`
شمانیوز
شما نیوز

مسکن

ارز فی

پیش بینی قیمت مسکن تا پایان 1400 | قیمت مسکن پایین می آید؟

قیمت مسکن در مهرماه سال 1400 کاهش یافت و آیا روند نزولی تا پایان سالجاری، ادامه، خواهد داشت؟!

به گزارش شما نیوز: مسکن جزو نیازهای اولیه هر شخصی است و نداشتن مسکن برای خانواده ها مشکلات عدیده ای را به همراه دارد. نیاز اولیه جوانان برای ازدواج داشتن مسکن شخصی است ولی به دلیل قیمت بالای خانه در ایران بسیاری از جوانان حتی بعد از سال ها نمی توانند صاحب مسکن شوند. دولت باید در بخش مسکن ورود کند تا با برنامه های سازنده و موثر بتواند قیمت مسکن را کنترل کند.
در مهرماه سالجاری قیمت مسکن اندکی کاهش داشت. بر اساس گزارش بانک مرکزی، میانگین قیمت خرید و فروش یک متر مربع مسکن در تهران به ۳۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید که این رقم حاکی از کاهش ۰.۲ درصدی قیمت ملک نسبت به شهریور است. البته گزارش بانک مرکزی، تاکید می‌کند که رکود بازار مسکن در اولین ماه پائیزی سنگین‌تر شده است و تعداد معاملات در این ماه نسبت به ماه قبل ۲۹.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶.۸ درصد کاهش داشته است.
با این حال در آبان امسال سایر بازارهای موازی با مسکن افزایش قیمت را تجربه می‌کنند و این پرسش را ایجاد کرده‌اند که قیمت مسکن در ماه‌های آینده رو به رشد خواهد بود یا خیر؟

قیمت مسکن پایین می آید

«ایرج رهبر» نائب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران، اعتقاد دارد که بازار مسکن تا پایان سال ۱۴۰۰ وضعیت نسبتا باثباتی خواهد داشت.
او افزود: بازار مسکن به حد کافی افزایش قیمت داشته و برخلاف دلار و طلا که از آبان سال گذشته و همزمان با انتخاب جو بایدن به سمت ریاست‌جمهوری آمریکا کاهش قیمت را تجربه کردند؛ بازار مسکن، چنین، وضعیتی را تجربه نکرد و انتظار بر آن است که مسکن تا پایان امسال شوک قیمت نداشته باشد.
رهبر به کاهش قدرت خرید مشتریان و رکود بازار اشاره می‌کند و گفت: بازار مسکن نه تنها به دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد که در حال حاضر، منتظر مشخص شدن وضعیت اقتصاد کشور و نتیجه مذاکرات برجام و همینطور روشن شدن وضعیت دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات خانه‌های خالی است. بنابراین من تصور نمی‌کنم که تا پایان سال افزایش قیمت مسکن رخ دهد بلکه ممکن است کاهش جزئی قیمت نیز اتفاق بیفتد.

بازار مسکن محتاطانه پیش می رود

«محمود فاطمی‌عقدا» دیگر کارشناس بازار مسکن هم درباره چشم‌انداز خود از آینده بازار مسکن تا پایان سال ۱۴۰۰، گفت: بازار مسکن در بلاتکلیفی به سر می‌برد و چنانچه تکلیف مذاکرات برجام مشخص شود و معلوم شود که دولت از چه راهی می‌خواهد کسری بودجه خود را تامین کند، بازار مسکن هم متناسب با شرایط کلی اقتصاد کشور پیشروی می‌کند.
او ادامه داد: با توجه به اینکه نگرانی‌هایی برای قطع گاز و برق در زمستان و کاهش احتمالی تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد وجود دارد و اینکه انتظارات تورمی در حال حاضر، بالا است؛ احتمال کاهش قیمت مسکن را ضعیف می‌دانم اما از سوی با رکود سنگین بازار و کاهش قدرت خرید مردم، احتمال جهش قیمت هم پایین است. بنابراین بازار تا پایان سال، حرکت محتاطانه‌ای خواهد داشت. 

بازار مسکن متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور

«بیت‌الله ستاریان» تحلیلگر اقتصاد مسکن اعتقاد دارد که بازار مسکن تحت تاثیر هیجانات نیست و معادلات سایر بازارها با کمی تاخیر در بازار مسکن، اثر خواهد داشت.
او افزود: بازار مسکن مطابق با وضعیت اقتصاد کلان کشور تنظیم می‌شود و چنانچه دولت با همین دست فرمان پیش برود و نقدینگی و نرخ تورم افزایش داشته باشد بازار مسکن نیز از آن متاثر می‌شود و بازار وارد فرآیند رکود تخریبی می‌شود. یعنی اینکه در عین حال که هزینه ‎های تولید مسکن افزایش دارد، قدرت خرید مشتریان کمتر می‌شود و در نتیجه، حاشیه‌نشینی رشد خواهد داشت. 
«مصطفی‌قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که قیمت در بازار مسکن حبابی بالا رفته و مهر ماه اندکی کاهش داشته است.
او افزود: احتمال دارد که کاهش جزئی قیمت مسکن تا پایان سال، ادامه داشته باشد و به دلیل رکود سنگین بازار، تعدادی از فروشندگان حاضر شده‌اند قیمت‌ها را اندکی کاهش دهند. بنابراین، احتمال افزایش قیمت مسکن را در ماه‌های آتی ضعیف می‌بینم.
«مهدی روانشادنیا» دیگر کارشناس مسکن هم درباره پیش‌بینی خود از بازار تا پایان سال ۱۴۰۰، گفت: قیمت مسکن به دلایلی همچون رکود معاملات، افت شدید توان متقاضیان و تعدیل چشم‌انداز تورمی، افزایش چندانی نمی‌یابد و قطعا پایین‌تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
وی در پایان، بیان کرد: در حال حاضر، آنقدر تعداد معاملات کم شده که چندان نمی‌توان روی میانگین قیمت حساب کرد. ضمن اینکه بازارهای رقیب شامل ارز، طلا، مسکن و بورس در حالت انتظار قرار دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied