`
شمانیوز
شما نیوز

مذاکرات وین

فوری | نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره توافق ایران و آمریکا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از برگزاری نشست فوق العاده کمیسیون متبعوش در راستای بررسی میزان رعایت قانون مصوب مجلس در روند مذاکرات وین خبر داد.

به گزارش شمانیوز: مذاکرات وین به نظر به خط پایان رسیده و طرفین به جمع بندی و حل اختلافات باقی مانده بر سر توافق ایران و آمریکا مشغول شده اند. گروه 1+4 در مذاکرات وین تمامی راه حل های دستیابی به توافق را بررسی نموده و طبق اعلام برخی منابع، متن توافق هم آماده شده است. خبرها حاکی از سعی در دستیابی توافق برای طرفین دارد اما چه توافقی و چگونه، موضوعی است که در نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز گذشته بحث وتبادل نظر شد.

محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست فوق العاده روز گذشته (یکشنبه 15 اسفندماه) کمیسیون متبوعش، گفت: در این نشست اعضای کمیسیون در خصوص آخرین تحولات مذاکرات وین بحث و تبادل نظر کردند.

وی با اشاره به اینکه در جریان مذاکرات و تفاهم های صورت گرفته، نظرات طرفین در بحث تحریم هایی مانند فروش نفت، تبادل مالی، کشتیرانی و غیره به همدیگر نزدیک شده است، ادامه داد: در واقع در بیشتر موارد جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+4 به نقطه مشترک و توافق به صورت شفاهی رسیده اما 6 الی 7 مورد از تحریم ها باقی مانده که برای کشورمان مهم است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه اگر طرف های غربی حسن نیت و جدیت داشته باشند، مسائل اختلافی حل شدنی است افزود: بدون شک قبل از اینکه این موارد تعیین تکلیف شوند، رضایت به توافق بد نمی دهیم و زیر بار چنین موضوعی نخواهیم رفت.

عباس زاده مشکینی به خانه ملت گفت: تحریم هایی مانند آیسا، کادسا، ویزا و تحریم برخی نهادها مانند سپاه پاسداران باید حل شود لذا خیلی هم اهل ضرب الاجل نیستیم و اعتقاد داریم اگر مذاکرات یک ماه هم طولانی شود، بهتر خواهد بود تا موارد مذکور به نتیجه برسد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته طرف های غربی در حوزه فعالیت های هسته ای کشورمان نگرانی هایی دارند که برای رفع آنها در چارچوب پادمان همکاری می کنیم تا موضوعات شفاف شود و همچنین محدودیت هایی که بدون منطق و غیرقانونی علیه‌مان اعمال کردند، برطرف شود.

به گزارش تسنیم، کمیسیون امنیت ملی مجلس در هفته‌ای که گذشت با برگزاری چندین نشست فوق العاده، آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام در وین را مورد بررسی قرار داده است که یکی از مهمترین این نشست‌ها با حضور حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها