شمانیوز
کد خبر : 927249

پنجره نقل و انتقالات زمستانی باز شده و تیم ها فعالیت های پیدا و پنهانشان را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرنگار ورزشی شمانیوز و به نقل از ورزش سه ؛  چند روز پیش نوشتیم شرایط نامساعد مالی در برخی باشگاه ها، منجر به کوچ بازیکنان کلیدی این تیم ها خواهد شد و غیر طبیعی نیست که باشگاه های متمول تر، بازیکنان باشگاه هایی که مشکلات مالی دارند را زیر نظر داشته باشند و آنها را برای تقویت تیم خود به خدمت بگیرند.

همین حالا اگرچه خبری در این زمینه منتشر نمی شود ولی قطعا لیست خرید تیم ها در پنجره تابستانی مشخص شده و آنها مذاکراتشان را نیز با باشگاه ها و یا با خود بازیکن ها آغاز کرده اند.

یکی از تیم هایی که انتظار چند خرید قابل توجه در آن می رود، سپاهان است که نیم فصل را با یک بازی کمتر و با رتبه دومی خاتمه داده و حالا امیرقلعه نویی با توجه به شناختی که از تیمش پیدا کرده، بهتر از گذشته می داند چه خریدهایی در آستانه آغاز بازی های لیگ قهرمانان آسیا و ادامه بازی های لیگ و جام حذفی به کار او می آید.

در زیر نگاهی به شرایط سپاهان و پست هایی می اندازیم که امیرقلعه نویی به احتمال فراوان برای جذب بازیکن در آنها دست به کار شده است.

دفاع میانی؛ یک دفاع مطمئن مثل عزت

مصدومیت طولانی مدت عزت پورقاز امیرقلعه نویی را ناچار به خرید یک دفاع میانی کرده است. او در حال حاضر ولسیانی را به عنوان بازیکن اصلی تیمش در این پست می بیند و مهدی زاده پس از مصدومیت پورقاز جانشین او شده است؛ با این حال مهدی رحیمی مهره ای نیست که بتواند خیال سرمربی کهنه کار طلایی های اصفهان را راحت کند و همین حالا حرف از خرید پژمان منتظری به میان آمده، که در پنجره تابستانی نیز صحبت هایی در رابطه با حضورش در اصفهان شنیده می شد؛ پس یکی از خریدهای سپاهان در پنجره نیم فصل به خرید یک دفاع میانی اختصاص داده خواهد شد.

هافبک سوم امیر دوباره گم شد

همیشه تیم های امیرقلعه نویی تکیه بر بازیکنی خلاق داشته اند که در میانه زمین با ارسال پاس های خلاقانه به کناره ها  و عمق خط دفاعی حریف، فضای مناسب را برای مهاجمان و گلزنی‌شان ایجاد می کرد ولی او حالا یک سال و نیم است که در سپاهان به دنبال چنین مهره ای می گردد. سال گذشته کومان توانسته بود در کنار مهدی کیانی نمایش رضایت بخشی در میانه میدان داشته باشد، ولی قلعه نویی در طول فصل طولانی ای که تجربه کرد، همواره در پیدا کردن بازیکن سوم بخش میانی تیمش، با چالش روبرو می شد و هیچ گاه نتوانست از میان بازیکنانی نظیر کریمی، بحیرایی، شهباززاده و حتی مسلمان به یک انتخاب همیشگی برسد؛ کریمی در ابتدای فصل بازیکن ثابت بود ولی در ادامه قلعه نویی از بازیکنان دیگری در این پست استفاده کرد. در این فصل گمان بر این بود که ضلع سوم مثلث میانی سپاهان با آشنایی بیشتر بازیکنانی نظیر علیرضا نقی زاده، مسلمان یا کریمی با افکار و تفکرات امیرقلعه نویی کامل و بالغ خواهد شد، که به یکباره حضور امید نورافکن شرایط را تغییر داد و این بازیکن از همان بازی اول نشان داد که چقدر می تواند برای طلایی ها مهره کلیدی ای باشد. اما اتفاقات فصل قبل به شکل دیگری برای امیرقلعه نویی تکرار شدند و او با مصدومیت و سپس افت ولادیمیر کومان روبرو شد. این موضوع باعث شد تا بار دیگر چالش فصل گذشته تکرار شود و همین حالا معلوم نیست سرمربی سپاهان در دیدار هفته اول دور برگشت مسابقات لیگ مقابل ماشین سازی از چه بازیکنی در خط میانی در کنار کیانی و نورافکن استفاده خواهد کرد. پس در شرایطی که مسلمان پس از یکسال نتوانسته خودش را به افکار قلعه نویی تحمیل کند و نقی زاده هم کل فصل را از دست داده و حامد بحیرایی هم با مصدومیتی مزمن دست و پنجه نرم می کند، خرید یک بازیکن در پست هافبک تهاجمی که بتواند به زوج کیانی و نورافکن اضافه شود، به هیچ وجه غیرمنتظره نخواهد بود.

51

یک آچار فرانسه کارگشا

در طول نیم فصل اول مسابقات لیگ نوزدهم، امیرقلعه نویی گاهی به دلیل مصدومیت ها و محرومیت ها مجبور شد از بازیکنان چند پسته اش در پست هایی استفاده کند که پست اول آنها به حساب نمی آید. حضور رضا میرزایی و محمدرضا مهدی زاده در پست دفاع راست، در روزهایی که مرتضی منصوری مصدوم شد و ایران پوریان هم هنوز آماده بازی نشده بود، یکی از این اتفاقات بود و حتی در دیدار برابر سایپا که کیانی غایب بود، مهدی زاده در پست هافبک تدافعی هم به کار گرفته شد تا نشان دهد بازیکنی چندکاره به شمار می رود. امیرقلعه در پست دفاع چپ شایان مصلح را به خدمت گرفته بود و علیرغم مصدومیت و محرومیت چندباره آقایی و مصلح، خوش شانس بود که آسیب دیدگی این دو تلاقی پیدا نکرد. قلعه نویی در پست وینگر هم اگرچه محمد محبی، محمدرضا حسینی و رضا میرزایی را در اختیار دارد و از شهباززاده و علی قربانی هم علیرغم تخصصی که دارند، در پست وینگر چپ و راست استفاده می کند، ولی ممکن است بازی های فشرده با شروع نیم فصل دوم مسابقات، که رقابت های آسیایی را به دو رقابت لیگ و جام حذفی اضافه می کند، مانند برخی بازی های نیم فصل اول، غیبت چند بازیکن اصلی را به تیم تحمیل کند؛ پس شاید خرید یک وینگر که توانایی بازی در چند پست دیگر را هم داشته باشد، یکی دیگر از اهداف امیرقلعه نویی در پنجره زمستانی باشد.

چهارمین بازیکن خارجی خریداری می شود؟

حضور در رقابت های آسیایی و اهدافی که مدیران باشگاه سپاهان همواره از آن حرف می زنند، نیاز به تقویت هر چه بیشتر تیم دارد تا طلایی پوشان به مانند سال های گذشته که خارجی های تعیین کننده ای نظیر عماد رضا، جانواریو، عبدالوهاب ابوالهیل، ابراهیم توره و برونو سزار را در ترکیب داشتند و در آسیا تیمی قدرتمند ساخته بودند، بار دیگر ترکیبی متشکل از بازیکنان کلیدی داخلی و خارجی های سرنوشت ساز در اختیار داشته باشند. در حال حاضر ولسیانی به عنوان سهمیه آسیایی تیم فوتبال سپاهان در فهرست تیم وجود دارد و ولادیمیر کومان و استنلی کی روش هم دو سهمیه خارجی تیم از دو کشور اوکراین و برزیل به شمار می آیند؛ پس همچنان یک جای خالی برای خرید یک بازیکن خارجی دیگر وجود دارد و شاید امیرقلعه نویی بتواند در صورت پیدا کردن بازیکن مورد نظرش، مدیران باشگاه را متقاعد به خرید او کند.

52

در فکر پیدا کردن جانشین برای مصدوم‌ها

سپاهان همین حالا هم یکی از پرمهره ترین تیم های لیگ برتر به شمار می رود که در پست دروازه بان، دفاع راست و چپ، هافبک تدافعی و مهاجم با حضور بازیکنان سرشناسی نظیر پیام نیازمند، سعید آقایی، شایان مصلح، محمد ایران پوریان، مرتضی منصوری، امید نورافکن، مهدی کیانی، رسول نویدکیا، علی قربانی، سجاد شهباززاده و استنلی کی روش شرایط خوبی دارد؛ با این حال مصدومیت طولانی مدت عزت پورقاز و علیرضا نقی زاده و شرایط مبهم مسلمان و بحیرایی، نیاز به خرید بازیکنان جدید را تشدید می کند؛ موضوعی که باعث قدرتمندتر شدن تیم امیرقلعه نویی در نیم فصل دوم مسابقات و در بازگشت به رقابت های آسیایی خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه