شمانیوز

طرح رومینگ ملی سالهاست که در کشور به اجرا رسیده است اما طی تازه ترین آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رومینگ ملی در زمان اجرا توانسته میزبان 15 میلیون و 856 هزار مکالمه باشد که همراه اول با اختصاص 88 درصد از ترافیک به خود، پیشرو بوده است.

به گزارش شمانیوز، شاید یکی از چالش های ما در طی روز قطع و وصل های پی در پی ارتباط تلفن های همراهمان است که این مساله در بعضی مکان ها با کم و بیش هایی همراه است اما برای پایان دادن به این مشکل طرح رومینگ ملی مطرح شد.

 

در تعریف رومینگ ملی باید گفت که رومینگ ملی عبارت است از استفاده مشترکان یک اپراتور از امکانات مخابراتی اپراتور دیگر در نواحی تحت پوشش. بر همین اساس اگر یک اپراتور در محلی پوشش مناسبی نداشته باشد، مشترک می‌تواند از پوشش شبکه‌ای اپراتور دیگری استفاده کند؛ این طرح همان رومینگ ملی است که می‌تواند دغدغه پوشش شبکه را تا حدی برای کاربران حل کند.

 

اما موضوع رومینگ ملی به مصوبه‌ای برمی‌گردد که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سال ۱۳۹۰ در ارتباط با استفاده متقابل از شبکه اپراتورها تدوین کرد و بر اساس آن اپراتورهای سیار موظف شدند خدمات رومینگ ملی را برحسب درخواست اپراتور دیگر در اختیار آن قرار دهند.

اسفند ۱۳۹۲ نیز نوعی بازنگری در مصوبه قدیمی صورت گرفت و در قالب مصوبه ۱۸۶ اپراتورهای سیار غالب ملزم شدند خدمات رومینگ ملی را بر حسب درخواست اپراتور سیار غیرغالب در اختیار آن‌ها قرار دهند.

 

رومینگ ملی درواقع راهکاری است تا با توجه به هزینه‌های بالای تامین تجهیزات، اپراتورها از الزام خرید تجهیزات برای تمام نقاط صعب‌العبور و یا کم‌جمعیت بی نیاز شوند و اگر در نقطه‌ای یک اپراتور پوشش ندارد، بتواند از شبکه اپراتور دیگر استفاده کند. براین اساس کاربران اپراتورهای مختلف بدون پرداخت هزینه می‌توانند در نقاط کور به اصطلاح روی شبکه اپراتورهای دیگر روم شوند.

 

برای فعال‌سازی این سرویس، مشترکان اندرویدی و iOS باید به بخش تنظیمات گوشی خود مراجعه کنند و در بخش انتخاب شبکه (Network)، تنظیمات شبکه را از حالت اتوماتیک یا خودکار خارج کرده و هر یک از اپراتورهای دیگر که در محل مورد نظر سرویس‌دهی بهتری را دارد انتخاب کنند.

اما سوال اینجاست که طی این سال هایی از رومینگ ملی فعال شده کدام یک از اپراتورها سهم بیشتری در خدمت رسانی در این حوزه به مشترکان داشته اند. البته تفاوت این مساله در این است که اپراتورها این بار به مشترکان دیگر اپراتورها که از شبکه های ضعیف تری برخوردارند خدمت رسانی می کنند. 

 

طبق تازه ترین آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رومینگ ملی در زمان اجرا توانسته میزبان 15 میلیون و 856 هزار مکالمه باشد که همراه اول با اختصاص 88 درصد از ترافیک دیگر اپراتورها (ایرانسل و رایتل) به خود، پیشرو است. این آمار بیانگر این است که همراه اول میزبان خوبی برای مشترکان دیگر اپراتورها بوده است.

 

بر اساس این گزارش اپراتور اول با 7.5 برابر ترافیک بیشتر رومینگ ملی نسبت به ایرانسل ظاهر شده است و این بار نیز در جایگاه اولی ثابت ماند. در این بین رایتل تقریبا چون شبکه ای نداشته، در انتهای جدول خودنمایی می‌کند. با این اوصاف بیشترین ترافیک رومینگ ملی در اختیار همراه اول است.

گزارش:معصومه افلاکی

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied