شمانیوز

رپرتاژ آگهی/

بسیاری از تاجران و صاحبان کسب و کار اطلاعات کمی در رابطه با مالیات و ارزش افزوده کالا دارند و یا افرادی که به تازگی به دنیای تجارت راه یافته اند اطلاعاتی در این زمینه ندارند و مفهوم ارزش افزوده را نمی دانند که به این منظور در این مقاله به بیان کامل مفهوم ارزش افزوده خواهیم پرداخت و تمامی نکات را برای مخاطبان ارائه خواهیم داد.

ارزش افزوده اولین بار بعد از جنگ جهانی اول توسط آلمان ها محاسبه شد. زیرا بعد از جنگ جهانی اول اوضاع اقتصادی کشور آلمان دچار بحران و مشکلات بسیاری شد و فون زیمنس برای بهبود این وضعیت و سر و سامان بخشیدن به اوضاع کشور در سال ۱۹۱۸ و همچنین به منظور بهبود مسائل اقتصادی و مشکلات مالی مفهوم ارزش افزوده را در کشور طراحی کرد.

سپس در سال ۱۹۲۱ نیز کشور آمریکا نیز بقا همین هدف از ارزش مالیات افزوده استفاده کردند و آن را در دولت خود به کار برند ولی تا ۱۹۵۴ هیچ کشوری به جز آلمان و آمریکا از این مفهوم استفاده نکردند ولی به تدریج پس از آن سایر کشور ها نیز به تدریج به اخذ این مالیات و ارزش افزوده روی آوردند که به ترتیب اولین کشور ها بعد از آلمان و آمریکا، فرانسه، دانمارک، کره جنوبی و .... بودند و به همین ترتیب تمامی کشور های دنیا برای استقرار اوضاع مالیاتی کشور خود به مفهوم ارزش افزوده روی آوردند و از آن برای بهبود اوضاع و پیشرف محصولات و کالا های خود پرداختند.

ارزش افزوده در واقع به مفهوم تولید محصول و پروسه تولید آن مرتبط می‌شود و به کالای خاصی اطلاق نمی‌شود. همچنین ارزش افزوده در زمان تولید و ساخت محصول، به کمک واسطه هایی که در زمان تولید وجود دارند به کالا و محصولات ارزش بیشتری می‌بخشد و محصول را برای تولید کننده و مصرف کننده ارزشمند تر می‌کند.

مالیات بر ارزش افزوده نیز برگرفته از همان تعریف ارزش افزوده است، به این منظور که در زمان فرآیند تولید عملیات هایی که در مرحله به مرحله تولید صورت می گیرد و خاصیت و کاربرد های مختلت و فوایدی را برای محصول به ارمغان می آورد و بر ارزش کالا می افزاید را مرحله به مرحله محاسبه می‌کنند و در نهایت نیز به صورت مالیات محصول آن را اخذ می کنند.

فرق مالیات ارزش افزوده با مالیات مستقیم

البته مالیات بر ارزش افزوده مانند مالیات مستقیم نیست زیرا همانطور که می دانید مالیات مستقیم بر روی پول مستقیم اعمال می‌شود ولی مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیر مستقیم بر روی فرآیند حاصل بر روی کالا انجام می‌شود و بر قیمت محصول افزوده می‌شود به طوری که مالیات را روی قیمت اعمال می‌کنند و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

ارزش افزوده به صورت ما به التفاوت محصولی است که فروشنده آن را از تولید کننده اصلی خریداری می کند و آن را در اختیار مصرف کننده نهایی قرار می دهد و ارزش افزوده طبق این فرمول به سادگی بیان می کند که : ارزش افزوده = کالای خریداری شده توسط فروشنده – کالای فروخته شده به مصرف کننده نهایی که این ارزش افزوده توسط مشتری نهایی به فروشنده پرداخت می شود زیرا فروشنده خود مالیات این ارزش افزوده را زمان خرید کالا از تولید کننده اصلی پرداخت کرده و تولید کننده اصلی نیز سهمی از آن را به دولت و سازمان های مالیاتی می‌پردازد.

با توجه به بیان تمامی موارد بالا اگر کسب و کار و شرکت شما در جهت ارائه محصول و انجام فعالیت های تولیدی است با مفهومی به نام ارزش افزوده روبرو هستید که در جهت پرداخت آن باید همیشه اقدامات لازم را در نظر بگیرید زیرا این ارزش افزوده ای که توسط صنعت گران و صاحبان کسب و کار پرداخت می شود وارد چرخه و بودجه دولتی می شود و در جهت افزایش فعالیت های غیر نفتی بسیار حایز اهمیت است و در توسعه زیر ساخت ها کمک شایانی می کند.

مراحل ثبت ارزش افزوده:

۱٫ارائه کد اقتصادی شرکت

۲٫ارائه آدرس کامل و دقیق شرکت و آدرس دفتر مرکزی و اعلام کد پستی شرکت

۳٫آدرس رئیس هیئت مدیره نیز باید به همراه کد پستی ذکر شود.

۴٫ارائه آخرین روزنامه ثبت تغییرات شرکت صورت گرفته در شرکت

۵٫کپی از مدارک شناسایی مورد تایید سازمان مانند کارت ملی و شناسنامه برای تمامی اعضای هیئت مدیره شرکت.

۶٫ارائه روزنامه تاسیس و آگهی تاسیس شرکت

۷٫تهیه کپی از تمامی قرارداد های منعقد شده در شرکت

۸٫ارائه مدارکی واریزی و فیش بانکی و ذکر کردن نام و مشخصات شعبه بانک که واریز های مالیاتی را در آن شعبه صورت می دهید.

لازم به ذکر است که بعد از پر کردن فرم های ارزش افزوده و و ارائه مدارک ثبت نام باید در مرحله دوم نیز ثبت نام کرده و پس از دریافت رمز عبور مدارک را برای اداره امور دارایی ارسال کنید.

بعد از دریافت گواهی ارزش افروده این گواهید تا مدت ۶ ماه تا یک سال دارای اعتبار است و قابل تمدید می باشد که از منقضی شدن توسط اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از طریق حوزه های مالیاتی نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره ثبت شرکت تهران با شماره های ۸۸۶۷۲۳۶۶-۰۲۱ که دارای ۱۲۰ خط فعال است تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره رایگان عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۳۹۰۲۰۰۰ ارسال کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه