شمانیوز

با تلاش و همت کارکنان خلاق واحدهای بهره‌برداری خشکی و نوسازی و تعمیرات برج اکسیژن‌زدای دیگ‌های بخار، تعمیر اساسی، نصب و راه‌اندازی شد.

بهگزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران: رءیس بهره‌برداری خشکی در این زمینه گفت: سیستم هوازا جهت عاری نمودن آب تعذیه دیگ‌های بخار بصورت مکانیکی استفاده شده  و با افزایش دما، موجب افزایش میزان بازدهی و جلوگیری از نوسانات دمایی آب تغذیه دیگ‌های بخار می‌گردد.

 

مهندس فخرآرا افزود: سیستم هوازدای دیگ‌های موجود در تاسیسات آب و بخار منطقه لاوان در سال 1371 پس از نوسازی تاسیسات در سرویس قرار گرفته و تاکنون با وجود گذشت مدت زمان کارکرد مفید (15 سال)، همچنین به علت تک بودن تجهیز، امکان سرویس دوره‌ای و تعمیر اساسی مهیا نشده و همین امر موجب فرسودگی و ایجاد خوردگی در تیوب‌های دیگ‌های بخار به علت وجود اکسیژن ناشی از کاهش کارایی مطلوب سیستم شده است.

 

وی گفت: در جهت حل مشکل و به دلیل زیاد بودن هزینه خرید و نصب یک سیستم جدید هوازدایی مشابه، موضوع تعمیر اساسی سیستم موجود در دستور کار واحد بهره‌برداری خشکی قرار گرفت.

 

وی افزود: در همین راستا و پس از تعیین نیازهای عملیاتی و بر اساس طرح پیشنهادی خلاقانه مهندس سعید شکری یکی از همکاران بهره‌برداری خشکی، با انجام یکسری تغییرات مکانیکی محدود و موقتی بر روی مخزن ذخیره این سیستم و به منظور جلوگیری از بروز وقفه عملیات هوازدایی در طول مدت زمان انجام فعالیت‌های تعمیراتی، با هماهنگی بین واحدهای بهره‌برداری خشکی‌، HSE، نوسازی و تعمیرات، مهندسی فرآیند، بازرسی و حفاظت فنی، سیستم هوازدای یاد شده در تاریخ 5 دی‌ماه از سرویس خارج و پس از پایان عملیات تعمیر اساسی، با صرفه هزینه‌ای بیش از پنجاه میلیون ریال در روز 28 بهمن بدون هیچگونه حادثه‌ای مجدداً نصب و در سرویس قرار گرفت.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied