شمانیوز
کد خبر : 930467

اتفاقات رقم خورده در خصوص برانکو ایوانکوویچ و اختلافات او با پرسپولیس به نظر می‌رسد حضور این مربی روی نیمکت تیم ملی را منتفی کرده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی شمانیوز و به نقل فوتبالی ؛  پس از فسخ قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال، تیم ملی همچنان بدون سرمربی است. پس از کنار رفتن مربی بلژیکی از تیم ملی، اولین نامی که برای جانشینی او مطرح شد، برانکو ایوانکوویچ بود. سرمربی سابق تیم ملی در جام جهانی 2006 که دوران موفقش در پرسپولیس این مربی کروات را به نیمکت تیم ملی نزدیک‌تر کرده بود.

برانکو ایوانکوویچ پس از فسخ قرارداد مارک ویلموتس، جلسات متعددی با محمدرضا صادق سفیر ایران در کرواسی داشت. جلساتی که هر چند برانکو آن را به ماجرای اختلافش با باشگاه پرسپولیس اعلام کرده بود، اما شنیده‌ها حاکی از این بود که او برای بررسی شرایط حضورش در تیم ملی این جلسات را برگزار کرده است. با این حال سنگ بزرگی که مقابل برانکو برای حضورش روی نیمکت تیم ملی وجود دارد، ماجرای اختلافش با پرسپولیس و مطالباتی است که از این باشگاه دارد. برانکو مطالباتش از قرارداد فصل آخر حضورش در پرسپولیس را هنوز دریافت نکرده و همین موضوع شرایط او را برای حضور در تیم ملی پیچیده کرده است.

اتفاقاتی که میان برانکو و باشگاه پرسپولیس ایجاد شده و اختلاف این مربی کروات با باشگاه سابقش، به نظر می‌رسد راه حضور مجدد ایوانکوویچ روی نیمکت تیم ملی را مسدود خواهد کرد. از طرفی ماجرای تأمین منابع ارزی برای مربیان خارجی و مشکلاتی که در این راه وجود دارد، کار را برای حضور برانکو در تیم ملی سخت می‌کند. گویا بررسی‌های مجدد از سوی مسئولان ورزش کشور و مسئولان فدراسیون فوتبال، آنها را به این نتیجه رسانده که شاید در صورت انتخاب برانکو به عنوان سرمربی، مشکلات گذشته بازهم تکرار شود. ویلموتس هم به دلیل مشکلات انتقال ارز قراردادش را به صورت یک طرفه فسخ کرد و فدراسیون فوتبال هنوز موفق نشده خودش را از این مخمصه خلاص کند.

آنطور که به نظر می‌رسد، احتمال شکایت ویلموتس به فیفا نیز وجود دارد و این مربی بلژیکی قصد اقدام قانونی برای دریافت تمام قراردادش دارد. موضوعی که فدراسیونی‌ها معتقدند ویلموتس طبق مفاد قراردادش قادر به انجام آن نخواهد بود و فدراسیون برای پرداخت تمام قرارداد، محکوم نمی‌شود. با این حال شاید گذشت زمان ثابت کند که آیا ویلموتس محکوم خواهد شد یا فدراسیون فوتبال. با این حال در کنار فسخ قرارداد ویلموتس، موضوع دیگری که برای فدراسیون در اولویت قرار دارد، بحث انتخاب سرمربی تیم ملی است.

شرایط موجود از جمله مشکلات برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس و همچنین مشکلات تأمین منابع ارزی، احتمال منتفی کردن این اتفاق را بیش از پیش کرده است. یعنی بعید نیست در چند روز آینده، نام برانکو از میان گزینه‌های جانشینی ویلموتس حذف شود و فدراسیون به سمت انتخاب سرمربی ایرانی برود.

یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها از میان مربیان ایرانی برای هدایت تیم ملی فوتبال، علی دایی است. دایی که سابقه هدایت تیم ملی در انتخابی جام جهانی 2010 را هم دارد و البته در میانه راه از سمت خود برکنار شد، بار دیگر در آستانه بازگشت به تیم ملی است. نام دایی هم در حالی مطرح شده که رد پیشنهاد ذوب‌آهن به این گمانه‌زنی دامن زده است.

دایی که اواخر فصل گذشته از سایپا اخراج شد، مدتی است مربیگری نمی‌کند و به همین دلیل یکی از گزینه‌های جدی برای هدایت تیم ملی محسوب می‌شود. رابطه خوب متقابل او با بازیکنان تیم ملی هم این احتمال را بیشتر می‌کند و به نظر می‌رسد او اکنون به نیمکت تیم ملی نزدیک شده است. در صورتی که علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود، مسئولان فدراسیون تلاش خواهند کرد چند مربی خارجی را کنار او قرار بدهند تا وزن کادرفنی تیم ملی بالاتر برود. با این حال باید دید آیا وحید هاشمیان که همچنان مربی تیم ملی است و گفته می‌شود او به عنوان دستیار سرمربی بعدی کارش را در تیم ملی ادامه خواهد داد، با حضور دایی هم در کادرفنی ادامه حضور می‌دهد یا نه.

آنطور که پیداست، فدراسیون فوتبال به زودی نام سرمربی تیم ملی را اعلام خواهد کرد. یکی از مسائلی که در دستور کار بهاروند قرار دارد، انتخاب سرمربی تیم ملی است که همه انتظار دارند با معرفی سرمربی جدید، تکلیف تیم ملی هرچه زودتر مشخص شود. در صورتی که علی دایی سرمربی تیم ملی شود، او پس از 11 سال از آخرین حضورش روی نیمکت تیم ملی که فروردین‌ماه 88 در بازی مقابل عربستان بود، فروردین‌ماه 99 بار دیگر روی نیمکت تیم ملی می‌نشیند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه