`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

مرگ باورنکردنی معلم خراسانی در انفجار کپسول گاز + عکس

معاون فرماندار شهرستان کلات از فوت یک دانشجو معلم بر اثر انفجار کپسول گاز مایع خبر داد.

مرگ باورنکردنی معلم خراسانی در انفجار کپسول گاز + عکس

به گزارش شمانیوزیک دانشجو معلم درحادثه انفجار در کلات فوت کرد. فوت معلم به علت انفجار کپسول گاز مایع بود. دانشجو معلم خراسانی با انفجار کپسول گاز در بیمارستان بستری شد و در جدال با مرگ این معلم فداکار تسلیم سوختگی شدید شد.

معاون فرماندار شهرستان کلات از فوت یک دانشجو معلم بر اثر انفجار کپسول گاز مایع خبر داد.

ابوالفتح لشگری اظهار کرد: بر اثر انفجار کپسول گاز مایع  در روستای سرود شهرستان کلات یک نفر دانشجو معلم جان خود را از دست داد.

معاون فرماندار شهرستان کلات ادامه داد: همچنین این حادثه سه نفر مصدوم بر جای گذاشت که برای مداوای اولیه به درمانگاه زاوین انتقال داده شدند؛ که یک نفر مداوای سرپایی قرار گرفت و ۲ نفر دیگر با سوختگی شدید مواجه هستند.

وی با بیان اینکه این حادثه که امروز صبح در روستا سرود اتفاق افتاده، متذکر شد: بررسی‌های اولیه حاکی از نشت کپسول گاز مایع اعلام شده است.

معلم

علت سوختگی 

سوختگی (به انگلیسی: Burn) نوعی آسیب به پوست یا بافت است که بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می‌آید.

 سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند. در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد.

در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق‌تر مانند عضلات یا استخوان آسیب ی دارد. سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند. قرار دادن محل سوختگی زیر شیر آب می‌تواند به تسکین درد کمک کند و آسیب را کاهش دهد؛ با این وجود تماس طولانی با آب ممکن است باعث سرمازدگی شود. در سوختگی با ضخامت نسبی لازم است محل سوختگی را با آب و صابون شست‌وشو داد و سپس پانسمان کرد.

مشخص نیست در مورد آبله‌ها باید چه اقدامی انجام داد ولی احتمالاً کار منطقی این است که به آن‌ها دست نزنیم. معمولاً در سوختگی‌های نوع سوم به درمان‌های جراحی مانند پیوند پوست نیاز است. معمولاً سوختگی‌های وسیع نیازمند چندین مرحله تزریق وریدی هستند زیرا واکنش التهابی متعاقب باعث کم شدن محسوس جریان مویرگ و خیز می‌شود. رایج‌ترین مشکل در رابطه با سوختگی مربوط به عفونت است.

اگرچه سوختگی‌های وسیع می‌توانند باعث مرگ شوند اما درمان‌های جدید که از سال ۱۹۶۰ ابداع شده‌اند به‌طور قابل توجهی مرگ ناشی از سوختگی را به ویژه در کودکان و نوجوانان کاهش داده‌اند. حدود ۱۱ میلیون نفر در جهان نیازمند درمان دارویی اند و هر ساله ۳۰۰۰۰۰ نفر در اثر سوختگی می‌میرند. در آمریکا نزدیک به ۴۰٪ از افرادی که در مراکز سوختگی پذیرش می‌شوند بر اثر صدمات ناشی از سوختگی می‌میرند. پیامد دراز مدت سوختگی در مرحله اول به وسعت سوختگی و سن فرد بستگی دارد.

محتویات 

۱علائم و نشانه‌ها

۲علت

۲.۱گرما

۲.۲مواد شیمیایی

۲.۳برق

۲.۴تشعشع

۲.۵عمدی

۳پاتو فیزیولوژی

۴تشخیص بیماری

۴.۱وسعت

۴.۲شدت

۵پیشگیری

۶مراقبت

۶.۱مایعات وریدی

۶.۲مراقبت از زخم

۶.۳درمان با دارو

۶.۴درمان با پانسمان بیولوژیک

۶.۵جراحی

۶.۶درمان‌های دیگر

۷روش‌های جدید درمان اسکار

۸پیش آگهی

۸.۱عوارض

۹همه گیرشناسی

۹.۱کشورهای توسعه یافته

۹.۲کشورهای در حال توسعه

۱۰تاریخچه

۱۱جستارهای وابسته

۱۲منابع

۱۳پیوند به بیرون

علائم و نشانه‌ها

ویژگی‌های سوختگی به عمق آن بستگی دارد. در سوختگی‌های سطحی فرد آسیب دیده دو یا سه روز درد دارد و در طول روزهای بعدی پوست ناحیه‌ای که دچار سوختگی شده کنده می‌شود. افرادی که از سوختگی‌های شدیدتر رنج می‌برند، بیشتر از فشار روحی نارضایتی و شکایت دارند تا از درد ناشی از سوختگی. افرادی که دچار سوختگی‌های با ضخامت کامل هستند ممکن است به‌طور کامل نسبت به سوزن زدن یا لمس خفیف بی‌تفاوت باشند. اگرچه سوختگی‌های سطحی به رنگ قرمز هستند، سوختگی‌های شدید ممکن است به رنگ صورتی، سفید یا سیاه باشند.

 سوختگی‌های اطراف دهان یا سوختگی سطحی موهای داخل بینی می‌تواند نشانگر سوختگی مجاری تنفسی باشد، اما این یافته‌ها قطعی نیستند. نشانه‌های نگران‌کننده تر شامل این موارد می‌باشد: تنگی نفس، گرفتگی صدا و صدای گوشخراش یا خس خس سینه. خارش در طول فرایند بهبود طبیعی است و در ۹۰٪ افراد بالغ و تقریباً در همه کودکان اتفاق می‌افتد. ممکن است در مورد آسیب‌های ناشی از برق، احساس کرختی یا مور مور برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. ممکن است سوختگی‌ها اختلالات عاطفی و روانی را به همراه داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied