شمانیوز

سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: متأسفانه از فرصت‌های اقتصادی که در سوریه پساداعش به وجود آمده، به صورت حداقلی هم استفاده نشده است.

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در گفتگو با شمانیوز، اظهار داشت: متأسفانه از فرصت‌های اقتصادی که در سوریه پساداعش به وجود آمده، به صورت حداقلی هم استفاده نشده است.

از فرصت‌های اقتصادی در سوریه حداقل استفاده را هم نبردیم

وی افزود: برای اینکه بتوانیم از فرصت‌های اقتصادی به وجود آمده در سوریه استفاده کنیم، باید میدان و دیپلماسی در یک الگو تعریف شوند. سنخیت و همگنی دیپلماسی و میدان است که می‌تواند انسجام به وجود آورد؛ یعنی اگر دیپلماسی لیبرال باشد و میدان هم متأثر از تفکر ولایت باشد، این دو با هم جور در نمی‌آیند. پس یا باید مسیر یزید را برویم یا اینکه مسیر امام حسین(ع) و ولایت را.

کارشناس سیاست خارجی تصریح کرد: اگر مدام بحث از این باشد که تسلیم می‌شوم تا جنگی به وجود نیاید، نتبجه آن، برجام می‌شود. برای ما موضوع مهم، عزت است و از جنگ و صلح واهمه نداریم. اگر لازم باشد می‌جنگیم و اگر لازم هم باشد صلح می‌کنیم ولی باید عزت ما رعایت شود.

در دیپلماسی دولت تناقض وجود دارد

ظهره‌وند گفت: در دیپلماسی دولت آقای روحانی تناقض وجود دارد. این تناقض باید از بین برود؛ چون هر مجموعه‌ای که مبتنی بر تضاد باشد قطعاً ظرفیت‌هایش نمی‌توانند بهره‌وری و کارآمدی لازم را داشته باشند. هر مجموعه‌ای باید منسجم باشد و به تعادل دست یابد. ما در تفکراتمان به دیالکتیک اعتقاد نداریم و همه چیز بر پایه وحدت است.

او اظهار داشت: نگاه این دولت در تضاد با نوع تفکر انقلاب است به همین خاطر است که نیروهای انقلابی را افراطی خطاب می‌کند و تمایل دارند که با غرب تعامل کنند؛ چون غرب را الگو قرار داده‌اند.

انتهای پیام/*

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied