شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز از تضمین ظریف به نمایندگان گزارش می‌دهد؛

قطعاً نامزد انتخابات نمی‌شوم

وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی به نمایندگان اطمینان داد که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد تا کمی خیال نمایندگان از این بابت آسوده شود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، امروز مجلس روز پرکاری را داشت. ظریف به منظور توضیح در خصوص فایل صوتی منتشر شده در رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی در کمیسیون امنیت ملی حضور یافت اما ظاهراً توضیحات او در این خصوص اقناع‌کننده نبود و بعد از اینکه کمیسیون امنیت ملی را ترک کرد و جلسه علنی مجلس آغاز شد، نمایندگان به شدت علیه او و سخنانش موضع گرفتند.

فایل صوتی ظریف منجر به ایجاد دوقطبی نسبت به موضوع دیپلماسی و میدان شد

ابوالفضل عمویی با اشاره به اینکه جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عصر امروز در محل این کمیسیون تلفیق برگزار شد، گفت: از جمله محورهای مورد توجه نمایندگان این بود که فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه منجر به ایجاد یک دوقطبی در اذهان جامعه نسبت به موضوع دیپلماسی و میدان شده و در جهت منافع ملی نبوده است.

او ادامه داد: همچنین نمایندگان از عدم دقت در انجام این مصاحبه در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری انتقاد کردند و به آثار منفی انتشار این فایل صوتی بر امنیت ملی و روابط ایران با برخی از کشورهای دوست و همسایه پرداختند. علاوه بر این در این جلسه نمایندگان بر جایگاه والای شهید سلیمانی به عنوان قهرمان ملی در افکار عمومی تأکید کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه گفت: ظریف تأکید کرد که در دولت تصمیم گرفته شد برای انتقال تجربیات وزرا به افرادی که در آینده قرار است مسئولیت بپذیرند یک مصاحبه ای انجام شود و همچنین قرار بر این بود که حداکثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از این مصاحبه عمومی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گفته وزیر امور خارجه، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مسئول انجام این کار بوده و برای انجام این مصاحبه هم از فرد مصاحبه شونده امضا گرفته شده بود که مباحث مطروحه به هیچ وجه و بدون رضایت آنها منتشر نشود اما متأسفانه این روند رعایت نشد و این فایل در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفت.

تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استرتژیک

بعد از اینکه مشخص شد، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در حفظ فایل صوتی، مصاحبه کوتاهی کرده است، جمعی از نمایندگان و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر امروز در این جلسه فوق‌العاده‌ که با حضور ظریف برگزار شد، تقاضای تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری را ارائه کردند که پس از بحث و بررسی، اعضای کمیسیون با این تحقیق و تفحص موافقت کردند و قرار است طرح تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی و رأی‌گیری نمایندگان قرار گیرد.

دفاعیات ظریف از خود

ظریف  در دفاع از خود و در پاسخ به انتقاد نمایندگان گفت: به هیچ وجه با ایده دوقطبی میدان و دیپلماسی موافق نیست و شخصاً هم این موضوع را دنبال نمی‌کند و معتقد است که دیپلماسی و میدان در کنار هم می‌توانند منجر به تأمین دقیق منافع ملی شوند، البته او در بخش دیگری از دفاعیات خود به نمایندگان اطمینان داد که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد تا کمی خیال نمایندگان از این بابت آسوده شود.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied