شمانیوز
شما نیوز

فیلم قهرمان

فیلم قهرمان فرهادی اسکار می‌گیرد؟ | پیش‌بینی هالیوود ریپورتر از نامزدی قهرمان در اسکار 2022

منتقد هالیوود ریپورتر در پیش‌بینی اولیه خود از برندگان نودوچهارمین دوره از جوایز اسکار، فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی را به عنوان مدعی نامزدی در۵ رشته اسکار دریافت اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان معرفی کرد.

 

به گزارش شمانیوزفیلم قهرمان به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی ساخته شد. فیلم قهرمان در شیراز، ایران فیلم‌برداری شده‌است و موضوعی اجتماعی را روایت می‌کند. فیلم قهرمان در خرداد ۱۳۹۹ وارد پیش تولید شد و فیلم‌برداری آن پس از ۷۵ جلسه در دوم دی‌ماه ۱۳۹۹ به پایان رسید. فیلم قهرمان برای نخستین بار در ۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۱ در جشنوارهٔ فیلم کن ۲۰۲۱ به نمایش درآمد. فیلم قهرمان جایزهٔ بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد.

اسکات فینبرگ منتقد هالیوود ریپورتر در اولین پیش‌بینی خود از اسکار ۲۰۲۲، قهرمان اصغر فرهادی را در پنج رشته به عنوان شانس نامزدی دریافت جایزه اسکار عنوان کرده است.

وی در این مطلب، قهرمان را در رشته‌های بهترین فیلم در جایگاه سوم پس از دو فیلم ریچارد پادشاه و بلفاست، بهترین کارگردانی در جایگاه اول، بهترین فیلمنامه در جایگاه دوم پس از فیلم بلفاست و بهترین فیلم بین‌المللی در جایگاه اول جزو احتمال‌های نامزدی جایزه اسکار قرار داده است.

همچنین امیر جدیدی را برای بازی در این فیلم، در گروه سوم پیش‌بینی‌های خود از نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد در کنار فیلیپو اسکاتی، آنتونی راموس، تیم راث و وینستون  دوک عنوان می‌کند.

کمپانی پخش آمازون، قهرمان را از هفتم ژانویه ۲۰۲۲ در سینماهای آمریکا اکران خواهد کرد.

در این فیلم امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی و سارینا فرهادی در کنار جمعی از بازیگران بومی شهر شیراز بازی کرده‌اند.

قهرمان در نخستین نمایش جهانی خود در بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم «کن» جایزه بزرگ هیات داوران را از این رویداد سینمایی دریافت کرد.

166253322

قهرمان فرهادی در جمع مدعیان اسکار ۲۰۲۲

فرهادی اولین بار سال ۲۰۱۱ در هشتادوچهارمین دوره از مراسم اهدای جوایز اسکار با فیلم جدایی نادر از سیمین رقیبانی از لهستان، بلژیک و کانادا رو پشت سر گذاشت و اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را دریافت کرد. این فیلمساز پرافتخار ایرانی ۵ سال بعد در هشتادونهمین دوره جوایز اسکار نیز با فیلم فروشنده که اقتباسی هوشمندانه از نمایشنامه‌ای به همین نام از آرتور میلر نمایشنامه‌نویس معروف آمریکایی بود، توانست برای بار دوم اسکار را به خانه ببرد.

قهرمان نهمین فیلم بلند فرهادی است که در شیراز و با حضوری امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی و جمعی دیگر از بازیگران فیلمبرداری شد. قهرمان یک فیلم با درون‌مایه معمایی است اما همانطور که در گزارش ورایتی هم بدان اشاره شده، هنوز کسی داستان این فیلم را نمی‌داند.

از منظر برخی فعالان حوزه فرهنگ و سینما، اهمیت فیلمبرداری قهرمان در شیراز از آن رو است که چهره کارگردانی بین‌المللی با شهری که نماد فرهنگ و هنر ایران است، پیوند می‌خورد؛ از سویی دیگر، فیلمسازی فرهادی در ایران، اقبال جهانی را برای ارج‌گذاری به آثارش افزایش می‌دهد، این را می‌توان از فیلم‌هایی که تاکنون برای آن‌ها نامزد شده یا جایزه برده است، دریافت. گفته می‌شود فیلمنامه قهرمان به اندازه جدایی نادر از سیمین فرهادی تاثیرگذار خواهد بود.

در ادامه منتخبی از دیگر پیش‌بینی‌های ورایتی از برندگان نودوچهارمین دوره از جوایز اسکار را مشاهده می‌کنید:

بهترین فیلم: خاندان گوچی (۲۰۲۱)

بهترین کارگردان: ریدلی اسکات برای فیلم خاندان گوچی

بهترین بازیگر نقش اول: ویل اسمیت برای فیلم پادشاه ریچارد (برادران وارنر)

بهترین بازیگر نقش اول زن: آنا د آرماس برای فیلم بلوند (نتفلیکس)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: ادریس البا برای فیلم هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند (نتفلیکس)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: اُلگا مردیز برای فیلم در ارتفاعات (برادران وارنر)

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: نهر آبی از جاستین چون

بهترین فیلمنامه اقتباسی: خاندان گوچی از روبرتو بنتیونا

بهترین انیمیشن: افسون از جرد بوش و بایرون هاورد

بهترین فیلمبرداری: خاندان گوچی

بهترین طراحی لباس: خاندان گوچی

جوایز سینمایی امسال، از بفتا و گلدن گلوب گرفته تا جوایز انتخاب منتقدان و جایزه انجمن کارگردانان آمریکا، همگی تحت تاثیر شرایط فوق العاده ناشی از شیوع ویروس کرونا برگزار شدند؛ تاخیر و تغییرات مکرر در زمانبندی برگزاری و کاهش مخاطب شاید برجسته ترین چالش‌هایی بود که کرونا سر راه این جوایز معتبر بین‌المللی قرار داد. با این وجود با توجه به چشم‌انداز واکسیناسیون گسترده در بیشتر کشورهای جهان، جامعه فیلم و سینما امید دارد فصل جوایز سینمایی سال آینده در شرایط عادی برگزار شود.

اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش رود، نودوچهارمین دوره از مراسم اهدای جوایز اسکار به روال سال های قبل اواخر ماه فوریه سال ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) و در سالن تئاتر دالبی برگزار می‌شود و فیلم‌هایی که از اول مارس (۱۱ اسفند ۹۹) تا ۳۱ دسامبر (۱۰ دی ۱۴۰۰) در سینماها اکران شده باشند، واجد شرایط شرکت در این ماراتن خواهند بود.

منبع: ایرنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied