شمانیوز

مدیرعامل سمات:

مدیرعامل سمات گفت: با دفاتر پیشخوان دولت متخلف برخورد می شود یا آن دفاتر متخلف را از ارائه خدمات سجام محروم می‌کنیم و یا اینکه اگر اقدام غیرقانونی باشد آنها را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.

به گزارش شمانیوز به نقل از فارس، در حالی که برخی دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک، برای دریافت کد سجام پول بیشتری به این دفاتر پرداخت کرده‌اند، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: برخی از این دفاتر تخلف کردند و باید پول مردم را برگردانند.

 

این روزها که مردم به سرمایه‌گذاری در بورس روی آورده و این بازار برای مردم جذاب شده است، برای مشارکت در عرضه اولیه سهام شرکت‌های ارزنده مانند شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که روز چهارشنبه گذشته انجام شد و نیز عرضه اولیه سرمایه‌گذاری صباتامین تعداد زیادی از مردم برای اولین بار قصد سرمایه‌گذاری در بورس داشتند، در نتیجه ملزم به دریافت کد معاملاتی بورس و ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان بورسی، سجام شدند.

 

پس از مراجعه تعداد زیادی از مشتریان متقاضی کد بورسی و کد سجام به دفاتر پیشخوان دفتر الکترونیک و در شرایط کرونایی، در حالی که قبلا مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به عنوان متولی سامانه سجام، اعلام کرده برای ثبت‌نام در سامانه سجام از طریق اینترنت می‌توان اقدام کرد و فقط برای احراز هویت فرد متقاضی یک بار باید به دفاتر پیشخوان الکترونیک یا کارگزاری‌ها مراجعه کنند و هزینه احراز هویت مبلغ 111 هزار هزار تومان است.

 

در این زمینه حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه در پی شکایت برخی مشتریان و متقاضیان بورسی برای دریافت کد سامانه سجام، بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم برخی دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک، هزینه اضافی از مشتریان دریافت کرده‌اند که ما با متخلفان برخورد می‌کنیم یا آن دفاتر متخلف پیشخوان را از ارائه خدمات سجام، محروم می‌کنیم و یا اینکه اگر اقدام غیرقانونی باشد آنها را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.

 

وی تاکید کرد: گزارش‌هایی از مردم دریافت کردیم که برخی از این گزارش‌ها واقعیت داشته و به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک اعلام کرده‌ایم وجه اضافه از مردم را باید برگردانند وگرنه به مراجع قضایی شکایت می‌کنیم.

 

مدیرعامل سمات در پاسخ به اینکه مردم چگونه شکایات خود را ثبت کنند، ‌گفت:‌می‌توانند به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات مراجعه کنند و با مدرک شکایت خود را مطرح کنند. همچنین از طریق تلفن می‌توانند اطلاع رسانی کنند و ما پیگیری می‌کنیم تا وجوه اضافه دریافت از مشتریان به آنها برگردد.

 

همچنین علی فلاح دبیرکل کانون دفاتر پیشخوان دولت نیز در این برنامه زنده از طریق شبکه خبر گفت: تعدادی از دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک گفته‌اند خدماتی به تعدادی از مشتریان ارائه کرده‌اند که جزو وظایف مصوب آنها نیست. مثلا چون پیش ثبت‌نام برای دفاتر الزامی نیست اگر مشتری درخواست پیش ثبت نام کنند باید کارمزد جداگانه‌ای به دفتر بدهد یا اینکه قبلا در منزل از طریق اینترنت پیش ثبت نام در سامانه سجام را انجام دهد.

 

وی گفت: اگر یک دفتر پیشخوان دولت برای خدمات تخصصی و مصوب هزینه بیشتری گرفته باشد باید برگرداند. 

 

فهیمی درادامه افزود: ما برای اینکه مردم به راحتی بتوانند به بازار سرمایه دسترسی داشته و در این بازار خرید و فروش کنند گفته‌ایم برای جلوگیری از مسافرت مردم و تحمیل هزینه به آنها می‌توانند از طریق اینترنت در سامانه سجام ثبت نام کنند و برای احراز هویت فقط یک بار و با پرداخت فقط ۵ هزار تومان در دفاتر دولت الکترونیک اقدام کنند و پس از آن می‌توانند از طریق یکی از کارگزاری‌های رسمی بورس اوراق بهادار کد بورسی دریافت کرده و به راحتی معاملات بورس را انجام دهند.

 

براساس این گزارش، در آخرین عرضه اولیه بورس اوراق بهادار تهران که ۱۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا ارائه شد رکورد مشتریان بورس شکسته شد و برای اولین بار دو میلیون و ۷۰ هزار نفر ایرانی در این عرضه اولیه شرکت کرده و سهام آن را خریداری کردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه