شمانیوز
کد خبر : 926340

علی علیپور روز گذشته شصتمین گل خود با پیراهن پرسپولیس را زد تا از ناصرمحمدخانی گذر کند و به ششمین گلزن تاریخ سرخ ها تبدیل شود؛ او حالا جدی ترین تهدید برای رکورد اسطوره های پرسپولیس است.

به گزارش خبرنگار ورزشی شمانیوز و به نقل از ورزش سه ؛ تیم فوتبال پرسپولیس  روز گذشته با گل های مهدی ترابی و علی علیپور تیم گل گهر سیرجان را شکست داد. گل علی علیپور پس از برخورد به مدافع تیم آبی پوش ثبت شد اما به نظر می‌رسد ناظر بازی گل را به نام مهاجم سرخپوشان نوشته است. در این صورت، علیپور در لیگ نوزدهم پنج گله و در تاریخ باشگاه پرسپولیس شصت گله شده و بالاتر از ناصرمحمدخانی، ششمین گلزن برتر قرمزها خواهد بود.

60 گل به چه شکلی رقم خوردند؟

علی علیپور در زمستان 93 با تصمیم حمید درخشان به پرسپولیس پیوست. وقتی که اردوی سرخ ها همزمان با تیم راه آهن در یک هتل برگزار می‌شد، محسن بنگر به عنوان نماینده پرسپولیس، مذاکره با علیپور را آغاز کرد و خیلی زود گلزن راه آهن به جمع سرخ ها ملحق شد و توانست در همان نیم فصل نخست، دو گل بزند که یکی در دربی پایتخت بود.

علیپور در لیگ چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم روی هم 12 گل زد و هیچ وقت مهاجم نخست سرخپوشان اما پس از جدایی طارمی در فصل 95-96 بیست گل زد تا خود را به عنوان گلزنی تمام عیار مطرح کند. وی همچنین از لیگ هجدهم تا حالا 20 گل دیگر هم زده تا با احتساب گل های آسیایی 60 گله شود.

نکته مهم این است که علیپور این 60 گل را در 52 بازی مختلف به ثمر رسانده است. وی یک بار هت تریک کرد و شش دبل نیز به ثبت رساند تا به این جایگاه دست یابد.

طعمه اصلی علیپور کدام تیم بود؟

علی علیپور بیشترین تعداد گل خود را به تیم صنعت نفت آبادان زد. او در دو بازی رفت و برگشت لیگ هفدهم چهار بار دروازه آبادانی ها را گشود و فصل پیش نیز دو گل زد تا این تیم طلایی پوش با شش گل، طعمه اصلی آقای گل پرسپولیس  باشد. پس از صنعت نفت پیکان با پنج گل قرار دارد؛ تیمی که علیپور در لیگ هفدهم یک بازی خاطره انگیز را در مقابل آن رقم زد. او ابتدا در نیمه نخست یک گل زد و پیراهن خود را بالا داد تا نوشته ای را به نمایش بگذارد. سپس وقتی در نیمه دوم چنین کاری را تکرار کرد، زیر پیراهنش یک نوشته متفاوت داشت: «پرسپولیس، دوستت دارم»!

همچنین علیپور 4 گل بار دروازه تیم های پدیده، ذوب آهن و سپاهان را باز کرد. سه گل به سایپا، شاهین و استقلال خوزستان زد و دو مرتبه نیز توپ را به تور دروازه ماشین سازی، سپیدرود، سیاه جامگان، پارس جنوبی، الاهلی و السد رساند.

علیپور، آزادی را بیشتر دوست دارد!

علی علیپور اگرچه این فصل آمار خوبی در ورزشگاه آزادی نداشته اما بیشتر تعداد گل هایش را در این استادیوم به ثمر رسانده است. او 31 بار در ورزشگاه آزادی گلزنی کرد و 29 مرتبه در دیگر استادیوم ها. ورزشگاه خانگی شاهین و فولاد شهر اصفهان با سه گل، میهمان نوازترین استادیوم برای این بازیکن محسوب می‌شود. علی علیپور همچنین دو گل نیز در نقش جهان زده است.

50

آقای گل تیم فوتبال پرسپولیس در امارات نیز دو گل به ثمر رسانده. یکی در برابر الاهلی عربستان که منجر به صعود بزرگ سرخپوشان شد و دیگری در مقابل الجزیره که البته با شکست قرمزها به پایان رسید. اما اگر همین گل علیپور نبود، پرسپولیس نمی‌توانست به یک چهارم صعود کند.

مهم ترین گل علیپور کدام است؟

همانطور که گفته شد، علی علیپور این 60 گل را در 52 بازی به ثمر رساند که هر یک، اهمیت زیادی در راه هت تریک قهرمانی، قهرمانی جام حذفی و... داشتند اما مهم ترین گل کدام است؟

فرار زیبای علیپور در بازی با السد و گل از روی نقطه پنالتی در نهایت منجر به صعود سرخ ها به فینال شد و می‌تواند لقب با اهمیت ترین را از آن خود کند. اما گلزنی در فینال جام حذفی برابر داماش نیز پرسپولیس را پس از 20 سال به دبل قهرمانی رساند، همچنین دو گل در دربی از ارزش خاص خود برخوردار است یا گلزنی در مقابل ماشین سازی که سرخپوشان را پس از هشت فصل به جام قهرمانی رساند. در این باره شاید بهتر باشد که علیپور خودش مهم ترین گل را انتخاب کند.

اما بدون تردید می‌توان گفت که تلخ ترین گل او در بازی با سایپا در نوروز 97 رقم خورد. جایی که از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد اما در نهایت پرسپولیس به دلیل شکست برابر تیم علی دایی، قهرمانی را مسجل نکرد.

40 برد پرسپولیس با گلزنی علیپور

مهاجم شماره 70 پرسپولیس در جریان 40 برد پرسپولیس گلزنی کرد و همچنین پرسپولیس در سه بازی باوجود گل علیپور، شکست خورد؛ الجزیره امارات، ذوب آهن اصفهان و سایپای تهران تیم هایی بودند که علیپور دروازه آن ها را باز کرد اما در پایان پرسپولیس مغلوب شد.

همچنین 9 دیدار نیز با نتیجه تساوی به پایان رسید. در واقع می‌توان گفت برای کسب 129 امتیاز سرخپوشان، علیپور نقش پررنگی را ایفا کرده است.

آیا علیپور به رکورد پروین می‌رسد؟

علی علیپور با گلی که در مقابل گل گهر زد (اگر به نامش ثبت شود) از ناصر محمدخانی عبور کرد و به ششمین گلزن تاریخ پرسپولیس تبدیل شد. او حالا بالاتر از خود حسین کلانی، صفر ایرانپاک، همایون بهزادی، علی پروین و فرشاد پیوس را می‌بیند. از این پنج نفر، 4 تا در دهه 50 آمار خارق العاده را ثبت کردند اما فرشاد پیوس مهاجم دهه 60 و 70 سرخ ها با 153 گل در صدر جدول جای دارد و دست نیافتنی به نظر می آید.

حالا اگر علیپور آمار 17 گل در هر فصل خود را حفظ کند و تا پایان فصل حداقل 12 گل دیگر هم بزند، می‌تواند چهارمین گلزن برتر پرسپولیسی ها شود و در صورت تداوم حضور در لیگ بیستم، به آمار علی پروین نیز برسد. پروین با 95 گل دومین گلزن تاریخ قرمزهای تهران محسوب می‌شود.

51

جزئیات آمار علیپور را در زیر می بینید:

* لیگ چهاردهم (دو گل):

نفت مسجد سلیمان 2 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 1 - استقلال 0 (لیگ برتر، یک گل)

 

 

* لیگ پانزدهم (پنج گل):

پرسپولیس 2-  پدیده 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - ملوان 0 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - سپاهان 2 (لیگ برتر، یک گل)

ذوب آهن 2 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 3 - سیاه جامگان 2 (لیگ برتر، یک گل)

 

 

* لیگ شانزدهم (پنج گل گل):

فولاد 0 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - پیکان 0 (لیگ برتر، یک گل)

ماشین سازی 0 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 4 - پدیده 0 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 3 - نفت تهران 0 (سوپرجام، یک گل)

 

 

* لیگ هفدهم (بیست گل):

گسترش فولاد 0 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، یک گل)

سپاهان 2 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - صنعت نفت 0 (لیگ برتر، دو گل)

استقلال خوزستان 1 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، دو گل)

پرسپولیس 1 - استقلال 0 (لیگ برتر، یک گل)

سایپا 0 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 4 - ذوب آهن 0 (لیگ برتر، یک گل)

سپیدرود 0 - پرسپولیس 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - تراکتور 0 (لیگ برتر، یک گل)

سیاه جامگان 0 - پرسپولیس 1 (لیگبرتر، یک گل)

پیکان 1 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، دو گل)

پرسپولیس 2 - سپاهان 0 (لیگ برتر، یک گل)

صنعت نفت 0 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، دو گل)

پرسپولیس 1 - سایپا 2 (لیگ برتر، یک گل)

ذوب آهن 2 - پرسپولیس 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - نفت تهران 0 (جام حذفی، یک گل)

 

 

* لیگ هجدهم (پانزده گل):

پدیده 0 - پرسپولیس 1 (لیگ برتر، یک گل)

صنعت نفت 1 - پرسپولیس 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - نساجی 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - پیکان 1 (لیگ برتر، یک گل)

سپاهان 1 - پرسپولیس 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 3 - پارس جنوبی (لیگ برتر، دو گل)

پرسپولیس 2 - پدیده 0 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 2 - استقلال خوزستان 0 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 1 - صنعت نفت 1 (لیگ برتر، یک گل)

سپیدرود 1 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، یک گل)

پیکان 0 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 3 - سایپا 2 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 1 - ماشین سازی 1 (لیگ برتر، یک گل)

پرسپولیس 1 - داماش 0 (جام حذفی، یک گل)

 

 

* لیگ نوزدهم (پنج گل):

شاهین 0 - پرسپولیس 5 (لیگ برتر، سه گل)

ذوب آهن 0 - پرسپولیس 3 (لیگ برتر، یک گل)

گل گهر 1 - پرسپولیس 2 (لیگ برتر، یک گل)

 

 

* لیگ قهرمانان (هشت گل):

الاهلی 1 - پرسپولیس 3 (ACL 2017، یک گل)

پرسپولیس 3 - نسف قارشی 0 (ACL 2018، دو گل)

پرسپولیس 2 - الوصل 0 (ACL 2018، یک گل)

الجزیره 3 - پرسپولیس 2 (ACL 2018، یک گل)

السد 0 - پرسپولیس 1 (ACL 2018، یک گل)

پرسپولیس 2 - الاهلی 0 (ACL 2019، یک گل)

پرسپولیس 2 - السد 0 (ACL 2019، یک گل)

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه