`
شمانیوز
شما نیوز

مسکن

قیمت مسکن در اطراف تهران | قیمت مسکن در کدام شهرها مناسب تر است؟

قیمت مسکن در تهران افزایش چشمگیری داشته است و همین موضوع بر قیمت مسکن در اطراف پایتخت تاثیر گذاشته و قیمت ها صعودی شده است.

قیمت مسکن در اطراف تهران | قیمت مسکن در کدام شهرها مناسب تر است؟

به گزارش شما نیوز: مسکن جزو نیازهای اولیه هر شخصی است و نداشتن مسکن برای خانواده ها مشکلات عدیده ای را به همراه دارد. نیاز اولیه جوانان برای ازدواج داشتن مسکن شخصی است ولی به دلیل قیمت بالای خانه در ایران بسیاری از جوانان حتی بعد از سال ها نمی توانند صاحب مسکن شوند. دولت باید در بخش مسکن ورود کند تا با برنامه های سازنده و موثر بتواند قیمت مسکن را کنترل کند.
بر اساس داده‌های موجود از بازار مسکن در شهرهای اطراف تهران و قیمت خرید آپارتمان، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات اطراف تهران به دست آمده است.
با توجه به آگهی‌های ثبت شده در سایت دیوار و قیمت مسکن در شهرهای اطراف تهران، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات و شهرهای اطراف تهران به دست آمده است.
بنا بر اطلاعات موجود در بین محلات اطراف تهران، پرند با متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان شش میلیون تومان ارزان‌ترین شهر است.
رودهن و بومهن نیز با متوسط قیمت ۱۲٫۸ میلیون تومان در بین محلات زیر گران‌ترین نرخ خرید یک متر مربع آپارتمان را دارند.
متوسط قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان دو تا پنج سال در رباط کریم ۷٫۴ میلیون تومان و در پاکدشت ۸٫۴ میلیون تومان ثبت شده است.
قرچک با متوسط قیمت ۹ میلیون تومان برای هر متر مربع آپارتمان ثبت شد.

متوسط قیمت خرید مسکن در شهریار و ورامین

شهریار و ورامین شهرهایی هستند که بر اساس آگهی‌های سایت دیوار متوسط قیمت خرید یک متر مربع آپارتمان مسکونی در این شهرها حدود ۱۰٫۵ میلیون تومان ثبت شده است.
همچنین، پردیس و شهر قدس با متوسط قیمت خرید ۱۱٫۸ میلیون تومان برای یک متر مربع آپارتمان اعلام شده‌اند.
گفتنی است، رودهن و بومهن با متوسط قیمت ۱۲٫۸ میلیون تومان برای خرید یک متر مربع، نرخ خرید مسکن گران‌تری دارند.
در جدول زیر متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از شهرهای اطراف تهران را در ۱۰ روز گذشته آگهی‌های دیوار مشاهده می‌کنید:

قیمت مسکن

بازار مسکن محتاطانه پیش می رود

«محمود فاطمی‌عقدا» کارشناس بازار مسکن، درباره چشم‌انداز خود از آینده بازار مسکن تا پایان سال ۱۴۰۰، گفت: بازار مسکن در بلاتکلیفی به سر می‌برد و چنانچه تکلیف مذاکرات برجام مشخص شود و معلوم شود که دولت از چه راهی می‌خواهد کسری بودجه خود را تامین کند، بازار مسکن هم متناسب با شرایط کلی اقتصاد کشور پیشروی می‌کند.
او ادامه داد: با توجه به اینکه نگرانی‌هایی برای قطع گاز و برق در زمستان و کاهش احتمالی تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد وجود دارد و اینکه انتظارات تورمی در حال حاضر، بالا است؛ احتمال کاهش قیمت مسکن را ضعیف می‌دانم اما از سوی با رکود سنگین بازار و کاهش قدرت خرید مردم، احتمال جهش قیمت هم پایین است. بنابراین بازار تا پایان سال، حرکت محتاطانه‌ای خواهد داشت. 

بازار مسکن متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور

«بیت‌الله ستاریان» تحلیلگر اقتصاد مسکن اعتقاد دارد که بازار مسکن تحت تاثیر هیجانات نیست و معادلات سایر بازارها با کمی تاخیر در بازار مسکن، اثر خواهد داشت.
او افزود: بازار مسکن مطابق با وضعیت اقتصاد کلان کشور تنظیم می‌شود و چنانچه دولت با همین دست فرمان پیش برود و نقدینگی و نرخ تورم افزایش داشته باشد بازار مسکن نیز از آن متاثر می‌شود و بازار وارد فرآیند رکود تخریبی می‌شود. یعنی اینکه در عین حال که هزینه ‎های تولید مسکن افزایش دارد، قدرت خرید مشتریان کمتر می‌شود و در نتیجه، حاشیه‌نشینی رشد خواهد داشت. 
«مصطفی‌قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که قیمت در بازار مسکن حبابی بالا رفته و مهر ماه اندکی کاهش داشته است.
او افزود: احتمال دارد که کاهش جزئی قیمت مسکن تا پایان سال، ادامه داشته باشد و به دلیل رکود سنگین بازار، تعدادی از فروشندگان حاضر شده‌اند قیمت‌ها را اندکی کاهش دهند. بنابراین، احتمال افزایش قیمت مسکن را در ماه‌های آتی ضعیف می‌بینم.
«مهدی روانشادنیا» دیگر کارشناس مسکن هم درباره پیش‌بینی خود از بازار تا پایان سال ۱۴۰۰، گفت: قیمت مسکن به دلایلی همچون رکود معاملات، افت شدید توان متقاضیان و تعدیل چشم‌انداز تورمی، افزایش چندانی نمی‌یابد و قطعا پایین‌تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
وی در پایان، بیان کرد: در حال حاضر، آنقدر تعداد معاملات کم شده که چندان نمی‌توان روی میانگین قیمت حساب کرد. ضمن اینکه بازارهای رقیب شامل ارز، طلا، مسکن و بورس در حالت انتظار قرار دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied