شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز گزارش می‌دهد؛

همه آمدند به غیر از قالیباف/ ۵۹۲ نفر احساس تکلیف کرده‌اند!

ازجمله اتفاقات جالب در این دوره از انتخابات این است که محمدباقر قالیباف که هر دوره کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شد، این بار در همین ابتدا از نام‌نویسی در انتخابات انصراف داده و از نامزدی آیت‌الله رئیسی حمایت کرده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، امروز ساختمان معروف میدان فاطمی در معرض توجهات قرار داشت. برخی از شخصیت‌های مطرح کشوری و لشکر برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 در ساختمان وزارت کشور حضور یافتند تا کاندیداتوری خود را برای تصدی قوه مجریه اعلام کنند.

۵۹۲ نفر احساس تکلیف کرده‌اند!

از روز 21 اردیبهشت که روز شروع نام‌نویسی بود تا به امروز که درب‌های وزارت کشور بسته شد و رسماً فرآیند نام‌نویسی کاندیداها به پایان رسید، 592 نفر برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام به عمل آوردند. در این میان نام بسیاری از افراد مشهور و مطرح از سران کشوری و لشکری به چشم می‌خورد.

آیت‌الله ابراهیم رئیسی، حسین دهقان، محمدحسن نامی، وهاب عزیزی، محمود احمدی‌نژاد، رستم قاسمی، محمد عباسی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، حسن سبحانی، صادق خلیلیان، محمدزارع فومنی، محمود زمانی قمی، محمدشریف ملک‌زاده، محمدحسن قدیری ابیانه، قدرتعلی حشمتیان، محمود صادقی، علی مطهری، محسن مهرعلیزاده، رامین مهمان‌پرست، علیرضا افشار، فریدون عباسی، سید مصطفی تاج‌زاده، شاهین محمدصادقی، علی لاریجانی، شمس‌الدین حسینی، عباس آخوندی، محسن هاشمی، مسعود پزشکیان، مصطفی کواکبیان، عزت‌‌الله ضرغامی، علیرضا زاکانی، سیدابوالحسن فیروزآبادی، سعید محمد، سید عباس نبوی، مسعود زریبافان، اسحاق جهانگیری، محمد خوش‌چهره، محمد شریعتمداری (وزیر رفاه)، محسن رهامی، محسن رضایی، عبدالناصر همتی، رسول منتجب‌نیا، زهرا شجاعی، سعید جلیلی و محمدجواد حق‌شناس ازجمله شخصیت‌های مطرحی هستند که برای این دوره از انتخابات اعلام کاندیداتوری کرده‌اند.

همه آمدند

ازجمله اتفاقات جالب در این دوره از انتخابات این است که محمدباقر قالیباف که هر دوره کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شد، این بار در همین ابتدا از نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داده و از نامزدی آیت‌الله رئیسی حمایت کرده که این می‌تواند نخستین قدم مثبت در اردوگاه اصولگرایی با هدف اجماع برروی رئیس قوه قضائیه باشد.

یکی از انتقاداتی که نسبت به فرآیند نام‌نویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از گذشته وجود داشته و در رابطه با این دوره هم صدق می‌کند، تعدد کاندیداهاست؛ به خصوص کاندیداهایی که اصلاً ثبت‌نام آنها نه توجیه سیاسی دارد و نه توجیه اخلاقی، اما هرگاه از هرکدام از این کاندیداها علت نام‌نویسی‌شان را جویا می‌شویم، تنها یک جمله تکراری و مشترک را بیان می‌کنند؛ «احساس تکلیف کرده‌ام.»

هزینه‌ای که باید نظام متحمل شود

منطق و عقل سلیم حکم می‌کند صرف احساس تکلیف نباید به عرصه انتخابات ریاست جمهوری پا نهاد؛ زیرا این مسئولیت واقعاً خطیر و حساس است که با زندگی و سرنوشت یک ملت گره خورده و قطعاً افرادی لیاقت بر تَن کردن ردای ریاست جمهوری را دارند که تمام ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور را در خود ببینند، اما متأُسفانه به محض اینکه شخص یا مسئولی یک دوره مدیریتی یا وزارت را در کارنامه خود می‌بیند، احساس می‌کند الان می‌تواند کشور را اداره کند یا اینکه برای این جایگاه تربیت و ساخته شده؛ درصورتی‌که این‌چنین نیست و این‌چنین هم نخواهد بود.

اگر اغلب کاندیداهایی که امروز بر حسب احساس تکلیف پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند، متوجه این مسئله شوند که در صورت عدم تأیید صلاحیت‌شان چه هزینه‌ای برای نظام به بار خواهند آورد، قطعاً این احساس تکلیف را در جای دیگر و در اموری که واقعاً به آن تعلق دارند به کار خواهند گرفت. قرار نیست همه 592 نفر یا همه شخصیت‌های مطرح سیاسی و لشکری که از آنها نام برده شد، تأیید شوند و باید بدانند ردای ریاست جمهوری، ردایی نیست که بر تَن همه بنشیند؛ چون این عرصه مردم میدان می‌خواهد. امید می‌رود اگر مسئول یا شخصیتی ردصلاحیت شد از قانون تمکین کند و به تصمیم شورای نگهبان احترام بگذارد تا مبادا هزینه‌ای برای نظام به وجود آید.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied