شمانیوز

ساشا شفر که بدون مدرک آنالیزوری کنار استقلال فعالیت می‌کرد دریافتی نجومی از این باشگاه داشته است.

به گزارش شمانیوز به نقل از  خبرورزشی، میانگین دستمزد مربیان لیگ برتر از ۵۰۰ میلیون تومان تا ۱۰ میلیارد تومان است. آنالیزور‌ها هم معمولاً قرارداد‌هایی به ارزش ۵۰ تا نهایتاً ۲۰۰ میلیون تومان دارند. در این بین ممکن است مثلاً یک آنالیزور مطرح باشد که قراردادی به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان هم بسته باشد. این مقدمه را نوشتیم تا برسیم به یک مورد عجیب در تاریخ فوتبال ایران؛ آنالیزوری با قراردادی ۹۰۰ میلیون تومانی! این اعترافی است که یک استقلالی کرده است.

ساشا شفر را که حتماً یادتان هست. او در استقلال آنالیزور پدرش بود و اگر تا امروز وینفرد می‌ماند شک نکنید او هم بود و به کارش ادامه می‌داد. ساشا روی پدرش نفوذ زیادی داشت و در تصمیم‌گیری‌ها نقشی کلیدی ایفا می‌کرد. حتی بعضی از بازیکنان استقلال با او طرح رفاقت ریخته بودند تا از این طریق به خواسته‌های خود برسند. حضور ساشا از روز اول در استقلال جنجال‌ساز بود.

حالا مشخص شده تمام شایعات درباره دستمزد نجومی این آنالیزور که البته اصلاً مدرک آنالیزوری نداشته، صحت داشته است. سال اولی که ساشا به ایران آمد، ماهانه ۴ هزار دلار دریافت می‌کرد! دستمزد او در استقلال از دستمزد ساناک دستیار اول شفر در امارات ماهانه ۲ هزار دلار بیشتر بود. به همین خاطر ساناک وقتی فهمید ساشا چنین پولی می‌گیرد دو پا هم قرض کرد تا زودتر خودش را به تهران برساند.

برای سال دوم استقلال تصمیم گرفت ماهانه ۳ هزار دلار روی دستمزد این آنالیزور بگذارد. کسی نمی‌داند چرا ولی این اتفاق در دوران مدیریت افتخاری رخ داد. توفیقی معاون وقت باشگاه استقلال هم با تأیید این خبر می‌گوید: «بله، او ماهی ۷ هزار دلار می‌گرفت که با باشگاه قراردادی ۱۰ ماهه بست و کل دستمزدش در سال ۷ هزار دلار بود.» البته توفیقی نگفت، پاداش هم به ساشا تعلق می‌گرفت! یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد با توجه به اینکه دلار در آن روز‌ها بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان بود، در ماه اول رقمی حدود ۸۰ میلیون گرفت. تازه در طول سال رقم بالاتر هم رفت، چون دلار تا ۱۴ هزار تومان هم رسید. یعنی در ماه‌هایی از سال ۹۸ میلیون تومان در استقلال درآمد داشت! در ماه‌هایی هم که تیم خوب می‌برد، درآمد او به خاطر پاداش‌ها بالاتر می‌رفت.

ولی نکته تأسف‌برانگیزتر این بود که ساشا شفر بدون مدرک آنالیزوری کنار استقلال فعالیت می‌کرد. پندار توفیقی دیروز اعتراف کرد مدرک ساشا روانشناسی بوده؛ تازه نه روانشناسی در فوتبال! او، اما در تمام جلسات فنی حاضر می‌شد، اما به گفته بازیکنان معمولاً اصلاً حرف نمی‌زد و فقط نگاه می‌کرد.

قرارداد ساشا شفر و پولی که از استقلال گرفت، به خوبی شهادت می‌دهد قرارداد خارجی‌ها در ایران چطور است؟ او حتی از بعضی از بازیکنان استقلال هم بیشتر پول می‌گرفت و رقم دریافتی‌اش سال گذشته از نصف مربیان لیگ برتر هم بیشتر بود!

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه