کنند. کارمزد پیشنهادی بانک‌ها بابت رمز‌های یکبار مصرف، ۲۰ هزار تومان بود؛ در شبکه بانکی الان ۸۰ میلیون کارت بانکی فعال و دارای تراکنش موجود است؛ اگر بنا بود بانک‌ها بابت رمز‌های یکبار مصرف کارمزد دریافت کنند، عملاً سودی معادل یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را به جیب می‌زدند. نکته مهم، اما مخالفت بانک مرکزی با این خواسته‌ی بانک‌هاست؛ اطلاعات رسیده حکایت از آن دارد که درخواست بانک‌ها روی میز رئیس کل بانک مرکزی هم قرار گرفته، ولی همتی با آن مخالفت جدی کرده است.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید