شمانیوز

اگر زمینه تولید رمز ارزها به‌صورت اساسی در ایران به‌وجود آید، دیگر تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران کم‌رنگ می‌شود و تنها مشکلات مبادله‌ای باقی می‌ماند.

به گزارش خبرنگار شما نیوز:  در چند روز اخیر بسیاری از رسانه‌های  داخلی و خارجی مطالبی در خصوص امکان دور زدن تحریم‌ها توسط رمز ارزها برای ایران منتشر کرده‌اند اما ذکر این نکته ضروری است که هنوز زیر ساخت حجم تبادل مالی توسط این ابزار برای نقل و انتقال مالی در حد خرید و فروش نفت یک کشور فراهم نیست.

 

اگر زمینه تولید رمز ارزها به‌صورت اساسی در ایران به‌وجود آید، دیگر تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران کم‌رنگ می‌شود و تنها مشکلات مبادله‌ای باقی می‌ماند.

 

در انبوه اخبار مشکلات اقتصادی کشور خبر سخنان رئیس جمهور در کنفرانس اجلاس سران کوآلالامپور در ارتباط با رمز ارزها گم شد. رئیس جمهور در این جلسه بیان کرد: روحانی ایده بنیان نهادن یک رمز ارز مشترک بر پایه بلاکچین توسط بانک‌های مرکزی کشورهای اسلامی را مطرح کرد که اتفاقاً مورد استقبال سران کشورهای اسلامی شرکت‌کننده در آن یعنی مالزی و ترکیه و تا حدودی قطر قرار گرفت.

 

البته کشور مالزی یکی از پیشگامان نظریه پول واحد اسلامی بود و از سال ۲۰۰۳ میلادی پیشنهاد تشکیل یک واحد پول اسلامی یا «دینار اسلامی» را مطرح کرده بود با این حال رئیس جمهور این کشور نیز اذعان داشت که تحت فشار قدرت‌های اقتصادی دنیا برای عدم راه‌اندازی این نظام مالی قرار گرفته است چرا که استفاده از ارز آن کشورها در مبادلات تجاری به نفع ابرقدرت‌هاست.

 

با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتالی در جهان

 

۱- بیت کوین

شناخته شده‌ترین و در عین حال قدیمی‌ترین ارز دیجیتالی معتبر دنیا که در سال ۲۰۰۹ معرفی و راه اندازی شد. تاکنون بیش از سه چهارم کل بیت کوین‌های موجود استخراج شده‌اند و ارزش بیت کوین‌های موجود در بازار در حال حاضر ۱۵۶.۵۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۲- اتریوم

این ارز از سال ۲۰۱۵ وارد بازارها شد و یکی از محبوب‌ترین ارزهای مورد استفاده در قرارداده ای هوشمند است. ارزش اتریوم‌های موجود در بازار در حال حاضر ۱۷.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۳- ریپل

با وجود آن که هدف از معرفی ریپل، تسهیل تراکنش‌های بین شرکت‌ها و موسسات مالی بزرگ بود، این ارز به یک ارز دیجیتالی محبوب تبدیل شده است و ارزش ریپل‌های موجود در بازار در حال حاضر ۹.۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۴- بیت کوین کش

یک ارز دیجیتالی مشابه بیت کوین که در سال ۲۰۱۷ توسعه داده شد. این ارز دارای تعرفه‌های ارزان‌تری در مقایسه با بیت کوین است و ارزش بیت کوین کش‌های موجود در بازار در حال حاضر ۵.۷۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۵- بیت کوین اس وی

یکی دیگر از ارزهای دارای عملکرد مشابه بیت کوین که دارای پروتکل های امنیتی بیشتری در مقایسه با بیت کوین کش است و به همین دلیل نیز هزینه استخراج بالاتری دارد. ارزش بیت کوین اس وی های موجود در بازار در حال حاضر ۵.۵۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۶- تتر

یک ارز دیجیتالی که به گونه‌ای توسعه داده شده است که دارای ثبات قیمتی بیشتری باشد. این ارز متکی به دلار کانادا، روپیه هند و یورو بودهو ارزش تترهای موجود در بازار در حال حاضر ۴.۱۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

۷- لایت کوین

در سال ۲۰۱۱ و با تکیه بر چارچوب های استاندارد بیت کوین طراحی و عرضه شد. سرعت انتقال و میزان استخراج  رمزارز دو عامل متمایز لایت کوین از بیت کوین هستند. ارزش لایت کوین‌های موجود در بازار در حال حاضر ۳.۵۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

باید در نظر داشت ایجاد یک رمز ارز مشترک بین کشورهای اسلامی ایده مناسبی است که در صورت موفقیت اولیه حتی با سه یا چهار کشور محدود، سایر کشورهای اسلامی نیز ترغیب می‌شوند به آن بپیوندند و در نتیجه تجارت، گردشگری و مبادلات بانکی در بین کشورهایی که زمینه مشترک فرهنگی و مذهبی و تا حدودی اقتصادی دارند گسترش خواهد یافت. باید منتظر ماند دید آیا این کشورها گام عملی را برای تحقق این ایده بر می‌دارند!

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه