شمانیوز

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می‌خورد؟
شرق نوشت:قبلا تصور می‌شد که قالیباف با اصولگرایان بر سر سیاست خارجی به مشکل بر بخورد، اما گویا از همان «ب» بسم‌الله نه سیاست خارجی نه سیاست داخلی بلکه در نحوه اداره مجلس و چینش رؤسای کمیسیون‌ها به مشکل خورده‌اند. حضور پررنگ یاران قالیباف در کمیسیون‌های مجلس شائبه دخالت و اعمال نفوذ هیئت‌رئیسه را در چینش کمیسیون‌ها ایجاد کرد، این در حالی بود که زهره الهیان، نماینده اصولگرای تهران قبلا در نامه‌ای رسما خواستار خداحافظی اعضای هیئت‌رئیسه با کمیسیون‌های پرمخاطب مجلس شده بود. ولی نه‌تن‌ها این اتفاق رخ نداد، بلکه با اعلام اسامی رؤسای کمیسیون‌ها مشخص شد چهره‌هایی در نهایت موفق به تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون‌های تخصصی پارلمان شده‌اند که در قیاس با سایر رقبای خود، روابطی بهتر و نزدیک‌تر با هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم دارند.
z1og_fefdjnd3y7qv

 

ساخت نخستین واکسن کرونا در چین + جزئیات 

مطالعات نشان می‌دهد که واکسن mRNA مربوط به کووید ۱۹ نه تنها باعث بالا رفتن سطح بالای آنتی بادی‌های خنثی در موش‌ها می‌شود بلکه پاسخ ایمنی سلول T را نیز افزایش می‌دهد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

شهامت داشته باشید وضعیت کشور در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ را مرور کنید
ایران نوشت:حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشت روز پنجشنبه این روزنامه، با استناد به جمله‌ای از آقای «برنارد شاو»، نمایشنامه‌نویس ایرلندی کیفیت مدیریت در دولت را زیر سؤال برده و با اشاره به برخی مشکلات موجود در کشور مثل گرانی برخی اقلام و بالا رفتن قیمت دلار و... با کنایه‌ای به سخنان روز چهارشنبه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، نوشته: «لازم نیست باغدار باشید تا فرق سیب پلاسیده با سیب تازه را بدانید و یا بزّاز باشید تا پارچه پوسیده را از پارچه سالم تشخیص بدهید!» در پاسخ به نظر می‌رسد باید گفت که جناب آقای شریعتمداری اتفاقاً هنر دولت یازدهم و دوازدهم قدرت تمیز سیب پلاسیده از سیب نو یا پارچه پوسیده از سالم بوده است.
z1og_fefdjnd3y7qv

 

جزئیات طرح دوفوریتی مجلس برای مهار قیمت مسکن

نماینده مردم تهران در مجلس از طرح دوفوریتی برای مهار افسار گسیختگی در بخش مسکن خبر داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری برای زوج‌های جوان
یک عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح احداث خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری گفته که در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، زیرا این مسئله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می‌رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می‌شود. صدیف بدری افزود: تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می‌تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد، البته برخی کارشناسان اعلام می‌کنند که اجرای آن تبعاتی را برای جامعه از جمله تجردگرایی به همراه دارد، اما خوشبختانه تمام این موارددر طرح مذکور دیده شده است. بدری گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است که واحد‌های کوچک به زوج‌های جوان داده شود، همچنین این خانه‌ها به افراد مجرد عرضه نخواهد شد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: بسیاری از جوانان برای آغاز زندگی مشترک و ازدواج به دلیل پایین بودن قدرت مالی به مساکن کوچک نیازمند هستند و پس از گذشت چندین سال از زندگی متراژ مسکن خود را افزایش می‌دهند؛ بنابراین این مساکن می‌تواند نقطه آغازین برای زندگی افراد باشد.
z1og_fefdjnd3y7qv

 

احکام صادره توسط قاضی منصوری باطل نمی‌شود+ جزئیات

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال بطلان احکام صادره از سوی قاضی فاسد در پاسخ به این سوال که آیا احکام صادره از سوی قاضی منصوری باطل خواهد شد و آیا امکان بازنگری در آن وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: خیر بازنگری در این احکام روند خود را دارد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

پرونده روزنامه‌نگارانی که قاضی منصوری قضاوتشان کرده دو‌باره بازنگری کنید
عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: پیشنهاد می‌کنم که پرونده این روزنامه‌نگاران دو باره بازنگری شود. حتی نمی‌گویم که حکم را نقض کنند تا قاعده حقوقی نقض شود، ولی می‌توان رسیدگی کرد و حرف‌های آنان را شنید و در این مورد از آنان دلجویی کرد. در واقع آنان مرارت‌های این احکام را چشیده‌اند و این بررسی مجدد بیشتر با هدف بازسازی اعتبار احکام گذشته است.
z1og_fefdjnd3y7qv

 

معاملات صندوق های ETF در بورس شروع شد

معاملات ثانویه صندوق سرمایه گذاری در سهام واسطه گری مالی یکم (دارا یکم) از امروز (شنبه ۷ تیر ماه ۹۹) در بازار صندوق های قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

تیراندازی گارد ساحلی عربستان به صیادان بوشهری
مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: صیادان بندر رستمی این شهرستان در حادثه تیراندازی نیرو‌های گارد ساحلی کشور عربستان سعودی آسیبی ندیدند.اردشیر یاراحمدی روز شنبه در گفتگو با ایرنا افزود: این صیادان روز یکشنبه هفته گذشته (یکم تیرماه) با مجوز صید ۱۰ روزه از بندر رستمی شهرستان تنگستان برای کسب روزی عازم سفر دریا شدن و تور‌های خود را در خلیج فارس گستردند.وی بیان کرد: با توجه به ضعف صیدگاه‌های استان بیشتر صیادان برای ماهیگیری مجبور هستند مسیر‌های طولانی را طی کنند تا به صیدگاه مناسب برسند، اما در برخی موارد به دلیل جریان شدید آب ممکن است به اشتباه به سمت آب‌های مرزی کشور‌های همسایه کشیده شوند که این امر همواره آنان را با مشکلاتی روبرو کرده‌است.یاراحمدی اضافه کرد: تور‌های صیادی این شناور صیادی نیز که در آب‌های داخلی پهن شده بود به دلیل جریان شدید و با جزر دریا به سمت آب‌های مرزی کشور عربستان سعودی حرکت کرده و صیادان برای جمع‌آوری آن‌ها بناچار به سمت مرز آبی مشترک ایران با کشور عربستان رفته بودند که نیرو‌های گارد ساحلی این کشور نیز با مشاهده آن‌ها اقدام به تیراندازی کرده بودند.وی ادامه داد: در جریان تیراندازی گارد ساحلی کشور عربستان به سمت این شناور صیادی استان بوشهر که روز چهارشنبه هفته گذشته (چهارم تیرماه) رخ داد به سرنشینان این شناور صیادی آسیبی نرسید و آن‌ها روز پنجشنبه هفته گذشته (پنجم تیرماه جاری) به سلامت به آب‌های سرزمین ایران بازگشتند.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

جزئیات واریز مبلغ به حساب مددجویان

رئیس کمیته امداد درباره واریز مبلغی به حساب مددجویان توضیحاتی داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

نمی‌شود اصلاح‌طلب بود و اصلاح‌خواهی نکرد
جلال جلالی‌زاده، عضو حزب اتحاد ملت، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: همان‌طور که آقای سعید حجاریان به درستی اشاره کرده‌اند، این درست نیست که کسی اصلاح‌طلب باشد و اظهارات غیراصلاح‌طلبی به زبان آورد. به هر حال هر فردی معقتد به مکتب، حزب و فلسفه‌ای است و باید در چارچوب همان مقوله صحبت کند. مثلاً نمی‌شود کسی مسلمان باشد و از تفکر کمونیستی تبعیت کند.این فعال سیاسی در ادامه گفت: در واقع هر کسی عضویت در یک جریانی را پذیرفت باید خودش را نسبت به اصول و چارچوب آن جریان پایبند بداند و در راستای تفکر و اندیشه فوق حرکت کند. متاسفانه در ایران افراد به دلیل آشفتگی ذهنی و برخی مصلحت‌سنجی‌ها تغییر موضع می‌دهند و تابع تفکر دیگری می‌شوند.او همچنین تصریح کرد: مثلاً در یک جامعه دموکراتیک هر کسی آزادانه می‌تواند نظراتش را بروز بدهد. اما این دلیل نمی‌شود عده‌ای بدون آگاهی و دیدگاه خاصی به خودشان اجازه اظهارنظر و نقد دیگران بدهند.جلالی‌زاده ادامه داد: اگر اصلاح‌طلبی دارای تعریف و هویت مشخصی است، قطعاً اصلاح‌طلب هم باید مفسر اندیشه‌های اصلاح‌خواهی باشد نه اینکه در رفتارش هیچ نشانه‌ای از مرام اصلاح‌طلبی مشاهده نشود.او با توجه به شرایط فعلی جبهه اصلاحات توضیح داد: اصلاح‌طلبان عملاً در نهادهای اقتصادی هیچ ‌جایگاهی ندارند و تکلیف‌شان در نهادهای انتخاباتی هم برای همه روشن است؛ یعنی شورای نگهبان با اصرار بر نظارت استصوابی، نماینده‌های این طیف را به راحتی از حضور در انتخابات مختلف محروم می‌کند. حتی اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار در دولت هم حذف شدند تا بتوان چنین گفت که بازگشت به قدرت برای اصلاح‌طلبان بسیار دشوار شده است.جلال جلالی‌زاده در پایان گفت: اوضاع سیاسی و اجتماعی به ‌گونه‌ای است‌ که عده‌ای واهمه دارند ادعا کنند اصلاح‌طلب هستند؛ یعنی شرایط آنها را محافظه‌کار کرده است.
z1og_fefdjnd3y7qv

 

جزئیات حذف جریمه‌های خروج از طرح ترافیک 

حناچی درباره وضعیت تردد در پایتخت پس از اجرای مجدد طرح ترافیک توضیحاتی داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

z1og_fefdjnd3y7qv

 

تشکیلات جدید اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ فردا نهایی می‌شود
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که فعالیت و تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با مجوز این شورا صورت گرفته بود، فردا در مورد ساز و کار جدید اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم‌گیری می‌کند. خبر استعفای چند ماه پیش محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان امروز به طور رسمی توسط خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خبری اعلام شد. استعفایی که گفته می‌شود حتی قبل از استعفای عبدالواحد موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده است.پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از این دارد که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که فعالیت و تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با مجوز این شورا صورت گرفته بود، فردا در مورد ساز و کار جدید اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم‌گیری می‌کند.البته ساز و کار جدید در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دو سال است که در دستور این شورا قرار دارد و اکنون دو طرح پارلمان اصلاحات و مجمع عالی اصلاح‌طلبان بر روی میز شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قرار دارد و احتمالاً فردا تصمیم‌گیری جامع در خصوص ساز و کار جدید اتخاذ می‌شود. پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از این دارد که داود محمدی دبیرکل انجمن اسلامی معلمان نیز فردا (یکشنبه ۸ تیر ماه) به جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌رود و در مورد استعفای عارف نیز توضیحاتی به اعضای شورای هماهنگی ارائه و در کمیته سیاسی جمع‌بندی می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied