`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

تفاوت ‌ها و شباهت ‌های چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان

اگر سر و کارتان به درزگیرهای صنعتی افتاده باشد، احتمالاً با چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان آشنایی دارید. هر دو نوع درزگیر بدون اغراق جزو بهترین درزگیرهای مخصوص آب بندی هستند و کاربردهای گسترده‌ای دارند. چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان از نظر کاربرد شباهت‌هایی دارند که باعث می‌شود در بعضی موارد این دو محصول با هم اشتباه گرفته شوند یا حتی به‌ جای یکدیگر استفاده شوند که از نظر فنی صحیح نیست! این دو چسب پرمصرف در کنار شباهت‌هایی که به همدیگر دارند، از نظر ساختار و عملکرد با هم متفاوت هستند. اگر تمایل دارید بیشتر با این تفاوت‌ها و شباهت‌ها آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا کاملاً دقیق با چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان آشنا شویم.

تفاوت ‌ها و شباهت ‌های چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان

چسب سیلیکون، ویژگی‌ها و کاربردهای آن

 

چسب سیلیکون نوعی چسب مخصوص آب بندی و درزگیری است که از جنس سیلیکون تولید می‌شود. سیلیکون‌ها ترکیبات مصنوعی هستند که قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند، از نظر شیمیایی خنثی هستند و خاصیت ارتجاعی دارند. چسب سیلیکونی خاصیت ضد رطوبت، ضد قارچ و ضد کپک دارد و در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده ‌است. مهم‌ترین ویژگی‌های انواع درزگیرهای سیلیکون عبارتند از:

 • مقاومت بالا نسبت به تغییرات دمایی (50- الی +180 درجه سانتیگراد)
 • عایق بودن نسبت به هرگونه رطوبت (باران و برف)
 • عدم کاهش حجم یا تغییر رنگ در گذر زمان
 • آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد کپک
 • مقاومت عالی در برابر نور UV

✔ کاربردهای چسب سیلیکون

چسب‌های سیلیکون از نظر ساختار به انواع سیلیکون اسیدی یا همان سیلیکون استوکسی، سیلیکون خنثی یا همان سیلیکون نوترال تقسیم بندی می‌شوند و هر کدام از آنها کاربردهای خاص خود را دارند، ولی به طور کلی از انواع چسب سیلیکون در موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. درزگیری و آب بندی سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه
 2. درزگیری و آب بندی پنجره‌های آلومینیومی، ترمال بریک، نمای یوچنل، نمای فریملس و اسکایلایت
 3. نصب پنجره‌های آلومینیومی، قاب و پنجره‌های  PVC
 4. چسباندن آینه، شیشه‌های دکوراتیو و شیشه اتومبیل
 5. درزگیری انواع درزهای سرامیکی، چوبی، فلزی، سنگی و شیشه‌ای

 

چسب پلی اورتان، ویژگی‌ها و کاربردهای آن

چسب پلی اورتان یا PU نوعی چسب شیمیایی است که بر پایه پلی یول و ایزوسیانات تولید می‌شود. پلیمرهای سازنده این چسب از قدرت اتصال و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و حتی بعد از خشک شدن هم خاصیت الاستیسیته خود را حفظ می‌کنند.

چسب پلی اورتان هم مانند چسب سیلیکون خاصیت درزگیری و آب بندی دارد و بعضی از انواع آن مانند چسب پلی اورتان pro3-icure از برند سیکا، اتصالات به شدت سخت و مقاومی را ایجاد می‌کنند. برای بررسی انواع و قیمت چسب پلی اورتان می‌توانید به سایت رایمند تجارت مراجعه کنید. مهم‌ترین ویژگی‌های انواع درزگیرهای پلی اورتان عبارتند از:

 • قدرت چسبندگی بسیار بالا روی انواع سطوح سنگی، بتنی، چوبی، شیشه‌ای و فلزی
 • مقاومت نسبت به اشعه UV نور خورشید، مواد خورنده، حلال‌های نفتی و آب
 • عدم کاهش حجم یا تغییر رنگ در گذر زمان و قابل استفاده در محیط باز
 • قابلیت رنگ آمیزی بعد از خشک شدن

✔ کاربردهای چسب پلی اورتان

چسب پلی اورتان در انواع درزگیر پلی اورتان Self-leveling، ماستیک پلی اورتان Low module، ماستیک پلی اورتان ساختمانی و چسب شیشه اتومبیل تولید شده‌ است. هر کدام از این چسب‌ها کاربردهای خاص خود را دارند، ولی به طور کلی از انواع درزگیر پلی اورتان در موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. درزگیری و آب بندی درزهای شیشه‌ای، پنجره‌ها و درزهای انبساطی عمودی یا افقی
 2. آب بندی سطوح سرامیکی، کاشی کاری شده و سنگی
 3. درزگیری در و پنجره‌های آلومینیومی، دو جداره و UPVC
 4. پر کردن ترک‌ها و درزهای سطوح بتنی و سیمانی
 5. آب بندی درزهای مخازن آب و استخرها
 6. عایق کاری قطعات پیش ساخته بتنی

 

 

تفاوت ‌ها و شباهت ‌های چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان

 

مقایسه چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان

همان طور که ملاحظه کردید، چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان هر دو نوعی درزگیر هستند که برای آب بندی سطوح مختلف طراحی شده‌اند. برای اینکه بیشتر با این چسب‌های پرمصرف آشنا شویم، در ادامه ویژگی‌های مختلف آنها را با هم بررسی و مقایسه می‌کنیم:

✔ ماده اولیه یا بیس چسب

بیس اصلی چسب سیلیکون از جنس سیلیکون خالص (درصد خلوص بالای 98 درصد) است. سیلیکون یک ماده غیر آلی و خنثی است که از نظر شیمیایی وارد هیچ واکنشی نمی‌شود. اما پایه اصلی چسب پلی اورتان ماده‌ای ارگانیک و طبیعی است که در گذر زمان نسبت به سیلیکون دوام و ماندگاری کمتری دارد.

✔ مدت زمان خشک شدن یا لایه بستن

مدت زمان لایه بستن یا خشک شدن چسب‌های سیلیکونی و چسب‌های پلی اورتان تا حدودی به‌ هم نزدیک است. چون اغلب این چسب‌ها طی نهایتاً 15 الی 20 دقیقه و حتی در محیط مرطوب هم لایه می‌بندند. فقط در مورد بعضی از چسب‌های سیلیکونی (مانند چسب آکواریوم) باید سطح مورد نظر قبل از مصرف کاملاً خشک باشد.

✔ مقاومت حرارتی

چسب‌های سیلیکونی مقاومت حرارتی بسیار خوبی دارند. به‌ عنوان ‌مثال، مقاومت حرارتی چسب سیلیکون واشرساز حرارتی (آنتیا) تا 250 درجه سانتی‌گراد به ‌صورت دائمی و 350 درجه سانتی‌گراد به‌ صورت موقت است. در حالی که مقاومت حرارتی چسب‌های پلی اورتان نهایتاً 100 درجه سانتی‌گراد است.

✔ خواص بهداشتی

چسب‌های سیلیکونی خاصیت آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد کپک دارند و در معرض رطوبت یا استفاده در فضاهای بهداشتی باعث آلودگی یا نشر باکتری نمی‌شوند. اما چسب‌های پلی اورتان دو دسته هستند؛ گروهی از آنها اصلاً نباید در تماس با محیط‌های بهداشتی یا مواد غذایی باشند، اما گروه دیگر مانند ماستیک پلی اورتان حتی برای درزگیری اتاق تمیز (Clean Room) هم استفاده می‌شوند.

✔ قدرت چسبندگی و مقاومت

هر دو چسب از قدرت چسبندگی، استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند و بعد از خشک شدن جز با حلال مخصوص خود از محل اتصال جدا نمی‌شوند. یکی از دلایلی که از این چسب‌ها در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود، همین موضوع است.

 

 

تفاوت ‌ها و شباهت ‌های چسب سیلیکون و چسب پلی اورتان

 

چسب سیلیکون بهتر است یا چسب پلی اورتان؟

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به‌ خوبی تفاوت‌ها و شباهت‌های چسب سیلیکون و پلی اورتان را توضیح دهیم. ممکن است برایتان این سؤال مطرح شود که در نهایت چسب سیلیکونی بهتر است یا چسب پلی اورتان؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که هر دو محصول در نوع خود عالی، قدرتمند و کاربردی هستند و همه ‌چیز به هدف شما از استفاده آنها بستگی دارد.

برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از فرصت مشاوره رایگان کارشناسان فروش رایمند تجارت استفاده‌ کنید. فروشگاه اینترنتی رایمند تجارت یکی از معتبرترین مراکز پخش انواع درزگیرهای صنعتی، چسب‌های پلی اورتان و چسب‌های سیلیکونی است که محصولات باکیفیت بهترین برندهای دنیا از جمله ANTIA، ABC، Sika، Weiss و HILTI را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. برای دریافت مشاوره، بررسی دقیق‌تر محصولات یا سفارش انواع چسب‌های درزگیر می‌توانید همین حالا به نشانی https://www.raymandtejarat.com/ مراجعه کنید.

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شما نیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها