شمانیوز
شما نیوز

قیمت تخم مرغ

قیمت تخم‌مرغ طلایی شد

قیمت تخم مرغ طلایی شد به نحوی که قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی به حدود ۳۸ هزارتومان رسیده است.

به گزارش شمانیوز: قیمت تخم مرغ طلایی شد به نحوی که قیمت تخم مرغ در خرده فروشی هرشانه به حدود ۳۸ هزارتومان رسیده است. قیمت تخم مرغ اگر در سطح مغازه‌ها با نرخ بالا به دست مصرف‌‌کنندگان برسد این امر گرانفروشی بوده و ناشی از عدم نظارت و کنترل موثر این واحدها است.

قیمت هرشانه تخم مرغ که هفته گذشته به حدود ۳۰ هزارتومان رسیده بود در حال حاضر با جهشی مجدد به هر شانه حدود ۳۸ هزارتومان رسیده است. افزایش قیمتی که رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی آن را بی سابقه دانست و علت آن را صادرات و حباب ایجاد شده  مطرح کرد.

مهدی یوسف خانی در این باره اظهار کرد: قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۳۳ هزارتومان، قیمت برای مغازه دار ۳۵ هزارتومان و  قیمت برای مصرف کننده ۳۸ هزارتومان شده است.  

وی با بیان اینکه در سال های اخیر سابقه نداشته که قیمت تخم مرغ بیش از ۳۰  هزارتومان شود، گفت: صادرات علت اصلی این افزایش قیمت است و برخی نیز با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در پاسخ به اینکه گفته می شود صادرات تاثیری در بازار داخل ندارد و کمبود نهاده ها بر قیمت تخم مرغ اثر گذاشته است، اظهار کرد:کمبود نهاده و  تهیه آن از بازار آزاد با قیمت های بالا چندین ماه است که تولیدکنندگان را درگیر کرده است و مربوط به یکی دو هفته اخیر نمی شود پس چگونه قیمت هر شانه تخم مرغ در ماه های قبل به کمتر ۲۰ هزارتومان هم رسیده بود؟.

وی اضافه کرد: قیمت تمام شده تخم مرغ برای تولیدکننده با نهاده آزاد کیلویی ۱۴ هزارتومان و هر شانه ۲۸ هزارتومان است. یعنی حتی اگر گرانی نهاده را در نظر بگیریم نباید قیمت تمام شده کیلویی ۱۹ هزارتومان و هرشانه ۳۸ هزارتومان شود. اگر علت این افزایش قیمت صادرات نیست چگونه قیمت ها افزایش یافته است.

یوسف خانی با اشاره به کاذب بودن نرخ تخم مرغ تصریح کرد: در اینکه باید مازاد تولید صادر شود شکی نیست، اما صادرات باید کنترل شده باشد.

فواید زرده تخم مرغ

خوردن سفیده و زرده در یک عدد تخم مرغ کامل تعادل مناسب پروتئین، چربی و کالری مورد نیاز را تامین می‌کند. این ترکیب باعث ایجاد احساس سیری و رضایت در فرد بعد از خوردن آن می‌شود. با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد بیشتر مواد مغذی موجود در تخم مرغ در زرده آن موجود است و توزیع پروتئین‌ها حتی در کل تخم مرغ است. این بررسی چندین مزیت مواد مغذی و پروتئین‌های موجود در زرده تخم مرغ را برجسته می‌کند، از جمله:

کاهش خطر در ناراحتی‌های گوارشی: این مزیت به دلیل پروتئین‌های زرده تخم مرغ مانند فسویتین است که تعداد ترکیبات بدن را که باعث التهاب می‌شوند کاهش می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن: ترکیبات خاصی در غشای زرده تخم مرغ وجود دارد که باعث تولید ماکروفاژ‌ها می‌شوند سلول‌هایی در سیستم ایمنی که بدن را در برابر بیماری و عفونت محافظت می‌کنند.

فشار خون پایین: در این بررسی اشاره شده است زرده تخم مرغ حاوی چندین ترکیب به نام پپتید‌ها است که تحقیقات نشان داده فشار خون را به طور قابل توجهی در موش‌ها کاهش می‌دهد. فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می‌شود.

کاهش خطر مشکلات بینایی: انجمن قلب آمریکا اظهار داشت زرده تخم مرغ منبع قابل توجهی از لوتئین و زئاگزانتین است. این کاروتنوئید‌ها در برابر آب مروارید و تخریب ماکولا ۲ مشکل شایع چشم که اغلب پس از ۵۵ سالگی ایجاد می‌شوند از فرد محافظت می‌کنند.

شایان ذکر است بسیاری از مطالعات در این بررسی اثرات زرده تخم مرغ در انسان را آزمایش نکرده است. در عوض در فاز آزمایشگاهی و حیوانی انجام شده اند، بنابراین یافته‌ها ممکن است در مورد انسان‌ها صدق نکند، همچنین محققان شروع به کشف پتانسیل انواع مختلف تحریک کننده سیستم ایمنی به نام ایمونوگلوبولین کرده اند که در زرده تخم مرغ وجود دارد.

ارزش غذایی زرده تخم مرغ

ارزش غذایی زرده تخم مرغ به اندازه، منشا و فرآوری تخم مرغ و همچنین گونه‌هایی که از آن می‌آید بستگی دارد. ارزش غذایی نهایی زرده تخم مرغ بسته به نوع تهیه آن نیز بسیار متفاوت است.

زرده تخم مرغ منبع فراوانی از بسیاری از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های محلول در چربی و آب است. در جدول زیر میزان ویتامین یک زرده تخم مرغ بزرگ به وزن ۱۷ گرم بیان شده است.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied