`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

ارز فی

زلزله در هرمزگان همچنان ادامه دارد | زلزله ۵ ریشتری هرمزگان را لرزاند

دقایقی پیش زلزله ی دیگر به بزرگی 5 ریشتر هرمزگان را لرزاند، آخرین جزئیات زلزله زنجیره ای در هرمزگان را می‌توانید بخوانید.

به گزارش شمانیوززلزله در هرمزگان همچنان ادامه دارد. لحظاتی پیش بعد از زلزله و پس لرزه  های روز گذشته زلزله ای به بزرگی 5 ریشتر استان هرمزگان را لرزاند. زلزله در عمق ۱۳ کیلومتری زمین حوالی «فین» هرمزگان رخ داد. زلزله ۵ ریشتری اضطراب مردم را افزایش داد.

پس‌لرزه ۵ ریشتری اضطراب مردم را افزایش داد

فرماندار بندرعباس: 

پس‌لرزه ۵ ریشتری امروز، نگرانی و اضطراب مردم را افزایش داده و بسیاری از خانواده ها بیرون از منزل هستند.

رییس لرزه‌نگاری: 

زلزله‎ بالای ۶ ریشتر ممکن است تا ۲ ماه پس‎لرزه داشته باشد. امکان دارد بزرگی پس‎لرزه‎ها تا ۵.۵ ریشتر هم باشد. 

زلزله

زلزله هفت هزار میلیارد ریال به واحدهای مسکونی هرمزگان خسارت زد

مهدی دوستی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همچنین حدود سه هزار واحد مسکونی آسیب دیده در روستاها و مناطقی کانون این زلزله، نیازمند بازسازی، تعمیر و احداث هستند.

وی بیان داشت: پس از وقوع زلزله مکان هایی به ویژه در روستاهای آسیب دیده، جهت اسکان موقت و اضطراری مردم آماده شد.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ تخته چادر جهت اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده استان هرمزگان توزیع شده است و ۵۰۰ تخته چادر دیگر نیز طی امروز دوشنبه توزیع خواهد شد.

دوستی یادآورشد: بازسازی منازل آسیب دیده و واحدهای تخریب شده به ویژه در روستاهای «گیشان غربی» و «آب شیرین» بخش فین شهرستان بندرعباس در اولویت قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: کار فنداسیون بخشی از این واحدهای مسکونی نیز تا آخر هفته جاری آغاز خواهیم کرد.

معاون اول رییس جمهوری، مهدی دوستی استاندار هرمزگان و هیات همراه شب گذشته تا سحرگاه از مناطق زلزله زده روستاهای بخش فین و بندرعباس بازدید و به صورت میدانی وضعیت را بررسی کردند.

محمد مخبر در ادامه بازدید از مناطق زلزله زده هرمزگان با حضور در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در سحرگاه دوشنبه از مصدومان زمین لرزه های ۶ و چهار دهم و ۶ و سه دهم ریشتری فین عیادت و با آن ها به گفت و گو پرداخت. وی همچنین از کمپ اضطراری مستقر در ورزشگاه خلیج فارس بازدید کرد.

مخبر از آخرین وضعیت راه‌های شمال بندرعباس و مناطق زلزله زده فین به صورت میدانی بازدید کرد و از تلاش نیروهای امدادی و خدماتی برای خدمت رسانی به مردم قدردانی کرد.

همچنین آخرین وضعیت زیرساختی مقابله با بحران استان هرمزگان نیز در ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان با حضوری مخبر پیگیری شد.

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس اطلاعات شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز اعلام کرد: از ساعت ۱۵:۳۷ بیست و سوم تا ساعت ۹ صبح بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا و بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگای ۶.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه و ۴ ثانیه و در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگای ۶.۳ در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.

 ۶۱ پس‌لرزه به بزرگای بین ۳ تا ۵ در مقیاس امواج درونی زمین 

همچنین پس از آن ۶۱ پس‌لرزه به بزرگای بین ۳ تا ۵ در مقیاس امواج درونی زمین در این منطقه از جنوب کشورمان رخ داد. 

طبق آخرین اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از این ۶۱ پس‌لرزه، ۹ پس‌لرزه با بزرگای بین ۴ تا ۵، ۳۰ پس‌لرزه با بزرگای بین ۳ تا ۴ و ۲۲ پس‌لرزه با بزرگای کمتر از ۳ در مقیاس امواج درونی زمین در استان هرمزگان رخ داده است.

این مرکز اعلام کرد که روز گذشته و در پی وقوع دو زلزله اصلی در منطقه هرمزگان، زلزله ای با بزرگای بین ۵ تا ۶ در مقیاس امواج درونی زمین رخ نداده است. 

یک عذرخواهی به قهرمانان زلزله بندرعباس بدهکاریم

شاید بارها از مهندسان و سازندگان مسکن با نام ها و توصیف های نامناسبی مانند بساز و ... نام برده ایم اما زلزله اخیر نشان داد دست اندرکاران صنعت ساختمان در بندرعباس با وجود تمام کاستی هایی که ممکن است در کارشان وجود داشته باشد، اما حداقل کم فروشی نکرده‌اند و اکنون ماییم که باید به خاطر به کار بردن تعابیر نامناسب از آنها عذرخواهی کنیم.

 زلزله‌ای با این شدت و زمان طولانی و با تراکم جمعیت تقریباً ۶۰۰ هزار نفری بندرعباس با تنها یک جان باخته، چیزی شبیه معجزه است که در کنار باورها و اعتقادات معنوی و مذهبی، نقش نجات بخش عامل انسانی را در آن نباید نادیده گرفت.

 حتی آپارتمان های مسکن مهر پیامبر اعظم(ص) بندرعباس نیز که پیش از این بارها نسبت به پایداری آن در برابر زلزله هشدار داده بودند در این آزمون سربلند ماندند .

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied