شمانیوز

دومین مرحله پرداخت وام یک میلیونی یارانه فردا پنج شنبه یازدهم اردیبهشت ماه به حساب بیش از پنج میلیون نفر که دیرتر پیامک ارسال کردند؛ انجام می شود و دیگر جاماندگان نیز بدون محدودیت زمانی تمایل خود نسبت به دریافت این وام را اعلام کنند.

به گزارش  خبرنگار شمانیوز :  پرداخت وام یک‌ میلیونی به خانوارهای یارانه‌بگیر  یکی از برنامه‌های حمایتی دولت در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور است که متقاضیان دریافت این وام باید درخواست خود را پیامکی به وزارت رفاه اعلام کنند.

  وزارت رفاه  از ساعت 22 روز چهارشنبه 27 فروردین پیامکی با مضمون «سرپرست محترم خانوار؛ در صورتی که متقاضی استفاده از بسته حمایتی دوران کرونا بر اساس شرایط اعلامی دولت هستید، لطفاً تنها از خط تلفن همراه اصلی خود که مالک آن هستید، فقط کد ملی خود را به سرشماره 6369 ارسال فرمایید.» به شماره همراه سرپرستان خانوار ارسال کرده است.

پس از ارسال پیامک‌ها، سرپرستان خانوار تا روز یکشنبه 7 اردیبهشت فرصت دارند  فقط کد ملی خود را با شماره تلفن همراه اصلی خود به وزارت رفاه (6369) پیامک کنند.  سرپرستان بعد از ارسال کد ملی به سرشماره 6369 پیامکی را با عنوان عملیات با موفقیت انجام شد دریافت می‌کنند.

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا گفته است: طبق برنامه‌ریزی 25 میلیون سرپرست خانوار یارانه نقدی دریافت می‌کنند که 88 میلیون پیامک به این تعداد ارسال می‌شود یعنی به‌تعداد سیم‌کارت‌های سرپرستان‌ پیامک ارسال می‌شود. برخی از سرپرستان چند سیم‌کارت دارند که برای تمام سیم‌کارت‌ها ارسال شده است. کل افرادی که سیم‌کارت ندارند 2.5 میلیون سرپرست هستند.

 

دلیل عدم واریز وام یارانه کرونایی برخی یارانه بگیران

4 فروردین این وام حمایتی به 96.5 درصد از یارانه بگیران واریز شد  اما بخشی از سرپرستان خانوار بودند که علی الرغم اینکه سیم کارت به نام خودشان بود و کد ملی خود را پیامک کرده بودند ولی  وام یک میلیون تومانی  را دریافت نکردند. طبق اعلام  بانک مرکزی  حدود 40هزار و 500فقره از تسهیلات مذکور به دلایلی از جمله  مسدودی حساب ، شماره حساب اشتباه،  عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی ، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است. 

 

محدودیت زمانی برای دریافت وام یک میلیونی برداشته شد

حال طبق گفته ی وزیر کار، محدودیت ارسال کد ملی برای وام یک میلیونی وام کرونا از طریق پیامک برداشته شده است و مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را دریافت نکرده باشد می تواند این تسهیلات را دریافت کند.

پرداخت وام یک‌میلیونی به خانوارهای یارانه‌بگیر یکی از برنامه‌های حمایتی دولت در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور است که متقاضیان دریافت این وام باید درخواست خود را پیامکی به وزارت رفاه اعلام کنند.

وزارت رفاه از ساعت 22 روز چهارشنبه 27 فروردین پیامکی با مضمون «سرپرست محترم خانوار؛ در صورتی که متقاضی استفاده از بسته حمایتی دوران کرونا بر اساس شرایط اعلامی دولت هستید، لطفاً تنها از خط تلفن همراه اصلی خود که مالک آن هستید، فقط کد ملی خود را به سرشماره 6369 ارسال فرمایید.» به شماره همراه سرپرستان خانوار ارسال کرده است.

پس از ارسال پیامک‌ها، سرپرستان خانوار تا روز یکشنبه 7 اردیبهشت فرصت دارند فقط کد ملی خود را با شماره تلفن همراه اصلی خود به وزارت رفاه (6369) پیامک کنند. سرپرستان بعد از ارسال کد ملی به سرشماره 6369 پیامکی را با عنوان عملیات با موفقیت انجام شد دریافت می‌کنند.

4فروردین99 این وام حمایتی به 96.5 درصد از یارانه بگیران واریز شد اما بخشی از سرپرستان خانوار بودند که علی الرغم اینکه سیم کارت به نام خودشان بود و کد ملی خود را پیامک کرده بودند ولی وام یک میلیون تومانی را دریافت نکردند. طبق اعلام بانک مرکزی حدود 34هزار نفر از تسهیلات مذکور به دلایلی از جمله مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است.

وزارت کار چند روز گذشته اعلام کرد که علت عدم واریز، تا شنبه هفته آتی (مورخ 13 اردیبهشت ماه) به صورت پیامکی به افراد مذکور اعلام خواهد شد.اما افراد زیادی مشمول این بسته حمایتی دولت نشدند. کارگرانی که اعلام می کنند با سیم کارت خود کد ملی را به 6369 ارسال کرده اند اما هنوز وام یک میلیونی را دریافت نکرده اند.

 

پرداخت تسهیلات تا زمانی که کرونا باشد، انجام می شود

اما حسین میرزایی، سخنگوی ستاد تسهیلات کرونا اعلام کرد که افرادی که تسهیلات کرونایی را دریافت نکرده اند، تا زمان وجود کرونا،می توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند و زمان خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است.

به گفته او، تا کنون لیست 17 میلیون و 153 هزار و 21 خانوار به بانک مرکزی داده شده و این خانوار کمک یک میلیون تومانی را دریافت کرده اند و بر اساس اعلام مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی 34 هزار مورد به دلیل مشکل حساب بانکی موفق به دریافت کمک کرونایی نشده اند که در صورت رفع این مشکلات می توانند کمک را دریافت کنند و حقشان محفوظ است.

میرزایی با استناد به گفته شریعتمداری ،وزیر کار بیان کرد: محدودیت ارسال کد ملی از طریق پیامک برداشته شده است و مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را دریافت نکرده باشد می تواند این تسهیلات را دریافت کندو محدودیت زمانی برای ارسال کد ملی در نظر گرفته نشده است.

تاکید می‌شود این وزارتخانه صرفا مسئولیت شناسایی و تائید صلاحیت متقاضیان یارانه نقدی را بر عهده دارد بر همین اساس از آن رسانه وزین انتظار می‌رود نسبت به وظایف و ماموریت‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در موضوعات مهمی از این دست اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری داشته باشد.

گردآورنده: الهام خلیلی خو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied