شمانیوز

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو در روز شنبه 11 اردیبهشت را در این صفحه بخوانید .

 

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو | شنبه 11 اردیبهشت | 1400/2/11

 

 

 

در حال بروزرسانی ........ 

 

 

 

پشت پرده ارزانی طلا / کاهش قیمت طلا موقتی است؟

قیمت طلا بعد از مدت‌ها کانال یک میلیون تومان را ترک کرد و به کانال ۹۰۰ هزار تومان وارد شد. امید به مذاکرات ایران و آمریکا و احتمال کاهش قیمت دلار، این سوال را ایجاد کرده که آیا کاهش قیمت طلا ادامه دارد یا موقتی است؟

در معاملات روز گذشته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۹۸۶ هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی به ۹ میلیون و ۷۹۷ هزار تومان رسیده است. این افت قیمت در حالی است که مهرماه سال گذشته قیمت سکه بهار آزادی تا ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم بالا رفته بود و قیمت طلا به بالای گرمی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم رسید.

اما آیا روند نزولی قیمت ادامه دارد یا کاهش قیمت‌ها موقتی است؟ در ادامه نظر مخاطبان درباره قیمت طلا را می‌خوانید.

عجله نکنید، طلا ارزان می‌شود

برخی از مردم معتقدند که قیمت طلا رو به کاهش است و حتی به کمتر ۹۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. براین اساس مردم نباید برای خرید طلا عجله کنند و باید منتظر نتیجه مذاکرات و کاهش قیمت دلار باشند.

«اگر طلا دارید الان بفروشید. طلا تا گرمی ۷۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.»

« طلا به کانال۹۰۰ تا۸۵۰ خواهد رسید و چیزی تا اون روز نمونده. اونایی که قصد خرید دارند فعلا عجله نکنند صبر کنید تا به کف برسه بعد برید بخرید فعلا زوده.»

«طلا میاد پایین بالا هم نمیره.»

«الان نخرید. تا خرداد صبر کنید. اون وقت بهترین زمان برای خرید طلاست. خیلی پایین میاد.»‌

« سقوط چیه باید طلا بشه گرمی ۳۰۰هزارتومان. قیمت واقعی طلا ۳۰۰ هزار تومانه. کمی صبر کنید درست میشه.»

 

پشت پرده کاهش قیمت‌ها

گروه دوم افرادی هستند که می‌گویند کاهش قیمت طلا موقتی است و دلیل آن، انتخابات و تعطیلی بازار به دلیل کروناست. آنها می‌گویند به محض برگزاری انتخابات روند افزایشی قیمت طلا شروع می‌شود.

«موقتی است حراج نکنید طلاهایتان را درضمن اگر قرار بود بیاد پایین تمام تولیدات داخلی بین ۳۰ تا ۴۵ درصد بالا نمیرفت.»

«اینها همه فیلمه نزدیک انتخابات شده . بعد از انتخابات خواهیم دید که قیمت طلا چه جهشی پیدا میکنه.»

«قیمت طلا الان به خاطر کرونااومده پایین.همه مغازه‌ها بسته است. یه چند روز دیگه گرون میشه بهتون قول میدم اصلا نفروشین یخورده صبر کنین.»

«بازارها رو تعطیل کردن که بتونن قیمت طلا و دلار را بیارن پایین.»

«آخه مگه بازار باز هست این قیمت های طلا از کجا می آید مشتری الان بخاد بخره از کجا بخره. پس این قیمت ها به نظرم صحیح نمی تونه باشه. طلا میره بالا.»

«بازارها رو به زور تعطیل کردن و قیمت‌ها رو نزدیک انتخابات آوردن پایین. بعدش قیمت‌ها میره بالا.»

 

 

 

دلار در معاملات پشت خطی ارزان شد/ منتظر دلار چند تومانی باشیم؟

روز جمعه نرخ ارز در معاملات فردایی تا ۲۳ هزار و ۲۴۰ تومان هم پایین آمده و به نظر می‌رسد انتظارات کاهشی در این بازار فعلا ادامه دارد. با این حال کارشناسان همچنان معتقدند دلار در کف قیمتی خودش قرار گرفته و رسیدن به نرخ‌های پایین‌تر اگرچه شدنی است اما ماندنی نیست.

دلار در ابتدای هفته‌ای که گذشت از مرز ۲۴ هزار تومانی فاصله گرفت و تقریبا تمام هفته در کانال ۲۳ هزار تومانی نوسان داشت. دو روز آخر هفته نیز نرخ این ارز تا ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار آزاد پایین آمد و حتی حالا در روز جمعه نرخ معاملات پشت‎ خطی خبر از احتمال ادامه ریزش دلار در هفته پیش رو را می‌دهد.

عصر امروز هر اسکناس آمریکایی برای معاملات فردایی با نرخ ۲۳ هزار و ۲۴۰ تومان معامله می‌شود. ظاهرا کاهشی‌های بازار معتقدند با توجه به سیگنال‌های طرفین در مذاکرات برجامی احتمالا قبل از انتخابات ۲۸ خرداد ایران، برجام احیا می‌شود یا حداقل تحریم‌های فعلی به شکل معناداری کاهش پیدا می‌کند. بنابراین طبیعتا در چنین فضایی خریداران در میان‌مدت تمایلی برای حضور در بازار از خود نشان نمی‌دهند و تا روشن شدن تکلیف گفتگوهای هسته‌ای منتظر می‌مانند.

البته در این میان گروهی از فعالان بازار هم به تاثیر انتخابات روی کاهش فعلی نرخ ارز اشاره می‌کنند و باور دارند بازار ارز آرامش فعلی‌اش را مدیون نزدیک بودن به انتخابات ریاست جمهوری است.

علی چشمی، کارشناس اقتصادی در این باره می‌گوید: شواهد سال ۹۲ که پایان دوران هشت ساله ریاست جمهوری بود نشان می‌دهد در آستانه انتخابات معمولا اوضاع اقتصاد آرام می‌شود و نرخ ارز رو به پایین می‌رود. بعد از انتخابات هم مسیر نرخ ارز بستگی به رئیس جمهور انتخاب شده دارد.

 

او می‌افزاید: اگر رئیس جمهور کسی باشد که جوابگوی انتظارات مردم است، مثل سال ۹۲ که بحث برجام مطرح شد، نرخ آرام می‌شود همان طور که در آن دوران این اتفاق افتاد. اما اگر رئیس جمهوری انتخاب شود که موجب شود دورنمای روابط بین‌المللی به نظر مردم مناسب نرسد، نرخ ارز باز هم می‌تواند جهش داشته باشد.

با این حال به نظر می‌رسد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری تنها عاملی که می‌تواند حسابی ورق را در بازار ارز برگرداند نتایج مذاکرات برجامی است. مذاکراتی که موجب شده عده‌ای منتظر دیدن نرخی کمتر از۲۰ هزار تومان روی تابلوی صرافی‌ها باشند.

منتظر دلار ارزان باشیم؟

اما آیا واقعا موفقیت مذاکرات برجام در همان چوب جادویی است که مردم در انتظارش هستند؟ چشمی پاسخ به این پرسش را ذیل سه بُعد «بنیادی»، «انتظاری » و «هیجانی» بررسی می‌کند.

او می‌گوید: بعد بنیادی آن به شرایط تورمی، میزان صادرات بویژه صادرات نفتی و تراز پرداخت‌ها و نتیجه مذاکرات برجامی بستگی دارد. البته در این میان از اهمیت بودجه دولت هم نباید غافل بود زیرا روی تورم اثرگذار است و نرخ فروش دلارهای نفتی دولت و کسری بودجه در بازار ارز هم نمود دارد.

چشمی ادامه می‌دهد: اگر بر اساس این فاندامنتال‌ها حرف بزنیم کسری شدید بودجه دولت و ارقام تورم فعلی در کنار دورنمای صادرات ما که چندان خوشبینانه نیست، به این می‌رسیم که بعید است نرخ ارز از چیزی که هست پایین‌تر بیاید و حتی نرخی که با این وضعیت و ساختارهای اقتصادی سازگار باشد می‌تواند از نرخ فعلی هم بالاتر باشد.

او می‌افزاید: اما در طرف دیگر ماجرا انتظارات است. اگر مذاکرات نتیجه مثبتی داشته باشد جامعه کمی خوشبین می‌شود. علاوه بر این گروهی هم باور دارند بعد از چند سال جهش ارزی معمولا مدتی اقتصاد با نرخ‌های آرام‌تری مواجه می‌شود. این نوع انتظارات می‌تواند نرخ را از آنچه در حال حاضر هست پایین‌تر بیاورد.

علاوه بر این از نگاه این کارشناس مسئله هیجانات هم در بازار نقش‌آفرینی می‌کند . او در این باره می‌گوید: فعالان در بازار دارایی‌ها از جمله بازار ارز گاهی تحت تاثیر هیجانات ارز را با ارقامی می‌فروشند که هفته بعد خودشان باورشان نمی‌‌شود با چنین قیمت پایینی دلار فروخته‌اند.

چشمی در نهایت عنوان می‌کند که اگر مبنا را روی انتظارات و هیجانات بگذاریم، نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم نرخ ارز تا کجا پایین می‌آید. اما روشن است که نرخی پایین‌تر از نرخ‌های فعلی با مسائل بنیادی اقتصاد ما همخوانی ندارد پس اگر نرخ پایین‌تر بیاید مقطعی است و دوباره باز می‌گردد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied