شمانیوز

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت:

منتقدان معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد تجاری سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در این مناطق را ناامید نکنند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرینا: سید علی موسوی با اعتقاد بر اینکه برداشتن این معافیت‌ها موجی از خروج برای سرمایه‌گذاران را ایجاد می‌کند، اظهار داشت: معافیت های مالیاتی مهم ترین ابزار تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی، خصوصا ایرانیان مقیم خارج از کشور است و نباید با ایجاد نگرانی و شانتاژهای تبلیغاتی جهت حذف این مشوق مهم سرمایه گذاری مانع ورود سرمایه به کشور شد.

موسوی به الگو بودن قوانین مناطق آزاد ایران در برخی از کشورهای همسایه مانند قطر، عمان، عراق و کویت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یکی از پارامترهای مهم ترغیب و جذب سرمایه گذاران در این کشورها معافیت های مالیاتی است که مدت زمان معافیت های آنها به ۵۰ سال یا حتی مادام العمر می رسد.

وی صحبت از حذف معافیت های مالیاتی را نه تنها زنگ خطری برای جذب سرمایه در آینده دانست بلکه تصریح کرد: این اتفاق باعث از بین رفتن امنیت سرمایه گذاری و ایجاد یاس و ناامیدی در سرمایه گذاران فعلی در مناطق آزاد خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در مذاکره با سرمایه گذاران خارجی یکی از امتیازات ویژه مناطق آزاد را معافیت های مالیاتی اعلام می کنیم؛ که با استقبال خوب از سوی سرمایه گذاران مواجه شده است .در بسیاری از موارد شاهد بودیم که سرمایه گذاران خارجی که در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری کرده اند برای جذب سایر هموطنان خود به استناد همین امتیاز ومشوق تلاش می کنند .

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه فعالیت های عمده واحدهای تولیدی و صنعتی که اکثرا صادراتی هم هستند برمبنای همین معافیت های مالیاتی شکل گرفته است؛ افزود: مطرح کردن این مسئله در سال رونق تولید (نام گذاری شده از سوی  مقام معظم رهبری) خیانت به تولید است چرا که با محقق شدن آن موجب تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی خواهد شد.

موسوی با بیان فواید این مشوق سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند گفت : کنسرسیوم تشکیل شده در این منطقه که در حال ساخت فاز ۲ پالایشگاه آبادان با حضور سرمایه گذاران خارجی هستند بر مبنای همین امتیاز ویژه شکل گرفته است .

وی معتقد است: در صورت اجرایی شدن و حذف معافیت های مالیاتی این مسئله موجب فرار سرمایه گذاران داخلی و خارجی به مناطق آزاد کشوهای همسایه از جمله عمان، امارات، ترکیه و قطر خواهد شد.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند همچنین تصریح کرد: در حال حاضر در شهرک های صنعتی کشور در سرزمین اصلی شرکت های دانش بنیان و واحدهای مستقر در پارک های فن آوری هم از معافیت های مالیاتی استفاده می کنند بنابراین معافیت یک ابزار مهم برای تشویق سرمایه گذاری است که با تدبیر و درایت قانون گذاران نه تنها در مناطق آزاد بلکه برای سایر بخش ها هم آن را تصویب و تجویز نموده اند.

موسوی خاطر نشان کرد: ۷۰هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و نزدیک  به ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده و ۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی که در دو سال آینده در منطقه آزاد اروند جذب خواهند شد از تاثیرات مستقیم مشوق مهم معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران است .

وی این اطمیان را داد که در منطقه آزاد اروند اجازه ثبت شرکت های صوری داده نمی شود و افزود: در صورت وجود شرکت های صوری از قبل، مجوز استفاده از معافیت های مالیاتی برای آن ها صادر نخواهد شد. زیرا علاوه بر ثبت شرکت می بایست جهت استفاده ار معافیت های مالیاتی بصورت سالیانه مجوز فعالیت اقتصادی دریافت نمایند. این ابزار کنترلی و نظارتی خوبی است که اجازه استفاده شرکت های صوری از معافیت های مالیاتی را نخواهد داد.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب وکارهای سازمان منطقه آزاد اروند در پایان گفت: با توجه به فواید ذکر شده باید به دنبال تمدید مدت ۲۰ ساله معافیت های مالیاتی واحدهای صنعتی، تولیدی و شرکت های فعال در مناطق که دارای مجوز بهره برداری و فعالیت اقتصادی هستند باشیم نه اینکه با طرح موضوع حذف معافیت هاباعث ناامیدی و تعطیلی آن ها شویم .

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied