شمانیوز

مریم نشیبا متولد 1325 در تهران آموزگار و گوینده رادیو و تلویزیون میباشد.

مریم نشیبا گوینده رادیو که با برنامه شب بخیر کوچولو به شهرت رسیده است در مصاحبه ای از نحوه ورودش به رادیو و علت ازدواج نکردنش می گوید. مریم نشیبا متولد 1325 در تهران آموزگار و گوینده رادیو و تلویزیون میباشد. مریم نشیبا لیسانس جغرافیای اقتصادی دارد و از سال 1351 تا سال 1374 دبیر دبیرستان بوده و کار گویندگی در رادیو و تلویزیون را از ابتدای سال 1357 آغاز کرده است. مریم نشیبا صرف نظر از یک وقفهٔ پنج ساله، تاکنون ادامه داده است.

 

مریم نشیبا | بیوگرافی و عکس های مریم نشیبا گوینده رادیو و علت ازدواج نکردن

بازنشسته آموزش و پرورش

او قبل از گویندگی دبیر جغرافیا بوده است و از سال 1374، پس از بازنشستگی از آموزش و پرورش، عمده فعالیت خود را بر گویندگی معطوف ساخته است. چهار برادر و دو خواهر هستند با کلی نوه که زندگی آنها را گرم می کنند. هیچ چیز در دنیا به اندازه صداقت و سالم زندگی کردن برای نشیبا مهم نیست.

حمایت های مادر

مادرم 92 ساله است. برایم زحمت زیادی کشیده است، مرا در دانشگاه ثبت نام و تشویقم کرد تحصیل را ادامه بدهم چون در آن زمان دچار سرخوردگی شده بودم، مدام می گفتم درس بخوانم که چه شود؟ اما مادرم همه تلاش خود را به کار گرفت تا به شرایط عادی برگردم و درسم را بخوانم. مادرم به فرهنگ و هنر علاقه مند بود و می گفت ما باید ساز زدن را بیاموزیم و شنا و زبان خارجی یاد بگیریم.

 

خانواده خوش صدا

مادرم آن قدر صدای خوبی دارد که وقتی دوستان و همکاران به خانه ما تلفن می کنند و مادر گوشی را برمی دارد، همه صدای او را تحسین می کنند. خواهر و برادرم هایم هم صدای خوبی دارند. یکی از خواهرهایم کارمند ایران ایرتور است. برادرهایم صدای آوازی دارند.

علت ازدواج نکردن مریم نشیبا 

نه ! مادرم به نگهداری نیاز نداشت. الان هم خدا را شکر سرحال هستند. خودم زیاد تمایلی به ازدواج نداشتم. احساس می کردم اگر ازدواج نکنم بهتر می توانم به کارهایم برسم.

اگر صد بار دیگر هم دنیا بیایم باز هم ازدواج نمی کنم! اما این نظر من است و به دیگران آن را توصیه نمی کنم. هر چند می دانم شرایط تشکیل زندگی مشترک این روزها سخت شده چون توقعات و تشریفات زیاد شده است. معتقدم بهترین سن برای ازدواج زیر 25 سال است. چون در این سن تعهد بیشتری نسبت به زندگی دارند؛ زندگی که در آن دروغ و خیانت به همنوع وجود ندارد.

 

جعبه موسیقی» حال و هوای محرم می‌گیرد

نحوه ورود مریم نشیبا به دنیای گویندگی

مادرم سال 56 مرا برای گویندگی ثبت نام کرد. او خیلی تلاش کرده که ما در زندگی موفق شویم. به قول قدیم ها پدرم پول می آورد و مادرم آن را مدیریت می کرد و ما را به کلاس های مختلف می فرستاد. مادرم بسیار خوش صدا هم هستند.

محبوبیت با شب به خیر کوچولو

خانم نشیبا، علاوه بر گویندگی خبر و همکاری با برنامه های روزانه و هفتگی، اجرای برنامهٔ شب به خیر کوچولو را به صورت شبانه از سال 1369 پی گرفته است. خانم نشیبا هم چنین مجری برنامه گلبانگ از رادیو ایران است. درزمینهٔ کار تلویزیونی نیز، ضمن گویندگی در برنامه های مستند علمی و آموزشی و برنامه های تلویزیونی سینما دو و سینما چهار، اجرای مجموعه های صداهای ماندگار و روز نوروز را برعهده داشته است.

 

گفتگو با مریم نشیبا 

سال هاست در رادیو فعالیت می کنید، به نظر شما رسانه چه نقشی در تربیت بچه ها دارد؟

معتقدم رادیو و تلویزیون دانشگاهی است که از طریق برنامه های مختلف نمایشی و غیرنمایشی باید حامل پیام های تربیتی، اخلاقی و معارفی باشد اگر در این برنامه ها برای بچه ها برنامه طنز هم ارائه می کنیم باید اخلاقی باشد. من سال هاست برنامه شب بخیر کوچولو را اجرا می کنم اما در این برنامه هرچند برای بچه هاست اما از کلام فاخر استفاده می کنم. در داستان ها هیچ حیوانی را مسخره نمی کنم، مثلا سیاهی کلاغ را به رُخش نمی کشم. از سیاهی او به عنوان نماد بدی یاد نمی کنم. سیاهی رنگی است که خالق برای او انتخاب کرده است. ما کشوری هستیم که در آن شاعرانی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، عطار، مولوی و سهراب سپهری داریم. هر کدام از این بزرگان به ما چیزهای زیادی یاد می دهند. سپهری می گوید:آب را گل نکنید / در فرودست انگار کفتری می خورد آب/ دست درویشی نان خشکیده برده در آب... در پایان سپهری می گوید چه دهی باید باشد؛ غنچه ای می شکفد/ اهالی ده باخبرند...

 

گفت وگو با مریم نشیبا (گوینده رادیو) +علت ازدواج نکردن | ساتین

دوری مردم از یکدیگر ریشه در چه عواملی دارد؟

چون مادی شده ایم همه چیز را از دریچه پول نگاه می کنیم. سهم کودکان کار کجاست؟ آنها چرا نباید شرایط خوب برای زندگی داشته باشند؟ آن هم در شرایطی که بچه های امروز خیلی باهوش تر از گذشته هستند بچه سه ساله با تکنولوژی آشناست و می تواند مثلا با گوشی های هوشمند تلفن همراه کار کند، مهارتی که من با این سن و سال بلد نیستم.

اول صحبت از خدا به عنوان صاحب آرامش یاد کردید. همه آدم ها در ظاهر به دنبال آرامش هستند اما چرا آن را پیدا نمی کنند؟

اعتماد نداشتن به پروردگار! از زیاد دویدن کفش پاره می شود اما اگر ما به خداوند اعتماد داریم که نباید این همه حریص و نگران باشیم. حرکت و دویدن اندازه دارد، دنبال چی هستیم؟ قرار است الماس پلو بخوریم؟! در حال دویدن هستیم برای خرید خودروی مدل بالاتر، خانه بزرگ تر، سفرهای خارج از کشور و... یک جایی باید ایستاد و گفت بس است. آدم ها دارند برای رسیدن به دنیای مادی، آرامش خود را فدا می کنند. چشم و هم چشمی و حسادت هستی مردم را تباه می کند. اگر آدمی برای کسب لقمه حلال حرکت کند، خداوند به او کمک می کند اما ما به آنچه داریم، رضایت نمی دهیم. زیاده خواهی مردم را به سمت خیانت، دروغ، ریاکاری و... می برد. هر چقدر از خدا دور شویم، بیشتر گم می شویم. ما گم معنوی شده ایم. بی تربیت و بی قاعده شده ایم. باید افکار درست شود. فکر که درست شود کارها سر و سامان پیدا می کند. ظاهر زندگی و داشته های مادی برای آدم شخصیت نمی آورد. امروزه پدر و مادر چند جا کار می کنند تا بتوانند زندگی شیک تری داشته باشند، از صبح تا شب بچه را مهدکودک می گذارند و... می دوند تا پول بیشتری دربیاورند و آن را صرف زیاده خواهی و تجمل زندگی کنند.

 

چقدر به این جمله که فقط صداست که می ماند معتقد هستید؟

-بله، این یک حقیقت است، صدا بیانگر درون آن آدم می تواند باشد. صدایی اثرگذار و صدایی که به عنوان مثال در اتوبوس وقتی کسی به راننده میگوید که آقای راننده من اینجا پیاده می شوم همه مسافران بی اختیار به سمت او بر می گردنند، صدایی به یادگار می ماند که حامل پیام معرفت، اخلاق، عدالت و در عین حال با طنین است، صاحب آن صدا خیلی باید شاکر باشد و به هر موقیعتی نباید تن دهد.

این صدا یک لطف اللهی است که به هر کسی نداده است،من معتقدم صاحب صداهای ملکوتی هر نوع مطلب،تکست،و جنس را نباید بخوانند.

اولین باری که صدایتان از رادیو پخش شد آیا خاطرتان است؟

-اولین بار ابتدای سال 57 بود که باید در ساعت 4 بعد از ظهر خلاصه خبر را می خواندم، زمانی که در استودیو را باز کردم دیدم که آقای رضوی پای میکروفون نشسته اند و پسرشان هم در اتاق فرمان در کنار سر کار خانم منحک که در آن زمان ایشان در عرصه صدابرداری خیلی ماهر بودند و ایشان از من پرسیدند که شما کی هستید؟ من هم در پاسخ ایشان گفتم که گوینده جدید رادیو هستم و ایشان هم به مدت 10 دقیقه بنده را معرفی کردند و بعد از آن صدای زنگ خبر زده شد و اولین کار من با آقای رضوی شروع شد، منتها آن زمان در پوست خودم نمی گنجیدم و مدام در این تلاش بودم که خانواده خود را خبر کنم.

ناگفته‌هایی از «شب بخیر کوچولو» پس از ۳۰ سال از زبان مریم نشیبا

با کدام اساتید رادیو کار کردید؟

-آقای نوری، بهروز رضوی، حمید یاسمن، خانم ژاله علو و بیشتر کارهایم با آقای غلامعلی افشاریه است.

رادیو و گویندگی در زندگی تان چه نقشی دارد؟

-در زندگی من به عنوان یک ذوق و فعالیت بسیار موثر است،من خودم را با این کار هنری انس بستم و به این شیوه نیست که سر راه بدون هیچ برنامه ریزی فعالیت کنم من در طول هفته برنامه شب بخیر کوچولو ساعت 21:35 و گلبانگ را ساعت 15:00 باید گوش دهم و یک دفتری دارم که نواقص خود را در آن جا می نویسم بلافاصله با تهیه کننده و ناظر پخش در ارتباطم که چه چیزهایی را باید پیاده کنم. مخصوصا برنامه های مناسبتی که از اهمیئت بیشتری برخوردار هستند. بنابراین بنده خیلی به کار خود اهمیئت خاصی قائلم چه در برنامه های تلویزیونی و دوبلاژ که با آقای غلامعلی افشاریه بحث و مشورت انجام می دهیم که با ذهن و درون پر پشت میکروفون بنشینم.

تا چه زمانی به اجرای برنامه در رادیو می پردازید؟

-تا زمانی که مردم من را بخواهند و قدرت و توان داشته باشم ولی مطمئن باشید بعد از رادیو بالافاصله به یک فروشگاه بچه گانه رفته و به طور رایگان کار خواهم کرد.

 

 مصاحبه با مریم نشیبا 

به نظرتان قصه تا چه حد می تواند فرهنگ را به بچه ها منتقل کند؟

- قصه، زیباترین راه برای انتقال فرهنگ به بچه ها است، حتی با قصه می توان بچه ها را درست تربیت کرد و به آنها راه و روش درست زندگی کردن را آموخت.

چه تعریفی برای قصه می کنید؟

- قصه لطافت، رجعت به پاکی ها و دوران خلوص کودکی است. شاید باورتان نشوند اما من وقتی پای تلویزیون می نشینم بیشتر دوست دارم کارتون ببینم.

 

قصه گویی متفاوت " مریم نشیبا " جلوی دوربین - بامزه ترین ها - تماشا

چرا کارتون؟

- چون کارتون رجعت به فطرت پاکی ها است. ما در مسیر زندگی دچار روزمرگی شده ایم و دیدن کارتون می تواند خاطرات و عطر و بوی کودکی را زنده کند. در کارتون همیشه صداقت وجود دارد. به یاد دارم وقتی کارتون مهاجران را می دیدم کارهای لوسیمه برایم جذابیت زیادی داشت.

شما علاوه بر فعالیت در رادیو در تلویزیون هم در شبکه های چهار و هفت نریشن های مستند را می گویید. بیشتر علاقمند به کار در رادیو هستید یا تلویزیون؟

- بیشتر فعالیت در رادیو را دوست دارم. من همیشه در مقوله کودک و مستند کار کردم، چرا که واقعیت است و همین مسئله برایم جذابیت داشته است. دلیل آن را نمی دانم چرا علاقمند به فعالیت در رادیو هستم، ولی همیشه این رسانه را دوست دارم و نمی توانم دل بکنم.

 

منبع : نمناک

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied