شمانیوز

بازی های راکتی یا پرتابی باعث بوجود آمدن بیماری آرنج تنیس بازان یا تنیس البو می شوند این بیماری با سوزش لرزش و ناتوانی در نگه داشتن چیزی خود را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار شما نیوز به نقل از نمناک:  ورم کردن تاندون های متصل به قسمت بیرونی استخوان های دارای برجستگی در آرنج می تواند باعث بیماری آرنج تنیس بازان شود مثلا افرادی که گلف بازی می کنند، به احتمال خیلی کمی به بیماری آرنج تنیس مبتلا می شوند مگر اینکه استفاده آن ها از آرنج شان بسیار شدید باشد و بیش از حد دست خود را پایین بیاورند یا حرکات ضربه ای داشته باشد. چنانچه بخش

ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره کرده است اپیکوندیلیتیس جانبی یکی دیگر از نام های آرنج تنیس است و این نوع نام، چهره دقیق تری از آسیب دیدگی در تاندون خارجی آرنج را در فعالیت های غیر از تنیس نشان می دهد. 

درمان-تنیس-البو

علت های بیماری آرنج تنیس بازان یا تنیس البو چیست؟

حرکت های تکرار شونده در مچ شامل بازی تنیس، قفل کردن، استفاده بیش از حد از چکش یا پیچ گوشتی، نقاشی کردن یا هر فعالیتی که به حرکت زیاد آرنج و باز و بسته کردن آن نیاز دارد، می تواند باعث آرنج تنیس شود. 

در بازی تنیس، حرکت های زیر ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود:

 فشار شدید آوردن روی مچ یا استفاده از پشت دست

 چرخش انگشتان دست

 باز و بسته شدن شدید مچ با قدرت کامل

بیماری آرنج تنیس

فعالیت هایی که باعث آرنج تنیس می شود:

 بازی های راکتی مثل تنیس، بدمینتون یا اسکواش

 بازی های پرتابی مثل پرتاب نیزه یا پرتاب دیسک

 استفاده از قیچی های باغبانی

 استفاده از قلموی رنگ یا رولر برای طراحی منزل

 کارهای دستی مثل لوله کشی یا آجر چینی

 فعالیت هایی که حرکت دست را به شدت درگیر می کند، مثل کار هایی که با قیچی سرکار دارند یا تایپ کردن

 فعالیت هایی که به طور مکرر آرنج را خم می کنند، مثل ویولن زدن 

 خرد کردن مواد غذایی مخصوصا گوشت 

 استفاده مکرر از موس کامپیوتر 

علائم و نشانه های آرنج تنیس چیست؟

 احساس درد در قسمت بیرونی ساعد و دقیقاً در زیر آرنج

 احساس درد هنگام بلند کردن یا خم کردن بازو

 احساس درد هنگام چرخاندن ساعد، مثلاً زمانی که می خواهید دستگیره در را بچرخانید یا شیشه مربا را باز کنید.

 احساس درد هنگام کش آوردن بازو

 شکستگی در قسمت بیرون آرنج

 بیدار شدن از خواب با درد شدید در قسمت آرنج

 سوزش عضلات ساعد

 درد آرنج هنگام بلند کردن یا نگه داشتن یک جسم

 لرزش دست هنگام نگه داشتن یک بسته

 ناتوانی در نگه داشتن یک فنجان قهوه 

 

چه زمانی برای آرنج تنیس باید به پزشک مراجعه کنید؟

ارنج تنیس معمولا باعث مشکلات جدی نخواهد شد و اگر این شرایط ادامه پیدا کرد و درمان را برای آن پیش نگرفتید، ممکن است در انجام حرکت ها محدودیت داشته باشید یا این که آرنج و ساعد شما نتواند به خوبی وظایف خودش را انجام دهد.

اگر وضعیت های زیر را مشاهده کردید، حتما با متخصص تماس بگیرید و اگر درد به قدری زیاد شد که فعالیت های روزانه شما را محدود کرد که حتی با استراحت کردن، یخ گذاشتن یا خوردن قرص های آرامبخش پایان پیدا نکرد یا هرگونه ضعف و بی حسی در دست است که می تواند نشانه از آسیب به آرنج یا مچ باشد.

بیماری-آرنج-تنیس

پزشکان چگونه بیماری آرنج تنیس را تشخیص می دهند؟

پزشک شما یکی از روش های زیر را برای تشخیص این بیماری استفاده می کند.

اول اینکه سابقه پزشکی و دارویی شما را سوال می کند و سپس سوال هایی در مورد فعالیت های روزانه شما، شغل تا، فعالیت های اخیر ورزشی و دیگر مشکلات پزشکی می کند.

در طول تست فیزیکی، پزشک ممکن است احساس کند که مفصل شما دچار آسیب شده است و به همین دلیل عصب ماهیچه ها، استخوان ها و پوست شما را مورد آزمایش قرار می دهد.

اگر در مفصل آرنج احتمال وجود مشکلی باشد، باید از عکس های با اشعه ایکس استفاده کنید.

ممکن است که پزشک از شما بخواهد که آزمایش خون، سی تی اسکن یا ام آر آی بدهید تا از تشخیص خود مطمئن شوید. معمولا دکتر این کار را زمانی از شما می خواهد که به بیماری دیگری شک کرده باشد. 

 

عوامل خطر در آرنج تنیس بازان

عوامل ریسک پذیر عواملی هستند که ممکن است ریسک ابتلا به آرنج تنیس را افزایش دهد که شامل موارد زیر می باشد:

در حالی که بیماری آرنج تنیس در تمام سنین تأثیرگذار است اما معمولاً بین افراد بین 30 تا 50 سال رایج تر می باشد.

افرادی که شغلشان ایجاب می کند که حرکات مکرر در مچ و بازو داشته باشند، بیشتر در معرض این بیماری هستند، مثل لوله کش ها، نقاش ها، نجار ها، قصاب ها و آشپزها.

ورزش های خاص مثل بوکس، یا ورزش های همراه با راکت می تواند ریسک ابتلا به این بیماری افزایش دهد. مخصوصاً اگر ضربه ها و تکنیک های شما غلط باشد. 

این بیماری اغلب خودش می تواند بهبود پیدا کند اما بهتر است که از داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید و احتمالاً او فیزیک درمانی را به شما پیشنهاد دهد و در موارد شدید تر به شما اعلام می کند که نیاز به جراحی دارید. 

اگر نشانه ها به آرنج تنیس نزدیک بود، احتمالاً پزشک به شما پیشنهاد دهد که دوباره تکنیک های تنیس خود را مورد ارزیابی قرار دهید یا اینکه شغل خود را کمی سبک کنید تا فشار از روی بافت آسیب دیده برداشته شود.

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از ورزش و تناسب اندام نمناک باید گفت فیزیک درمانی می تواند تمرین هایی را به شما آموزش دهد که از طریق آن به تدریج بتوانید عضلات خود را کشش دهید و قدرت ببخشید، مخصوصاً عضلات قسمت ساعد.

این تمرین ها می تواند قسمت پایین مچ را درگیر کند و بسیار کمک کننده است و استفاده از مچ بند یا ساعد بند می تواند فشار روی بافت آسیب دیده را کاهش دهد.

 

درمان تنیس البو

راه های درمانی برای آرنج تنیس بازان یا اپیکوندیلیتیس جانبی 

 

تزریق

در دیگر پروسه های درمانی، ممکن است پزشک به شما تزریق پلاکت را پیشنهاد دهد یا اینکه از شما بخواهد بوتاکس انجام دهید و گاهی اوقات طب سوزنی نیز می تواند با فرو کردن سوزن ها در قسمت های آسیب دیده مشکل شما را حل کند. 

 

امواج فراصوت

در این پروسه معمولاً شما تحت اشعه های فراصوت قرار می گیرید و پزشک یک صفحه را روی پوست شما در محل آسیب دیده قرار می دهد و انرژی فراصوت می تواند باعث شود که بافت آسیب دیده کم کم ترمیم پیدا کند و جراحت های آن به بیرون بریزد. 

 

جراحی

اگر نشانه های شما بعد از 6 تا 12 هفته از شدتش کاسته نشد و درمان غیر جراحی روی آن جواب نداد، ممکن است شما کاندیدای خوبی برای جراحی باشید تا بتوانند بافت آسیب دیده را خارج کنند. جراحی معمولاً در این نوع بیماری ها شکاف بزرگی را برمی دارد و بعد از جراحی نیز تمرین های موثری برای شما تجویز می شود تا زودتر بهبودی خود را به دست بیاورید. 

 

تزریق پی آر پی

پی ار پی پلاسمای خون است که حاوی پلاکت می باشد و بدن شما برای بافت آسیب دیده از آن ها استفاده می کند. تزریق پی آر پی می تواند پروسه شفابخشی بافت آسیب دیده را سرعت ببخشد مخصوصاً در افرادی که علت آسیب دیدگی آن ها نامعلوم است.

 

شوک درمانی

امواج شوک دهنده یکی دیگر از این درمان ها می باشد و این امواج با انرژی بالا از پوست شما گذر می کنند و به کاهش درد کمک بسیار زیادی می کند و می تواند حرکت شما را در محل خاص بهبود ببخشد. 

 

تزریق استروئید

استروئیدها یکی از انواع داروها هستند که شامل هورمون کورتیزول می باشند و گاهی اوقات نیز مشخصا برای درمان مشکلات اسکلتی ماهیچه ای یا درد ناک به کار می روند. 

 

8 تمرین برای آرنج تنیس بازان

 

تمرین های زیر می تواند بیماری شما را بهبود بخشد: 

1. چرخش مچ

ابتدا آرنج را در زاویه راست خم کنید و مچ دست را به بیرون بدهید و کف دست تان مقابل صورت شما باشد و مچ را ارام به اطراف بچرخانید تا کف دست تان به سمت زمین باشد و به مدت 5 ثانیه در این پوزیشن بمانید و این حرکت را سه بار تکرار کنید. 

2. چرخش مچ با وزنه

این تمرین مانند تمرین قبلی می باشد اما در این نوع شخص وزنه بسیار سبک مثل دمبل های بسیار کوچک یا قوطی غذای سبک را نیز در دست می گیرد. 

3. لیفت

ابتدا کف دستتان به سمت بالا باشد، یک وزنه سبک مثل یک دمبل کوچک یا یک قوطی غذای سبک را در دست بگیرید و آرنج را در زاویه راست خم کنید و مچ را به سمت بیرون بدهید تا دستتان روبه روی صورتتان باشد و به مدت 5 ثانیه در این پوزیشن بمانید و سپس به آرامی آن را رها کنید و این حرکت را سه بار انجام دهید و بعد از 10 بار تکرار، دو ست به آن اضافه کنید. 

4. خم کردن آرنج

صاف بایستید و بازوهایتان را به یک طرف بالا بیاورید و به آرامی آن را به سمت بالا خم کنید تا دستان شما شانه هایتان را لمس کند و به مدت 15 تا 30 ثانیه در این پوزیشن بمانید و 9 بار حرکت را تکرار کنید. 

5. کشش مچ

باید بازوها را به حالت صاف به سمت بالا با زاویه بیرون از بدن بیاورید و کف دست شما باید رو به زمین باشد و مچ را به آرامی به سمت پایین خم کنید و با استفاده از دست دیگر، بازوهایتان را به سمت بدنتان هل دهید و این پوزیشن را به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید و دوباره دست تان را صاف کنید.

این حرکت را دو بار تکرار کنید و بعد از هر سه بار تکرار، دو ست دیگر به آن اضافه کنید. 

6. پیچ دادن

برای انجام این حرکت بازو را به طور مستقیم در جلوی بدنتان بالا بیاورید و کف دست شما باید رو به زمین باشد و به آرامی آن را به سمت بالا خم کنید و از دست دیگر استفاده کنید و انگشت ها را به سمت بدن هول بدهید و به مدت 15 تا 30 ثانیه در این پوزیشن بمانید و دوباره مچ را صاف کنید و این حرکت را دو بار تکرار کنید و بعد از هر سه بار تکرار، دو ست دیگر به آن اضافه کنید.

 

7. فشار دادن مچ

از یک حوله یا جوراب رول شده یا توپ تنیس استفاده کنید و آن را روی کف دست قرار دهید و توپ را با قدرت بگیرید و فقط باید دست و انگشتان تان حالت مشت داشته باشند و برای 10 ثانیه مشت تان را سفت کنید و این حرکت را 9 بار تکرار کنید. 

8. پیچ دادن حوله

باید یک حوله رول شده را در دست بگیرید و دست دیگرتان روی آن یکی سمت حوله باشد و شانه هایتان را ریلکس و آزاد کنید و با دست دیگر حوله را در جهت مخالف بچرخانید و 3 بار این حرکت را تکرار کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه