`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

ارز فی

گذشت از قصاص 2 نفر | شرط 500 میلیون تومانی برای گذشت از قصاص

پسرجوانی که پدرش 20 سال قبل از سوی دو مرد به قتل رسیده در حالی به گذشت از قصاص آنها راضی شد که 500 میلیون تومان دیه به وی بپردازند.

به گزارش شمانیوزیکی از مواردی گذشت از قصاص اعلام بخشش اولیای‌دم از اجرای حکم قصاص است که این امر ممکن است با گرفتن غرامت به میزان دیه یا به مصالحه کمتر یا بیشتر باشد. گذشت از قصاص مخصوص اولیای دم مقتول است و جز آنها کس دیگری نمی‌تواند قصاص را درخواست یا از آن گذشت کند. پسر جوان برای گذشت از قصاص تقاضای دریافت 500 میلیون تومان پول کرد. گذشت از قصاص 2 نفر در ازای پرداخت 500 میلیون پول صورت گرفت. 

گذشت از قصاص 2 نفر

پسرجوانی که پدرش 20 سال قبل از سوی دو مرد به قتل رسیده در حالی به گذشت از قصاص آنها راضی شد که 500 میلیون تومان دیه به وی بپردازند.

12 دی سال 80 به‌دنبال تماس تلفنی مردی جوان مبنی بر قتل مردی میانسال به‌ نام هوشنگ، مأموران پلیس به محل حادثه رفتند. نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد هوشنگ بر اثر خفگی به قتل رسیده و دو مرد جوان که در محل حضور داشتند ضمن اعتراف به قتل دستگیر شدند.

یکی از آنها در تحقیقات گفت: هوشنگ در نزدیکی خانه ما زندگی می‌کرد؛ چند سال قبل همسرش فوت کرده و یک پسر داشت. مدتی قبل او به خواهرم پیشنهاد ازدواج داده بود اما خواهرم مخالفت کرده و جواب رد داده بود.

گذشت از قصاص

با این حال هوشنگ دست بردار نبود و خواهرم می‌گفت به خاطر اصرار و پیگیری‌های بیش از حد وی ناراحت است و از من خواست با او حرف بزنم تا منصرف شود. به همین خاطر من به همراه شوهرخواهر دیگرم به خانه هوشنگ رفتیم اما صحبت‌های ما به بحث تبدیل شد و هوشنگ شروع به داد و فریاد کرد.

برای اینکه صدای داد و فریاد او را همسایه‌ها نشنوند، من و بهمن دستمان را روی دهان او گذاشتیم. اصلاً فکر نمی‌کردیم که این کار منجر به یک جنایت می‌شود و هوشنگ به قتل می‌رسد. دستمان را که از روی دهانش برداشتیم، متوجه شدیم که نفس نمی‌کشد، با اورژانس تماس گرفتیم اما مرد میانسال جانش را از دست داده بود.

با اعتراف دو متهم جوان، آنها به بازسازی صحنه قتل پرداختند. با تکمیل تحقیقات، پرونده برای صدور حکم به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد و متهمان پای میز محاکمه به دفاع از خود پرداختند.

قضات دادگاه باتوجه به درخواست تنها اولیای دم پرونده که فرزند قربانی بود، حکم قصاص دو متهم را صادر کردند.اما با گذشت 20 سال از این ماجرا متهمان در زندان ماندند و اولیای دم برای اجرای حکم حاضر نشدند.

بلاتکلیفی پرونده این دو مرد بعد از 20 سال باعث شد تا واحد صلح و سازش مستقر در دادسرای امور جنایی پایتخت وارد عمل شوند و چندین جلسه صلح و سازش، تشکیل دادند که در نهایت فرزند مقتول با یک شرط راضی به گذشت از خون پدرش شد و گفت چنانچه هر کدام از متهمان 250 میلیون تومان به من پرداخت کنند تا این پول را صرف کارهای خداپسندانه کنم رضایت می‌دهم.

اما این دو مرد که به سن میانسالی رسیده‌اند اظهار داشتند به‌دلیل اینکه سال‌ها در زندان بوده‌اند و هیچ منبع درآمدی نداشته‌اند توانایی پرداخت چنین پولی ندارند بنابراین واحد صلح و سازش دادسرای جنایی از نیکوکارانی که تمایل دارند به این دو زندانی کمک کرده و با پرداخت دیه آنها مقدمات آزادی آنها را فراهم کنند خواست تا به شعبه صلح و سازش مستقر در دادسرای امور جنایی تهران یا شعبه سوم اجرای احکام دادسرای جنایی مراجعه کنند.

در ادامه به حوادث دیگری که اتفاق افتاده است می‌پردازیم:

قتل پدر و مادر در کوچه

سر معتاد به خاطر اختلاف با پدر و مادرش آنها را با ضربه‌های چاقو به قتل رساند.

سردار حیدر سوسنی، فرمانده انتظامی استان بوشهر در جمع خبرنگاران گفت: ساعت ۱۲ دوشنبه وقوع دو قتل عمد در یکی از محلات شهر بوشهر به مأموران انتظامی کلانتری ۱۱ اعلام شد و کارآگاهان پلیس آگاهی پس از حضور در محل با جسد غرق در خون زن و شوهر میانسالی در کوچه رو به رو شدند. با حضور در صحنه جرم مشاهده شد این زوج به‌وسیله چاقو به قتل رسیده و جسد خون آلود آنان در کوچه رها شده است.

کارآگاهان پلیس بوشهر در نخستین تحقیقات دریافتند قاتل پسر 38 ساله این زوج بوده که در کمتر از دو ساعت از وقوع قتل با تحقیقات ویژه پلیسی و اقدامات اطلاعاتی قاتل شناسایی و دستگیر شد و با هماهنگی قضایی متهم را به پلیس آگاهی منتقل کردند.

قاتل پس از روبه‌رو شدن با مستندات موجود، در نهایت پرده از این جنایت هولناک برداشت و به قتل پدر و مادرش اعتراف کرد.

سردار سوسنی گفت: قاتل به علت اعتیاد به هروئین و اختلاف خانوادگی با پدر و مادر خود درگیر شده و پس از مقاومت آنها به این جنایت هولناک دست زده است.

4 کشته در آتش سوزی خانه ویلایی

 آتش‌سوزی در یک خانه ویلایی منجر به مرگ 2 زن و 2 مرد در مهرشهر کرج شد.

مهدی سمیعی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج درباره این حادثه به «ایران» گفت: ساعت 19:18 شامگاه یکشنبه شانزدهم آبان خبرآتش گرفتن یک خانه ویلایی به مرکزفوریت‌های سازمان آتش‌نشانی کرج اعلام شد و خیلی زود ۲۱ نفر نیروی عملیاتی به‌همراه شش دستگاه خودرو امدادی از چهار ایستگاه آتش‌نشانی به خیابان تختی حسین آباد مهرشهراعزام شدند. دراین حادثه یک خانه ویلایی 100 متری طعمه حریق شده بود. آتش‌نشانان ضمن جلوگیری از سرایت حریق به ساختمان‌های مجاور نسبت به ایمن‌سازی محل اقدامات لازم را انجام دادند اما پس از اطفای حریق مشخص شد در این آتش‌سوزی دو زن و دو مرد که با هم نسبت فامیلی داشتند در آتش سوختند و جان باختند. اجساد این دو زن ودو مرد برای تحقیقات بیشتر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش پرونده برای رسیدگی در اختیار دادسرای جنایی کرج قرار گرفته و علت وقوع این آتش‌سوزی تحت بررسی کارشناسان قرار دارد.

منبع: ایران

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied