شمانیوز
کد خبر : 923748

مرد پرتغالی روزی که از ایران می‌رفت، اصلاً دوست نداشت میراثش به دست برانکو بیفتد. او خیلی راغب بود سرمربی بعدی تیم ملی، یکی مثل دایی باشد، ولی حالا هیچ بعید نیست میراث او به برانکو برسد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز وبه نقل از خبر ورزشی: اصرار برانکو به انکار مذاکره‌اش با فدراسیون فوتبال ایران هم نمی‌تواند ذهن فوتبالدوستان را از اسم او منحرف کند. ایوانکوویچ سابقه این قبیل تکذیب‌ها را زیاد دارد. او ۱۸ سال پیش زمانی که دستیار میروسلاو بلاژویچ در تیم ملی ایران بود و بعد از ناکامی بلاژ در راه رساندن ایران به جام جهانی، گزینه هدایت تیم ملی شد، ابتدا هرگونه توافق و حتی مذاکره با فدراسیون را تکذیب کرد، اما دو هفته بعد خبر سرمربیگری‌اش منتشر شد. زمان ریاست دکتر دادکان هم مشابه همین اتفاق به شکل دیگری تکرار شد
. بعد از قهرمانی در بوسان، دادکان در واکنش به اعتراض برانکو به همکاری با همایون شاهرخی، او را از هدایت تیم ملی کنار گذاشت و بعد از نتیجه‌گیری ضعیف شاهرخی، دوباره با برانکو وارد مذاکره شد، ولی باز هم این برانکو بود که مذاکره و توافق با فدراسیون فوتبال را تکذیب کرد و صدالبته به یک هفته نکشید که او را دوباره روی نیمکت تیم ملی دیدیم.
 

5293109

 
این داستان تکذیب در دوره همکاری پروفسور و پرسپولیس هم تکرار شد و مردی که مذاکره با تراکتور و الاهلی را تکذیب می‌کرد، با الاهلی قرارداد بست و گفت: «بله، با زنوزی مذاکره کرده بودم!»
با این سابقه روشن! نمی‌توان تکذیب برانکو را ملاک قرار داد. شاگردان ایوانکوویچ می‌گویند از زبان او و نزدیکانش شنیده‌اند کارش با تیم ملی تمام شده و از راهرو‌های فدراسیون فوتبال هم این خبر به گوش می‌رسد که مدیران ارشد فدراسیون روی همکاری با برانکو به جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند، اما انتظار می‌کشند ابتدا ماجرای ویلموتس به خوبی و خوشی و بدون غرامت تمام شود و بعد همکاری با برانکو را علنی کنند.
از نگاه فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش، برانکو یک گزینه ایده‌آل برای تیم ملی است. او قبلاً سرمربی تیم ملی بوده، فوتبال ایران را می‌شناسد، رکورد سه قهرمانی متوالی در لیگ برتر را با پرسپولیس به ثبت رسانده، با همین تیم نایب‌قهرمان آسیا شده، میان فوتبالدوستان محبوب و مقبول است و در قیاس با مربیان درجه اول اروپایی، دستمزد زیادی برای همکاری نمی‌خواهد. همین ویژگی‌ها باعث شده برانکو اولین گزینه برای عبور از ویلموتس باشد، اما این وسط دو نکته مهم را نباید نادیده گرفت. از یک‌طرف برخی ملی‌پوشان که با کی‌روش ارتباط حسی و عاطفی داشتند، نسبت به برانکو زاویه دارند و هیچ بعید نیست بین آن‌ها و پروفسور تنش ایجاد شود و از طرف دیگر با توجه به نتایج نه چندان خوب کالدرون با پرسپولیس، اغلب هواداران این تیم خواهان بازگشت برانکو هستند و آن‌ها معتقدند برانکو اگر واقعاً قرار است به ایران برگردد، باید دوباره سرمربی پرسپولیس شود و وزارت ورزش حق ندارد او را به تیم ملی وصل کند.
شاید تحت تأثیر همین توقع طرفداران پرسپولیس، وزارت ورزش پای خود را از مسئله انتخاب برانکو کنار کشیده و گفته همه چیز در اختیار فدراسیون است. به این ماجرا، کی‌روش و حساسیت‌هایش را هم اضافه کنید. مرد پرتغالی روزی که از ایران می‌رفت، اصلاً دوست نداشت میراثش به دست برانکو بیفتد. او خیلی راغب بود سرمربی بعدی تیم ملی، یکی مثل دایی باشد که هم با او رابطه خوبی داشت و هم نزد شاگردانش محبوب بود، ولی حالا هیچ بعید نیست میراث او به برانکو برسد، برانکویی که در روز‌های دعوا با کی‌روش، همان روز‌ها که کارلوس می‌گفت وزیر جانشین من را تعیین کرده، گفته بود: «همان‌طور که کی‌روش با مشتریان خود مذاکره می‌کند، چه اشکالی دارد فدراسیون هم با من یا هر مربی دیگری مذاکره کند؟» با این همه، در شرایط فعلی که با ویلموتس، موقعیت‌مان در آسیا به خطر افتاده، برانکو گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی است. او گزینه ایده‌آل ایران نیست، ولی در شرایط فعلی انتخاب خوبی است.
 
 
آیا انتخاب برانکو در این شرایط برای تیم ملی کار درستی است؟
جلال چراغپور: هیچ‌کس کی‌روش نمی‌شود
سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: به نظرم برانکو نمی‌تواند فشار تیم ملی را تحمل کند. او در روز‌های سخت تصمیمات خوبی نگرفته است. مگر وقتی در پرسپولیس بود ۴ گل از الهلال نخوردیم؟ او چه کاری برای خروج از بحران انجام داد؟ برانکو ثابت کرده در شرایط سخت و تحت فشار وضعیت روحی خوبی پیدا نمی‌کند. به نظر من هیچ‌کس کی‌روش نمی‌شود. او مثل یک یوزپلنگ بود و بسیار حرفه‌ای رفتار می‌کرد و با چشمان تیزبین خود همه مسائل را به صورت جدی در نظر می‌گرفت.
ناصر نوآموز: یکی از یکی بدتر می‌آورند!
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: من با برانکو سابقه همکاری دارم و البته او را مثل ویلموتس و هر مربی دیگری تأیید نمی‌کنم. آقایان می‌روند و به‌خاطر منافع خودشان مربی خارجی می‌آورند در حالی که ما باید در تیم ملی از مربیان داخلی استفاده کنیم و فقط در رده‌های باشگاهی مربی خارجی بیاوریم. اگر هم می‌گویند مربی داخلی خوب نداریم باز مقصر خودشان هستند که طی این سال‌ها چند مربی خوب داخلی پرورش نداده‌اند. در کل من مخالف آمدن برانکو هستم.
غلامحسین پیروانی: نباید ویلموتس را برکنار کنیم
کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: در این شرایط برکناری مارک ویلموتس یک اشتباه بزرگ است که فدراسیون فوتبال مرتکب می‌شود. به نظرم به جای آوردن برانکو و برکناری ویلموتس باید از مرد بلژیکی حمایت کنیم و شک نکنید که می‌توانیم از این برهه سخت به خوبی عبور کنیم. ما باید چند میلیارد به ویلموتس بدهیم و چند میلیارد دیگر هم به برانکو پرداخت کنیم که این کار درست نیست و نباید چنین کار اشتباهی انجام دهیم.
محمد پنجعلی: شاید شوک برانکو جواب داد
کاپیتان اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: در بسیاری از مواقع شوک دادن به تیم‌ها جواب داده است اگرچه باید قبول کرد بعضی‌وقت‌ها هم نمی‌توانیم جواب مثبتی بگیریم. کار تیم ملی برای راهیابی به جام جهانی پس از باخت به عراق و بحرین سخت شده است. شاید با آوردن برانکو، تیم ملی با شوک مثبتی مواجه شود، ولی قبل از هر چیز ما باید کاری کنیم که تمرکز و روحیه ملی‌پوشان پایین نیاید و آرامش بچه‌ها حفظ شود. برانکو با توجه به شناختی که از فوتبال ما دارد می‌تواند در تیم ملی موفق شود.
شاهین بیانی: فدراسیون باید اول درباره ویلموتس توضیح دهد
مدافع اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: فدراسیون باید با مردم روراست باشد و بگوید چه اتفاقی افتاده و تکلیف قرارداد ویلموتس و آینده تیم ملی را مشخص کند. در حال حاضر هیچ‌کس نمی‌داند پشت پرده چه خبر است؟ برانکو فوتبال ایران را می‌شناسد و در تیم ملی و پرسپولیس موفق بوده و قطعاً می‌تواند به تیم ملی کمک کند، ولی ابتدا باید بفهمیم این چه قراردادی بود که با ویلموتس بسته شد و چرا او هیچ‌وقت ایران نبود؟ چرا پیش از بازی با عراق آن کار‌های ناراحت‌کننده را انجام داد؟
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه