شمانیوز
شما نیوز

بورس

عرضه اولیه جدید در راه بورس | جزییات این عرضه اولیه بورس

امروز (سه شنبه 11 آبان ماه) یک شرکت جدید در فرابورس ثبت شد و طی روزهای آینده در بازار سهام، عرضه اولیه آن انجام می شود.

عرضه اولیه جدید در راه بورس | جزییات این عرضه اولیه بورس

به گزارش شما نیوزبورس در اولین روز کاری هفته جاری (شنبه 8 آبان ماه) نزولی شد و شاخص کل بورس پس از افت ۱۸ هزار و ۲۲۶ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۳۷۵ هزار واحدی قرار گرفت و همچنین، شاخص کل هم‌وزن بورس، نیز ۱.۶درصد افت کرد. در در حال حاضر، بورس در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این عوامل، موجب نگرانی سهامداران بورس را فراهم کرده است.
امروز (سه شنبه ۱۱ آبان ماه) ۲۶۰مین شرکت پذیرفته شده در بازار سرمایه درج نماد شد. یک شرکت دیگر در فرابورس درج نماد شد و احتمالا در هفته‌های آینده در بازار سهام عرضه اولیه آن انجام شود. شرکت فرانسوز یزد امروز در بازار فرابورس با نماد معاملاتی «کایزد» درج شده است. این نماد در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود.
گفتنی است، فرانسوز یزد به عنوان ۲۶۰مین شرکت پذیرفته شده در بازار سرمایه و در گروه محصولات کانی و غیر فلزی ثبت شده است.

وضعیت بورس امروز سه شنبه 11 آبان ماه

امروز (سه شنبه 11 آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد 14 هزار و 666 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 1 میلیون و 376 هزار و 81 واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن، نیز با رشد 3 هزار و 532 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 366 هزار و 636 واحدی قرار گرفت. 
گفتنی است، نمادهای فولاد، فملی، کگل، شبنا، شبندر، شپدیس و خودرو بیشترین تاثیر در رشد شاخص امروز بازار سرمایه داشتند. برکت، شبندر، فولاد، فسبزوار،شپنا، کدما و کیمیاتک نمادهای پُر تراکنش امروز بازار سهام بودند. 
لازم به ذکر است، ارزش معاملات امروز بازار سهام 33 هزار و 191 میلیارد تومان بود و ارزش کل بازار به 54 هزار و 964 میلیارد و 422 میلیون تومان رسید. 

پیش بینی بورس تا پایان سال 1400 

«سجاد امیری» کارشناس بازار سرمایه به علت ایجاد روند نزولی معاملات بورس در هفته گذشته و همچنین عوامل تاثیرگذار در ایجاد چنین روندی اشاره کرد و افزود: به طور قطع یکی از علل مهم کاهش شاخص بورس در بازار، انتظار سرمایه‌گذاران از تصمیمات قطعی دولت جدید و اجرای هر چه زودتر آنها است.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر به تدریج در بازارهای موازی رکودی در حال شکل گیری است که سبب ایجاد مشکل برای چرخش پول در اقتصاد کشور می شود؛ بنابراین زمانی که نقدینگی وجود نداشته نباشد به مراتب شاخص بورس هم از توانایی لازم برای طی کردن این مسیر صعودی برخوردار نیست.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند اصلاحی شاخص بورس تا کجا می تواند ادامه یابد، گفت: به طور قطع، بازار سرمایه تا پایان سال جاری خود را همگام با تنظیم نرخ دلار و میزان تورم در کشور جلو خواهد برد و به آرامی روند صعودی خود را ادامه خواهد داد.
وی با بیان اینکه مطالعات انجام شده حاکی از آن است که شاخص بورس در زمانی که کشور وارد دوران رکود می شود، در انتظار رشد اقتصادی و نیز تولید ناخالص ملی خواهد ماند، افزود: در صورت ایجاد رشد تولید، معاملات بورس به سمت خروج از رکود پیش می رود که در کنار آن صورت های مالی و اخبار شرکت ها منجر به ایجاد روندی منطقی در معاملات بورس می شود.
امیری اظهار داشت: احتمال می رود در انتهای سال ۱۴۰۰ و ابتدای سال جدید شرکت ها فروش خوبی را از خود نشان دهند و تکانی اساسی در معاملات بازار ایجاد شود.

تحقیق و تفحص از بورس کلید خورد 

«محمدرضا پورابراهیمی» رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس، گفت: موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس به معنای آغاز روند جدید ارزیابی عملکرد بازار سرمایه در کشور است. البته به زودی تمام گزارش هایی که مبتنی بر عملکرد ناصحیح در حوزه بازار سرمایه کشور بوده در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی وضعیت فعلی بازار سرمایه را مورد بررسی قرار می دهد، گفت که کمیسیون اقتصادی یکشنبه هفته آینده جلسه ای با وزیر اقتصاد و مسئولان سازمان بورس برای بررسی وضعیت نابسامان بازار سرمایه و عدم تصمیم سریع دولت برای بهبود شرایط این برگزار می کند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: تحقیق و تفحص از سازمان بورس مربوط به دوره فعلی هم می شود. امیدواریم این اقدامات باعث بهبود شرایط بازار سرمایه شود. ما تحقیق و تفحص از بازار سرمایه را محکم جلو می‌بریم و در رابطه با تخلفات بازار سرمایه با هیچ احدی تعارف نداشته و نخواهیم داشت. هدف ما سلامت بازار سرمایه برای حضور مردم، ایجاد شرایط رقابتی و جلوگیری از رانت است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان