شمانیوز
کد خبر : 934289

شوک به ایران؛

دلیل تغییر تصمیم کنفدراسیون فوتبال درباره اعطای میزبانی به تیم‌های ایرانی چیست؟

به گزارش  ورزشی شمانیوز و به نقل از فوتبالی ؛   در شرایطی که هنوز 24 ساعت از صعود دو تیم استقلال و شهرخودرو به مرحله گروهی لیگ قهرمانان نگذشته، بیانیه جدید AFC پیروزی‌های دیشب را تحت تاثیر قرار داده چرا که کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه ترین بیانیه اش اعلام کرده میزبانی تیم‌های ایرانی در سه بازی دور برگشت مرحله گروهی قطعی نیست و باید شرایط امنیتی ایران بررسی و بعد تصمیم گیری شود.

این نامه در حالی منتشر شده که بعد از سفر نمایندگان ایران به مالزی، اولین بیانیه‌ای که درباره میزبانی تیمهای ایرانی منتشر شد چنین مضمونی داشت اما نمایندگان ایران پس از تذکر به ای اف سی و اینکه شیطنت شده اعلام کردند کنفدراسیون فوتبال آسیا به ایران تضمین داده که سه بازی دور برگشت- به جز بازی با تیمهای عربستانی- قطعا در خاک ایران برگزار خواهد شد.

ای اف سی در تاریخ 3 بهمن اعلام کرده بود بیانیه قبلی خود مبنی بر شرط میزبانی باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان پس از بررسی شرایط امنیتی کشورمان را حذف کرده و اشاره داشته است که تیم‌های ایرانی در بازی‌های چهارم، پنجم و ششم خود در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا میزبان خواهند بود.

ای اف سی حوالی ساعت ۳ بامداد به وقت کوالالامپور روز بعد در یک حرکت عجیب، بیانیه اش را اصلاح کرد اما در این بیانیه جدید هم شیطنت شده بود. شیطنتی که علی نژاد سرپرست معاونت وزیر ورزش و جوانان و همچنین نمایندگان ایران که در مالزی و در جلسه با وینزور جان دبیرکل ای اف سی حضور داشتند، آن را قبول نمی کردند. در بیانیه اصلاحی جمله ای نوشته شده بود که مشکوک بود و از دو واژه  Home matches استفاده شده بود که معنای بازیهای خانگی می داد نه بازی در خانه! علی نژاد و محمد حسن انصاری فرد در برنامه وقت اضافه رادیو ایران این مساله را به شدت تکذیب می کردند و به حساسیت های مجریان برنامه می خندیدند اما حساسیت مجریان برنامه رادیویی درست بود.

جزئیات تهدید AFC

قبل از اینکه به ادامه گزارش بپردازیم بد نیست به عقب برگردیم و ببینیم در جلسه نمایندگان ایرانی با دبیرکل AFC چه گذشت. در آن جلسه، کنفدراسیون فوتبال آسیا تیمهای ایرانی را تهدید می‌کند که در صورت انصراف از حضور در لیگ قهرمانان نه تنها با جریمه نقدی حدود 11- 10 میلیون دلاری مواجه خواهند شد بلکه به جز این فصل، در دو فصل آینده لیگ قهرمانان هم حق حضور نخواهند داشت ضمن آنکه میزبانی تیم ملی از حریفانش هم به خطر خواهد افتاد. در آن جلسه، علی‌نژاد معاون وزیر ورزش این شرط را می‌گذارد که تیمهای ایرانی در صورتی با خواسته‌های AFC موافقت خواهند کرد که به آنها گارانتی داده شود، تیم‌های ایرانی شکلی برای میزبانی از حریفانشان نخواهند داشت و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به گفته حاضران در جلسه، این شرط را قبول کرده و به تیمهای ایرانی تضمین می‌دهد منتهی این روایت تائید نشده هم وجود دارد که ای اف سی گفته به شرطی اجازه میزبانی به تیمهای ایرانی داده می‌شود که شرایط امنیتی ایران برای میزبانی لیگ قهرمانان بررسی شود.

بازرسان AFC در راه ایران

هنوز مشخص نیست کنفدراسیون فوتبال آسیا چگونه شرایط ایران برای میزبانی از لیگ قهرمانان را ارزیابی خواهد کرد اما به نظر می‌رسد در مدت باقیمانده تا بازیهای دور برگشت مرحله گروهی، نمایندگان AFC به ایران سفر خواهند کرد و جلساتی با مسئولان وزارت ورزش و نهادهای دیگر خواهند داشت و از آنها تضمین بگیرند که هنگام بازیهای برگشت مرحله گروهی در ایران، هیچ مشکل امنیتی رخ ندهد. اتفاقی که پیش از این و هنگام برگزاری بازیهای تیمهای ایرانی و عربستانی در کشورمان شاهد آن بودیم.

بازیها در ایران برگزار می‌شود؟

درست است که ای اف سی به طور قطعی از برگزاری بازیها در ایران خبر نداده اما دیشب و پس از مشخص شدن صعود استقلال به مرحله گروهی لیگ قهرمانان، کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه بازیهای این تیم در مرحله گروهی را به باشگاه ابلاغ کرده و استادیوم آزادی را به عنوان میزبان بازیهای استقلال در مرحله برگشت معرفی کرده است.

نامه‌ای که احتمالا برای باشگاه شهرخودرو هم فرستاده شده باشد. البته همه آن نامه ها، پیش از نامه جدید امروز فرستاده شده است و به نظر می رسد علاوه بر میزبانی مرحله گروهی هم میزبانی نمایندگان فوتبال ایران در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا را به خطر بیندازد و هم خطری برای میزبانی تیم ملی فوتبال ایران در سه بازی مقابل هنگ کنگ، بحرین و عراق باشد. 

واکنش به بیانیه جدید

فرهاد حمیداوی مالک باشگاه شهرخودرو درباره بیانیه جدید AFC می‌گوید:" ما دیگر به این ناعدالتی و تصمیمات غیرورزشی عادت کرده‌ایم. احتمالا تصور AFC این بود که اگر بازیهای شهرخودرو و استقلال در خارج از کشور برگزار شود، آنها به مرحله گروهی نخواهند رسید اما این اتفاق افتاد و حالا که دو تیم عربی توسط دو نماینده ایران حذف شده‌اند، شاهد چنین بیانیه‌ای هستیم. بیانیه‌ای که قطعا کشورهای عربی هم از آن استقبال خواهند کرد. امیدوارم کنفدراسیون فوتبال آسیا سر تضمینی که به ما داد بماند و سیاستهای کشورهای عربی نقشی در تغییر نظر آنها نداشته باشد"

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه