شمانیوز

نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر تلاش برای تبدیل نهبندان به عسلویه معدنی ایران گفت: در سال های گذشته از توسعه بهره وری معادن این شهرستان غفلت شده است.

 به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از دنیای معدن: نظر افضلی در گفتگویی در بیرجند، با اشاره به مشکلات آموزشی شهرستان نهبندان اظهار داشت: فاصله روستاهای شمال تا جنوب این شهرستان بالغ بر 200 کیلومتر بوده و این امر توزیع امکانات را دشوار ساخته است.

وی افزود: با مقایسه نتایج سرشماری های سال 90 و 95 در نهبندان متوجه می شویم که در 5 سال گذشته 5 هزار و 640 نفر از جمعیت شهرستان کم شده و این زنگ خطری برای شهرستان است چراکه نشان دهنده مهاجرت گسترده است.

نماینده مردم شهرستان های نهبندان وسربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: ساختمان دانشکده علمی کاربردی در نهبندان در حال حاضر بنا به مصوبه سفر مقام معظم رهبری در سال 78 ساخته شده و هنوز کاملاً تکمیل نشده و باید با تخصیص بودجه در جهت تکمیل طرح مصوب این دانشکده تلاش شود.

افضلی با بیان اینکه ایجاد مشوق ها برای فارغ التحصیلان دانشگاه های مناطق محروم، صدور مجوز پذیرش دانشجویان افغانی در این مرکز، تبدیل وضعیت کارکنان دانشکده و تعریف ردیف های استخدامی در آزمون های استخدامی کشوری برای رشته های مهارتی از دیگر درخواست ها برای توسعه دانشکده علمی کاربردی نهبندان است افزود: این دانشکده در حال حاضر با 170 دانشجو در مقطع کاردانی در حال فعالیت است.

پهنه های معدنی شناسایی شده قم به بخش خصوصی واگذار می شود؛ مشهد سهم بخش معدن از تسهیلات رونق تولید نزدیک به صفر است13 میلیارد تومان در بخش معدن خراسان جنوبی سرمایه گذاری می شود

وی اظهار داشت: نهبندان محروم نیست بلکه مظلوم است و در سال های گذشته از توسعه بهره وری معادن آن غفلت شده است به عنوان مثال معادن سیسلیس نهبندان 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی می تواند جذب کند و در سایر معادن نیز همین طور است که باید به آن توجه کرده و برای تبدیل نهبندان به عنوان عسلویه معدنی ایران تلاش کرد.

افضلی با اشاره به غیر فعال بودن آموزشکده معدن نهبندان اظهار داشت: تحت هیچ شرایطی نباید آموزشکده و دانشگاه های این شهرستان تعطیل شوند و باید به هر نحوی شده این مراکز سرپا بمانند.

وی بتا اشاره به مشکلات آموزش و پرورش در نهبندان گفت: عدم توزیع کتب درسی به صورت رایگان، نداشتن تغذیه رایگان خصوصاً برای دانش آموزان عشایری، کمبود شدید نیروی انسانی و عدم اعطای مجوز حق التدریسی آزد، حضور دانش آموزان مشکوک التابعه، قدمت بالای ساختمان های آموزشی در شهرستان و نیاز به نوسازی، اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان به منظور بهبود معیشت این قشر از جمله مشکلات آموزشی این شهرستان است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید