شمانیوز

از آغاز سال تا پایان شهریورماه 99 رقم خورد

شاخص کل فرابورس با کاهش 6 درصدی نسبت به ماه قبل در ارتفاع 17 هزار و 599 واحدی قرار گرفت اما آیفکس از آغاز سال 99 تا پایان شهریورماه بازدهی 167 درصدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش شمانیوز و به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس با کاهش 6 درصدی نسبت به ماه قبل در ارتفاع 17 هزار و 599 واحدی قرار گرفت اما آیفکس از آغاز سال 99 تا پایان شهریورماه بازدهی 167 درصدی را به ثبت رسانده است.

طی شهریورماه فرابورس از عرضه اولیه سهام دو شرکت جدید در این ماه میزبانی کرد که در جریان آن 15 درصد از سهام شرکت برق و انرژی پیوندگستر پارس در نماد «بپیوند» در بازار اول و 10 درصد از سهام شرکت کیا الکترود شرق در نماد «کیا» در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط برای نخستین بار عرضه شد.

همچنین شرکت بیمه تجارت نو در نماد «بنو» از بازار پایه زرد به بازار دوم ارتقا یافت و شاهد گشایش نماد این شرکت در بازار دوم فرابورس بودیم.

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد اراد50 و همچنین ادامه پذیره‌نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نمادهای «اراد43، اراد45، اراد47، اراد48، اراد49، اراد51، اراد52 و اراد53» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس از دیگر رویدادهای مهم فرابورسی به شمار می‌آید.

در اواخر شهریورماه نیز شاهد آغاز عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در نماد «ذوب تبعی 9912» در بازار مشتقات فرابورس بودیم.

 

در بازارهای فرابورس چه گذشت؟

در بازارهای فرابورس طی 21 روز کاری، روزانه دادوستد متوسط 1812 میلیون ورقه به ارزش بیش از 45 هزار میلیارد ریال به ثبت رسید.

رصد معاملات بازارهای فرابورسی نشان می‌دهد به ترتیب بازار ابزارهای نوین مالی و اول با رشد 459 و 24 درصدی، بیشترین افزایش در حجم معاملات را نسبت به شهریورماه 98 به ثبت رساندند؛ این در حالی است که بازار دوم کاهش 2 درصدی حجم دادوستدها را نسبت به شهریور‌ماه سال گذشته تجربه کرد.

از سوی دیگر ارزش معاملات ماهانه در تمامی بازارهای فرابورس نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است به گونه‌ای که در بازارهای اول، دوم و پایه رشد 381، 290 و 425 درصدی ارزش دادوستدها را شاهد بودیم. همچنین ارزش معاملات در بازارهای SME و ابزارهای نوین مالی به ترتیب 404 و 176 درصد افزایش یافت.

طی شهریورماه اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به تعداد 201 و 5019 میلیون ورقه دادوستد شدند که ارزش این مبادلات به ترتیب بیش از 183 هزار و 107 هزار میلیارد ریال بود.

همچنین خریداران و فروشندگان اوراق گواهی تسهیلات مسکن 2.7 میلیون ورقه تسه را دست به دست کردند که از این طریق ارزش 2015 میلیارد ریالی را به ثبت رساندند. بدین ترتیب در تمامی اوراق بدهی فرابورس شاهد افزایش حجم و ارزش دادوستدها نسبت به شهریورماه سال گذشته بودیم.

با نگاهی به جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری را در صدر این جدول می‌بینیم که با ثبت ارزش مبادلاتی 151 هزار و 285 میلیارد ریالی، 24 درصد از ارزش کل معاملات خرد را در اختیار گرفته است.

گروه‌های محصولات شیمیایی و فلزات اساسی نیز با در اختیار گرفتن 15 و 10 درصد از ارزش معاملات خرد، جایگاه‌های دوم و سوم را در این میان به خود اختصاص دادند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied