شمانیوز

رئیس هیات مدیره استصنا گفت:

ایجاد کارگروه مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و هلدینگ خلیج فارس به عنوان سه ضلع حمایت از رونق و ساخت تولید در صنعت پتروشیمی، از سوی استصنا پیشنهاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش، مجید محمدپور رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا)  با اشاره به ضرورت توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پتروشیمی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های اخیر با تمرکز و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آور قدم‌های موثری در مسیر رشد شرکت‌های تولیدکننده داخلی برداشته است و هلدینگ خلیج فارس نیز اعلام کرده است که توسعه صنایع پتروشیمی خود را در همکاری با سازندگان داخلی پیش خواهد برد. لذا با توجه به دو ضلع ذکر شده، استصنا( انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت) به عنوان بزرگترین تشکل صنفی درحوزه ساخت تجهیزات صنعت  نفت، گاز و پتروشیمی، و ضلع سوم این مثلث، تشکیل یک کارگروه مشترک برای رونق تولید را پیشنهاد می دهد.

وی در زمینه نمایشگاه و گردهمایی پیش رو در کیش که می‌تواند زمینه‌ای برای طرح تشکیل این کار گروه مشترک باشد، گفت: این نمایشگاه برای سازندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، چرا که شرکت‌های تولیدکننده داخلی به عنوان عرضه‌کننده محصولات و خدمات صنعتی نسبت به ارایه توانمندی‌های خود اقدام کرده‌اند و هلدینگ خلیج فارس نیز به عنوان یک کارفرما و مشتری که متقاضی این محصولات است، بطور عملی امکان بازدید و بررسی سطح تکنولوژی و توانمندی شرکت‌های تولیدکننده را دارد. لذا این نمایشگاه می‌تواند برای هر دو طرف قابل توجه و نتیجه‌بخش باشد.

محمدپور در ادامه افزود: با توجه به اعلام آمادگی هلدینگ خلیج فارس برای همکاری بیشتر با سازندگان داخلی و همچنین همراهی معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیشنهاد می‌کنیم برای پیشبرد و تسریع در رسیدن به اهداف سیاست‌های اتخاذ شده در رونق تولید، شناسایی بهتر مشکلات و نارسایی‌ها و همچنین ارایه راهکارهای موثرتر برای تزریق منابع بیشتر به صندوق های پژوهش و نوآوری جهت ارایه تسهیلات به  شرکت‌های دانش بنیان، کارگروه مشترکی بین انجمن استصنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هلدینگ خلیج فارس تشکیل شود تا فعالیت ها و تلاش های صورت گرفته همسوتر شده و دستاوردهای بیشتر حاصل آید.

رئیس هیات مدیره استصنا در زمینه اهمیت سازندگان تجهیزات صنعت نفت در رونق تولید تصریح کرد: انجمن سازندگان صنعت نفت با بیش از700 عضو که 153 عضو آن از شرکت‌های دانش بنیان هستند، دارای ظرفیت تامین 2 هزار پیمانکار در سراسر کشور بوده و میزان گردش مالی سازندگان این انجمن 2.7 میلیارد یورو در سال است که علاوه بر ایجاد 80 هزار شغل مستقیم و 250 هزار شغل غیرمستقیم، می‌تواند 80 درصد صنعت ساخت داخل را هدایت کند.

* وجود مشکلات عدیده مالی برای سازنده داخلی نوعی خودتحریمی است

وی در راستای حمایت از ساخت داخل به اهمیت خرید کالاهای ایرانی اشاره کرد و گفت: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که کارفرمایان نسبت به خرید کالاها از خارج اقدام می‌کنند که آن کالاها اولا مشابه داخلی داشته و دارای تکنولوژی خاصی نبوده و دوم اینکه به تعداد زیاد و به طور متناوب توسط شرکت‌های داخلی ساخته و تحویل کارفرمایان شده است.

محمدپور عنوان کرد: خرید و واردات کالاهای خارجی که امکان ساخت آن در داخل کشور فراهم است نه تنها مغایر با سیاست حمایت از ساخت داخل بوده بلکه منجر به کاهش اشتغال و عدم رونق تولید در کشور می‌شود. متاسفانه در حال حاضر فقط 50 درصد از کل ظرفیت تولید شرکت‌های عضو انجمن استصنا مشغول به کار بوده و نیم دیگر این ظرفیت تولید، خالی و بلااستفاده است. بنابراین از کارفرمایان انتظار می‌رود در سال رونق تولید به صنایع داخلی توجه بیشتری کنند. 

رئیس هیات مدیره استصنا با اشاره به مشکل تولیدکنندگان داخلی گفت: در زمانی که قرارداد انجام کار به شرکت‌های سازنده داخلی ابلاغ می‌شود، این شرکت مجبور است برای شرکت در مناقصه، دریافت پیش پرداخت، تضمین حسن انجام کار و ... ضمانت‌نامه‌های مختلف ارائه دهد و یا برای تامین سرمایه در گردش از بانک‌ها تسهیلات با نرخ بالا بگیرد و پس از تحویل کالا و تجهیزات، ماه‌ها و حتی سال‌ها به دنبال دریافت مطالبات خود باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همچنین این شرکت‌ها به دلیل صدور فاکتور ناگزیر به پرداخت مالیات ارزش افزوده و عملکرد هستند؛ درصورتی که دریافتی از کارفرما نداشته‌اند. بنابراین ادامه این روند فقط مشکلات عدیده مالی برای سازنده داخلی به همراه دارد که ما این را نوعی "خود تحریمی" می‌دانیم.

محمدپور افزود: با وجود تمامی این موارد و همچنین مشکلات ناشی از  تحریم که هر روز دامنه آن تنگ‌تر و محدودیت‌ها بیشتر می‌شود؛ اما می‌‎بینیم که سازندگان داخلی با فعالیت و تلاش توانسته‌اند به دانش تولید و تکنولوژی محصولات مورد نیاز صنعت کشور دسترسی پیدا کنند، به گونه‌ای که هم‌اکنون دانش طراحی، مهندسی و ساخت حدود 60 درصد از محصولات مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور ایجاد و بومی شده است و هیچ گونه نیازی به تامین این اقلام از خارج کشور نیست.  

رئیس هیات مدیره استصنا ادامه داد: برای 20 درصد از محصولات نیز از طریق مهندسی معکوس و مشارکت با خارجی‌ها  تولید و تحویل اقلام به کارفرمایان صورت می‌پذیرد و 20 درصد آخر نیز جزو محصولاتی است که بازار، تقاضای مناسبی برای تولید آن محصول نداشته است و یا تولید آن سوددهی پایینی داشته و مورد توجه سازندگان داخلی قرار نگرفته است.

نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با تمرکز بر هلدینگ خلیج فارس و با همکاری معاونت علمی و وفناوری ریاست جمهوری و انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت ( استصنا) و سایر دست اندرکاران این حوزه استراتژیک، در تاریخ 27 تا 29 بهمن ماه در جزیره کیش برگزار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه