`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

قیمت بلیت هواپیما

قیمت بلیت هواپیما کاهش یافت | جزییات کاهش قیمت بلیت هواپیما

وزیر راه، مسکن و شهرسازی از کاهش ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما، خبر داد.

به گزارش شما نیوز: در ماه های اخیر قیمت بلیت هواپیما با افزایش چشمگیری روبرو شده بود. قیمت بلیت هواپیما نقش مهمی در تردد هوایی مسافران دارد. در سال های اخیر، قیمت بلیت هواپیما به شدت افزایش یافته است. قیمت بلیت هواپیما اگر مناسب باشد بسیاری از مسافرت ها بصورت هوایی انجام می شود و از ترافیک در جاده های برون شهری، کاسته می شود. نیاز است مسوولان، نظارت بیشتری بر قیمت بلیط هواپیما داشته باشند.
«رستم قاسمی» در حاشیه اجرای رزمایش زمستانی پلیس در جاده‌ها که پیش از ظهر امروز برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران از طرح وزارت راه برای نوسازی ناوگان حمل و نقل در کشور خبر داد و گفت: ۳۶۰ هزار کامیون در کشور تردد می‌کنند که درصد قابل توجهی از آن‌ها وضعیت مناسبی به لحاظ فرسودگی ندارند. ناوگان ریلی ما نیز در همین وضعیت است و در همین راستا طرح جامع نوسازی ناوگان حمل و نقل در کشور به اجرا درخواهد آمد و ما اعلام کردیم که باید طی چند سال پیش رو این نوسازی‌ها انجام شود.
قاسمی در مورد اجرای طرح هوشمند محدودیت‌های کرونایی نیز گفت: ما اعلام کرده‌ایم که افرادی که بنا دارند تا از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند حتما واکسن کرونا را تزریق کرده‌ باشند.
وزیر راه در پاسخ به پرسشی درباره قیمت بلیت هواپیما اظهار کرد: ما تأکید کردیم که هواپیماها باید از ۶۰ درصد ظرفیت‌شان در ایام کرونا استفاده کنند. البته در مورد افزایش قیمت نیز امسال و قبل از شروع به کار دولت سیزدهم افزایش قیمت بلیت هواپیما را داشتیم که این موضوع مربوط به تورم بود.
وی اضافه کرد: اما ما تصمیم گرفتیم که از امروز قیمت بلیت هواپیما ۱۵ درصد کاهش پیدا کند که این موضوع از امروز اجرایی شد.
قاسمی در مورد استفاده از گاردریل‌های استاندارد در حاشیه جاده‌ها نیز گفت: به روزرسانی و مناسب‌سازی گاردریل‌ها نیز در دستور کار است و ما پیگیر این موضوع هستیم.

دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیما

پیشتر، «رحمت‌الله فیروزی پوربادی» در تحلیل دلایل افزایش قیمت بلیط هواپیما اظهار داشت: در افزایش قیمت بلیط هواپیما عوامل متعددی مؤثر هستند. یکی از این دلایل افزایش قیمت ارز است که نوسازی و نگهداری ناوگان هوایی بخش مسافربری کاملاً به افزایش و کاهش قیمت ارز واکنش نشان می‌دهد.
وی گفت: تعمیرات و تأمین قطعات مورد نیاز هواپیما با ارزهای خارجی صورت می‌گیرد؛ یعنی اگر یک هواپیمای مسافربری نیازمند قطعه‌ای باشد، قطعاً باید آن را از طرق مختلف مانند واردات تأمین کرد و برای واردات نمی‌توانیم چشمان خود را به قیمت دلار و یورو بست.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عامل دوم افزایش قیمت بلیط هواپیما را ابلاغیه دولت در خصوص تعیین محدودیت حمل مسافر توسط شرکت‌های هواپیمایی عنوان کرد و افزود: به خاطر کرونا دولت به تمام شرکت‌‎های هواپیمایی دستور داده که 60 درصد ظرفیت هواپیماها را به حمل مسافر اختصاص دهند و حتماً 40 درصد فضای هواپیما به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید خالی از مسافر باشد.

بخشی از ناوگان هوایی کشور زمین‌گیر است

فیروزی پوربادی سومین عامل در افزایش قیمت بلیط هواپیما را مرتبط با زمین‌گیر شدن بخشی از ناوگان شرکت‌های هواپیمایی می‌داند و گفت: تعداد زیادی ازهواپیماهای شرکت‌ها به دلیل نبود قطعه از ناوگان هوایی کنار گذاشته شده است. مثلاً از 60 هواپیمای شرکت ایران ایر تنها 10 هواپیمای آن در خطوط پروازی فعال هستند.
او در پایان از احتمال کاهش قیمت بلیط هواپیما خبر داد و بیان داشت: کمیسیون عمران مجلس در حال رایزنی با شرکت‌های هواپیمایی است تا قیمت بلیط هواپیما کاهش پیدا کند. البته قانون پنجم چنین اجازه‌ای را به شرکت‌ها داده اما ما به دنبال این هستیم تا مساواتی صورت بگیرد تا هم مردم و هم شرکت‌های هواپیمایی ضرر نکنند.  

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied