شمانیوز
کد خبر : 940620

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با شمانیوز:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کاهش صادرات به کشورهای همسایه پس از شیوع کرونا و افت شدید قیمت جهانی نفت از دلایل مهم افزایش نرخ ارز هستند.

عامر کعبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقنتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته اظهار کرد: به دلیل اینکه کرونا در بیشتر نقاط کشور شیوع یافته، کشورهای همسایه به طور احتیاط‌آمیز با ایران تجارت می‌کنند و مرزهای خود را براساس اطلاعات موجود، بسته‌اند؛ لذا وقتی میزان صادرات به کشورهای همسایه کاهش یابد، تأمین ارز ثانویه از طریق صادرات به همسایگان مشکل و محدود می‌شود.

 

وی افزود: همچنین دلیل دوم افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته به این کاهش قیمت نفت مربوط است؛ چون نشست اعضای اوپک در وین در خصوص کاهش میزان تولید با شکست روبه‌رو شد و کاهش تقاضای خرید نفت در نتیجه شیوع ویروس کرونا، قیمت جهانی نفت را به 32 دلار در هر بشکه کاهش داد.؛ لذا با کاهش قیمت نفت، طبیعی است قیمت دلار هم افزایش یابد.

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در خصوص کمک به صاحبان مشاغل و بازاریان در شرایط تشدید شیوع بیماری کرونا گفت: یکی از ابزارهایی که دولت در حمایت از بازاریان و صاحبان مشاغل در اختیار دارد، این است که از خرده فروشان حمایت کند.

کعبی در همین رابطه ادامه داد: بهتر است دولت، اجناس موجود در دست خرده فروشان را خریداری کند تا هم خرده فروشان بیش از این زیان نبینند و هم دولت، این اجناس را بعد از عید نوروز و با عادی شدن شرایط و رفع کامل بیماری کرونا، روانه بازار کند.

 

وی بیان کرد: در این شرایط سخت اقتصادی، ویروس کرونا شرایط را برای مردم و صاحبان مشاغال سخت‌تر کرد؛ لذا ضروری است دولت به هر نحوی که شده از آنها حمایت کند؛ چون اگر این وضعیت ادامه یابد، قطعاً تولیدکنندگان و صاحبان مشاغل آسیب‌های جدی خواهند دید.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: بهتر است بانک‌ها با کسانی که از وام گرفته‌اند و صاحب کسب و کار هستند، نهایت همکاری را داشته باشند؛ یعنی در بازپرداخت اقساط کمی مساعدت نشان دهند، اما متأسفانه گاهی این همکاری و مساعدت از سوی بانک‌ها مشاهده نمی‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه