`
شمانیوز
شما نیوز

مسکن

عملیات اجرایی ساخت مسکن ملی آغاز شد | جزییات ساخت مسکن ملی در استان ها

وزیر راه و شهرسازی از شروع عملیات اجرایی ساخت خانه‌های طرح «نهضت ملی مسکن» در استان های کشور، خبر داد.

عملیات اجرایی ساخت مسکن ملی آغاز شد | جزییات ساخت مسکن ملی در استان ها

به گزارش شما نیوزمسکن جزو نیازهای اولیه هر شخصی است و نداشتن مسکن برای خانواده ها مشکلات عدیده ای را به همراه دارد. نیاز اولیه جوانان برای ازدواج داشتن مسکن شخصی است ولی به دلیل قیمت بالای خانه در ایران بسیاری از جوانان حتی بعد از سال ها نمی توانند صاحب مسکن شوند. دولت باید در بخش مسکن ورود کند تا با برنامه های سازنده و موثر بتواند قیمت مسکن را کنترل کند.
وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ قانون پرداخت تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها به بخش مسکن خبر داد و گفت: همزمان به کمک استاندارها که رییس شورای عالی مسکن نیز هستند از امروز (دوشنبه 10 آبان ماه) در هر استان، شروع عملیات اجرایی ساخت خانه‌های طرح «نهضت ملی مسکن» را خواهیم داشت.
«رستم قاسمی» در مراسم چهارمین همایش ملی پدافند شهری که صبح امروز (دوشنبه 10 آبان ماه) در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: ساخت ۴ میلیون مسکن نیاز به تاسیس شهرک‌های جدید و توسعه فضای شهری دارد و فرصت خوبی است که در طراحی شهرک‌های جدید موضوع پدافند غیرعامل را در دستور کار قرار دهیم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با همکاران در بخش پدافند غیرعامل هماهنگ هستیم تا سازوکارها در شهرهای بزرگ و شهرک‌های جدید با تکیه بر پدافند غیرعامل باشد، ادامه داد: هر چقدر به سمت هوشمندی و تکنولوژی برویم خطر جنگ‌های سایبری بیشتر خواهد بود و از آنجایی که جنگ‌های آینده جنگ‌های سایبری است لازم است در طراحی شهری موضوع پدافند غیرعامل لحاظ شود و ادامه مسیر کار امن باشد.

بانک ها جریمه مالیاتی می شوند

وی گفت: برای اینکه بتوانیم تعهدات خود نسبت به ابلاغ قانون جهش تولید مسکن را که ساخت ۴ میلیون مسکن است، انجام دهیم نیازمند ضوابط و اقداماتی هستیم که نشان‌دهنده رویکرد اصلی ما یعنی «شهرک سازی» به جای خانه سازی باشد. بنابراین همزمان تلاش می‌کنیم در طراحی شهرهای جدید با همکاری همکاران در بخش پدافند غیرعامل کارها پیش رود.
همچنین در ادامه این برنامه وزیر راه و شهرسازی در گفت‌و گوی آنلاین با شهرداران و استانداران سراسر کشور با توجه به ابلاغ اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت: از آنجایی که استانداران رییس شورای شهرسازی استان نیز هستند تقاضا داریم در اجرای طرح نهضت ملی مسکن همه تلاش خود را داشته باشند.
وی با بیان اینکه سهمیه‌ها بر اساس جمعیت هر استان ابلاغ شده است و استانداران هر چه سریعتر باید عملیات اجرایی را آغاز کنند، بیان کرد: جلسه مشترک روز گذشته با نمایده بانک مرکزی داشتیم و بر این اساس از امروز  به بانک‌ ها ابلاغ می‌شود تا تخصیص سهم ۲۰ درصدی تسهیلات مسکن را انجام دهند و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به صورت سالیانه باید سهم مسکن را پرداخت کنند.
وزیر راه و شهرسازی، گفت: چنانچه هر بانکی به این قانون عمل نکند مشمول جریمه مالیاتی می شود.
به گفته وزیر راه و شهرسازی سهم هر واحد مسکونی نبست به موقعیت پروژه‌ها مشخص شده است و از امروز که ابلاغ تخصیص وام به بانک‌ها داده می‌شود پروژه ها نیز وارد مرحله عملیات اجرایی می شود.
وزیر راه و شهرسازی، گفت: برای برخی پروژه‌ها زمین برای اقشار کم درآمد ۹۹ ساله در اختیار قرار می‌گیرد و چنانچه زمین‌ها از سوی سازمان‌های دولتی برای اجرای طرح اختصاص داده نشود؛ یک طرفه اداره ثبت زمین‌ها را به وزارت راه می دهد.
قاسمی گفت: همه ابزار قانونی لازم برای اجرای طرح فراهم است و از امروز هر روز و هر هفته میزان پیشرفت کار را پیگیری می‌کنیم و ملاک انتظار ما برای پیشرفت طرح «امکانات موثر مدیران در در استانها» است.
وی خطاب به شهرداران، بیان کرد: شب گذشته، تفاهمنامه‌ای با وزیر کشور امضا شد که شهردارها بنابر درخواست اداره راه و شهرسازی استان ها اقدام به صدور پروانه کنند.
وزیر راه و شهرسازی، گفت: بر این اساس ظرف یک ماه باید پروانه‌های ساختمانی صادر شود و بر اساس قانون هزینه پروانه ساخت را وزارت راه و شهرسازی به جای متقاضی پرداخت می‌کند و هر ۶ ماه یکبار این مبالغ با شهرداری توسط وزارت راه و شهرسازی تسویه می شود.
وی ادامه داد: از امروز به کمک استاندارها که رییس شورای عالی مسکن نیز هستند هر روز در هر استانی شروع عملیات اجرایی را خواهیم داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied